Zadbaj o uczniów w cyfrowym świecie z Fundacją Orange

Artykuł sponsorowany
Jak przygotować uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci? Jak rozmawiać o balansie między życiem online a offline, kiedy tyle aktywności jest teraz wirtualnych? Czy o nowych technologiach powinni uczyć tylko informatycy? Nowa rzeczywistość i konieczność nauki zdalnej nie ułatwia odpowiedzi na te pytania, ale skłania do refleksji, bo szczególnie teraz warto myśleć o tym, jak mądrze uczyć najmłodszych korzystania z technologii.

Większość uczniów od blisko roku uczy się w domu. To wielki wysiłek dla nauczycieli, dyrekcji oraz uczniów. Obserwujemy też, jak konieczność nauczania online zaburza naturalną równowagę cyfrową, a funkcjonowanie w takiej rzeczywistości może kształtować i utrwalać u dzieci złe nawyki i niewłaściwe postawy względem nowych technologii. Dlatego Fundacja Orange, po raz kolejny rusza z dwoma bezpłatnymi programami edukacyjnymi, do których zaprasza szkoły podstawowe w całej Polsce. Zgłoszenia można przesyłać do 10 maja 2021 r., a szczegóły znajdują się na stronie naboru. Zajęcia rozpoczną się w nowym roku szkolnym. 

Jak rozmawiać z uczniami o cyfrowym świecie?

Programy MegaMisja (dla klas 1-3) i #Superkoderzy (dla klas 4-8) pomagają nauczycielom rozmawiać z młodymi o ich aktywnościach w sieci i pokazać, jak twórczo wykorzystać technologię podczas lekcji. Co ważne, nauczyciele, którzy chcą prowadzić zajęcia MegaMisji lub #SuperKoderów, nie muszą być specjalistami od technologii, bo Fundacja Orange przygotuje ich do tej roli. Dodatkowo inicjatywy zbudowane są tak, aby uczniowie mogli zdobywać kompetencje cyfrowe, w dużej mierze bez użycia ekranów – głównie przez zabawę, współpracę, dyskusję w grupach i tworzenie wspólnych projektów.

- Często wydaje się, że jeśli dziecko potrafi obsłużyć smartfon, tablet i różne aplikacje, to „radzi sobie” w cyfrowym świecie. Może być to mylące, bo cyfrowe kompetencje to więcej niż sprawna obsługa urządzeń. W naszym rozumieniu to znajomość zasad bezpieczeństwa w Internecie, dbanie o swoją prywatność, krytyczne podejście do treści zawartych w sieci, kreatywne spędzanie czasu z ekranami i bez nich – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

r_orange_LS_graf1_09042021.jpg

Szkoła ma Misję

MegaMisja, czyli 10-miesięczny cykl zajęć oparty na fabule bajki, uczy dzieci z klas 1-3, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z nowoczesnych technologii. Program dostosowany jest również do nauki zdalnej.

Dzięki udziałowi w MegaMisji nauczyciel uczy dzieci:

  • jakie treści można udostępniać w Internecie,
  • jak chronić swoją prywatność online,
  • jak zachować równowagę pomiędzy czasem spędzonym online i offline,
  • w jaki sposób dbać o maniery w internetowych kontaktach,
  • jak tworzyć grafikę i wideo,
  • czy kopiuj/wklej jest ok,
  • jak odróżniać fake newsa od prawdy.
  • Ponadto szkoła otrzyma dostęp do gotowych scenariuszy zajęć, zgodnych z podstawą programową.
  • Fundacja Orange przekaże też placówce pomoce naukowe w postaci tabletów, książek, audiobooków.
Program może być realizowany zarówno w trakcie zajęć szkolnych, jak i poza nimi. Wystarczy 1 godzina tygodniowo. Forma zajęć jest bardzo urozmaicona – dzieci pracują w grupach, mają zadane liczne zagadki, łamigłówki, prowadzą dyskusje i przygotowują plakaty. Zajęcia te prowadzą nauczyciele i wychowawcy, których Fundacja przygotowuje do tej roli i zapewnia im gotowe scenariusze. MegaMisja wpisuje się w podstawę programową.

W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 1000 szkół z całej Polski. Nauczyciele doceniają kompleksowo przygotowane materiały, spójny pomysł na edukację najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa w Internecie, możliwości rozwoju własnych kompetencji.

Rozwijanie talentów z pomocą cyfrowych narzędzi

Konstruowanie i programowanie robotów, stacji pogodowych, kodowanie interaktywnych osi czasu, drzew genealogicznych czy tworzenie stron www lub gier – brzmi ciekawie? Właśnie to dzieje się w trakcie zajęć programu #SuperKoderzy, skierowanego do uczniów klas 4-8. To nauka podstaw programowania i robotyki, nie tylko na informatyce, ale i na lekcjach – matematyki, techniki, przyrody, historii, fizyki, muzyki, języka polskiego, niemieckiego czy angielskiego, a także w klasach integracyjnych czy szkołach specjalnych Zajęcia te rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Nowe kompetencje zyskują także nauczyciele, a szkoły zdobywają granty na zakup sprzętów edukacyjnych, w tym zestawów robotów.

- Widzimy, jak program, który pojawił się już w ponad 600 szkołach, wpływa na uczniów i ich zaangażowanie na lekcji. To bardzo ważne, żeby młodzież, która ma przecież nieustanny kontakt z technologią, widziała, że można jej używać w sposób wartościowy, a nie tylko na granie – mówi Monika Wrońska, koordynatorka programu #SuperKoderzy z Fundacji Orange. Warto też podkreślić, że każda szkoła, która dostanie się do programu, może liczyć nie tylko na wsparcie z zakresu prowadzenia zajęć, ale otrzyma też grant na niezbędny sprzęt – na przykład zestawy robotów – dodaje.

Kto i jak może się zgłosić?

Każda szkoła, która chce przystąpić do któregoś z programów (lub do obu z nich), musi do 10 maja 2021 r. wypełnić formularz online na stronie i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową. Polega ona na wykonaniu wspólnie z uczniami prostego zadania, dostosowanego do obecnych warunków e-nauczania. Zgłoszenia może, za zgodą dyrekcji szkoły, dokonać nauczyciel wybrany na lidera projektu. Spośród nadesłanych wniosków Komisja wybierze 140 szkół do MegaMisji i 140 do #SuperKoderów, które od września zaczną realizować program.

Obie inicjatywy nie wiążą się z żadnymi kosztami dla szkół, wpisują się także w podstawę programową oraz mają patronaty Ministra Edukacji i Nauki oraz Cyfryzacji KPRM (dawniej Ministerstwo Cyfryzacji). Dotychczas udział w MegaMisji i #SuperKoderach wzięło ponad 1700 szkół i blisko 44 tys. uczniów w całej Polsce.

O Fundacji Orange

Fundacja Orange jest organizacją pożytku publicznego. Już od 15 lat dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Z fundacją uczą się zasad bezpiecznego Internetu, podstaw programowania, robotyki i druku 3d. To kompetencje, które zapewnią im lepszy start w przyszłość. Fundacja Orange szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja: Enter, realizowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Inicjatywy Fundacji Orange są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: