Pecha Kucha - prezentacje inne niż wszystkie

Zdarza się, że  uczestnicząc w warsztatach, seminariach czy różnego rodzaju prezentacjach, nie wiemy, na czym skupić uwagę – prowadzącym czy obrazie, którym wspiera się w trakcie wystąpienia. Wielowątkowa opowieść oraz slajdy wypełnione blokami tekstu mogą wprowadzać zamęt. Dlatego mamy dla Was zupełnie nowy sposób prezentowania – słyszeliście o Pecha Kucha?

Pecha Kucha, czyli…

Pewnie to znasz… Wystąpienie zaplanowane na 15 minut – przeciąga się do 25, a to które powinno trwać pół godziny – kończone jest po 45 minutach. Właśnie dlatego powstała Pecha Kucha. To znany na całym świecie  format prezentacji. Wystąpienie trwa jedynie 6 min i 40 sekund – składa się z 20 slajdów, każdy slajd z kolei to 20 sekund. I jeszcze jedno: slajd = obraz. Tylko i wyłącznie, bez tekstu. Tutaj nie mam mowy o przedłużaniu prezentacji, natomiast pytania można zadawać dopiero po zakończonym wystąpieniu.

a_pecha_LS_graf_2.jpg

Pomysłodawcami są Astrid Klein i Mark Dytham, architekci pracujący w Japonii. Nazwa to określenie dźwięków mowy – takie japońskie „gadu-gadu”. Pomysł narodził się po to, by w ciekawy sposób zaprezentować dużą ilość tematów. Na początku pomysł miał zastosowanie w firmie jego autorów, jednak obecnie stał się szeroko znany i popularny. Wieczory Pecha Kucha, tzw. Pecha Kucha nights, odbywają się w wielu miastach na całym świecie.

Szkoła jest cool

Elementem niemal obowiązkowym większości prac projektowych jest prezentacja. Gdy będziesz omawiał z uczniami, jak się do niej przygotować, pomyśl o Pecha Kucha. To pozwoli na wprowadzenie dynamiki do prezentowanych treści, da też możliwość zaprezentowania większej liczby tematów na jednej lekcji.

a_pecha_LS_graf.jpg

O czym warto pamiętać:

  • Pecha Kucha jest najbardziej przydatna w prezentowaniu nowych pomysłów, swoich wizji, pasji, zainteresowań.
  • Prezentacja składa się z 20 slajdów. Każdy powinien zawierać ciekawe, intrygujące zdjęcie lub ilustrację, która będzie tłem do opowieści. Ważne! Na slajdach nie wpisujemy tekstu.
  • Slajdy powinny przełączać się automatycznie po 20 sekundach, dlatego taką formułę prezentacji trzeba przećwiczyć. Sam zobaczysz, że 20 sekund to naprawdę niewiele – z drugiej jednak strony taki limit czasowy pozwoli skupić się na najważniejszych informacjach.  
Przykładowe prezentacje z zakresu edukacji możesz zobaczyć tutaj.

Na stronie znajdziesz prezentacje w języku angielski, natomiast bez względu na to, czy posługujesz się tym językiem czy nie, będziesz mieć okazję podejrzenia, jak taką prezentację zbudować.





Źródło:
  • https://www.pechakucha.com/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: