Lekcje, które angażują uczniów? To możliwe z projektem „Lekcja:Enter”!

Artykuł sponsorowany
Nauczyciel to przewodnik w edukacji. To on decyduje, jak wygląda lekcja, z jakich materiałów i metod korzysta. Aby lekcje były atrakcyjne, warto wprowadzać do nich innowacje, próbować prowadzić je inaczej niż dotychczas, korzystając z nowych metod edukacyjnych. Dobrze, żeby lekcje zawierały elementy oparte na wykorzystaniu narzędzi cyfrowych, które pomagają w lepszym zrozumieniu wielu tematów, sprawiają, że są one ciekawsze i bardziej dostosowane do rzeczywistości, w której funkcjonują uczniowie.

Dlatego właśnie powstał projekt edukacyjny "Lekcja:Enter", którego celem jest wsparcie nauczycieli w prowadzeniu lekcji angażujących uczniów, rozwijających w nich umiejętność krytycznego i twórczego myślenia,  uczących pracy w zespole. Lekcji, które stawiają ucznia na pierwszym miejscu, pozwalając mu na  zdobywanie wiedzy drogą własnych doświadczeń i poszukiwań, z pomocą narzędzi cyfrowych, programów i aplikacji.

Stare lekcje w nowy sposób?

Kiedy rok temu dochodziły do nas informacje o wirusie, który paraliżuje Chiny, niektórzy żartowali, że zaraz będziemy witać się łokciami. Nikt, w najczarniejszym scenariuszu, nie spodziewał się tego, że stanie się to rzeczywistością i doprowadzi do lockdownu, którego  jedną z konsekwencji będzie całkowite zamknięcie szkół i edukacja zdalna.

Nauczyciele musieli w ekspresowym tempie przejść na do prowadzenia lekcji na odległość. Wielu z nich praktycznie bez przygotowania merytorycznego i sprzętowego. Po prostu mieli to zrobić. Dla tysięcy uczniów, którzy czekali w domach na lekcje. Rzadko kto pytał wtedy, jakim kosztem i ile dodatkowej pracy to im przysporzyło.

Pandemia nieoczekiwanie wymusiła zmianę, na którą szkoła nie była gotowa. I nie chodzi tylko o technologię, ale zmiany systemowe w edukacji. Lekcje od wielu lat prowadzone były w ten sam sposób. W ten sam sposób, w jaki uczyli się rodzice, uczyły się dzieci, a przecież świat cały czas się zmienia. W prowadzeniu zajęć brakuje nowoczesności, za dużo jest teorii, za mało praktycznego podejścia. Często realizacja podstawy programowej jest ważniejsza niż potrzeby uczniów. Co ciekawe, w edukacji zdalnej, okazało się, że głównym problemem nie jest to, czy nauczyciel potrafi przeprowadzić lekcję online (tę umiejętność wszyscy posiedli stosunkowo szybko), ale to, by lekcja ta była ciekawa. Bo choć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii lekcje wciąż mogą pozostać nudne.

a_Orange_LS_graf1_29032021.jpg

Lekcje! Enter!

Wiemy, że nauczyciele szukali pomocy, uczestniczyli w webinariach, dzięki którym mogli dostosować sposób prowadzenia lekcji do nowej rzeczywistości. Lekcje online, to nie tylko zmiana narzędzia, to przede wszystkim zmiana metodyki prowadzenia lekcji z wykorzystaniem nowych technologii. Chodzi o to, żeby lekcja, niezależnie czy prowadzona stacjonarnie czy zdalnie, interesowała uczniów i satysfakcjonowała nauczyciela.

Tu z pomocą przychodzą szkolenia „Lekcja:Enter”, podczas których nauczyciele poznają nowe metody prowadzenia lekcji, dowiedzą się jak dobrać narzędzia cyfrowe odpowiednie do prowadzonych lekcji i dostosowane do potrzeb uczniów, a także możliwości sprzętowych. Więcej o szkoleniach można przeczytać TUTAJ

Szkolenia w projekcie „Lekcja:Enter” rozpoczęły się rok temu i już ponad 16 tysięcy nauczycieli postanowiło wziąć w nich udział. Zdecydowana większość uczestników (90%) pozytywnie oceniła szkolenia, a 69%* badanych bardzo dobrze oceniło jakość materiałów szkoleniowych. Co ważne, zdecydowana większość nauczycieli (86%) poleciłoby je innym.

Dla kogo szkolenia?

Szkolenia kierowane są do dyrektorów szkół oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a także przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, humanistycznych, artystycznych i informatycznych w szkołach podstawowych i średnich. Szczegóły na temat zapisów znajdują się na stronie projektu.

Szkolenia pomogą przygotować się nauczycielom do nowej rzeczywistości, w jakiej się znaleźliśmy, a także z jaką przyjdzie nam wszystkim się jeszcze zmierzyć. Pomogą uporządkować dotychczas zdobytą wiedzę z wykorzystania narzędzi cyfrowych, pokażą jak optymalnie ją wykorzystywać na lekcjach. Uczestnicy dowiedzą się też, jak elastycznie podchodzić do metod realizowania podstawy programowej, włączając nowe technologie do lekcji. Bo po powrocie do szkół, nie będzie ona już taka sama, zmienią się też oczekiwania uczniów. Jakie będą lekcje po pandemii, tego nie wie nikt, ale warto być na do nich jak najlepiej przygotowanym. Enter!




Projekt „Lekcja:Enter” jest realizowany przez konsorcjum trzech organizacji: Fundację Orange (lider), Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Spraw Publicznych. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. (Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych").

  • Wyniki ewaluacji śródokresowej projektu „Lekcja:Enter” N=3989


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: