Ekomisja w podstawówce

Artykuł sponsorowany
Zapraszamy do udziału w projekcie o tematyce ekologicznej. Ekomisja w podstawówce to ogólnopolski projekt Federacji Polskich Banków Żywności, który łączy w sobie wątki edukacji o niemarnowaniu zasobów i zdrowym stylu życia.

50 pierwszych szkół, które zgłoszą się do projektu, otrzyma materiały edukacyjne w wersji papierowej, wśród nich m.in. 2 plansze storytellingowe przygotowane przez Katarzynę Walentynowicz oraz opowiadanie na temat niemarnowania żywności napisane przez Renatę Piątkowską, znaną autorkę bajek dla dzieci.

“Ekomisja w podstawówkach” to nowa edycja projektu “Ekomisja – Nie marnuję!”, tym razem realizowanego w partnerstwie z Lidl Polska. Projekt jest skierowany do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych.

Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży na temat ekologii, zdrowego stylu życia oraz niemarnowania zasobów, w tym żywności. Chcemy przekazać nauczycielom scenariusze lekcji przygotowane przez ekspertów z Federacji we współpracy z metodykami i praktykami.

Scenariusze i materiały edukacyjne

W ramach projektu stworzono 11 scenariuszy lekcji dostosowanych do potrzeb różnych grup wiekowych.

Scenariusze dla klas 1 –3 można realizować na zajęciach z wychowawcą, z grupami świetlicowymi lub nawet w zerówkach.

Do scenariuszy przygotowano 2 kolorowe i bogate w detale plansze do storytellingu w formacie A2, ilustrowane przez Katarzynę Walentynowicz.

Do jednego z 3 scenariuszy powstało także opowiadanie “Czarny banan i latający stół” napisane przez Renatę Piątkowską. Również z ilustracjami Katarzyny Walentynowicz.

a_fpbz_LS_graf1.png

Tematy scenariuszy lekcji:

  1. Nie marnuję żywności
  2. Jak żyć zdrowo i ekologicznie
  3. Nie marnuję żywności. Opowiadanie.
Scenariusze dla klas 4-8 można wykorzystać na zajęciach z wychowawcą, języku polskim, technice, jak również jako projekt interdyscyplinarny we współpracy z nauczycielami informatyki, biologii, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i wychowania fizycznego. Scenariusze realizują następujące treści zawarte w preambule podstawy programowej:

  • Kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;
  • Szkoła dba o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu akceptacji i szacunku dla drugiego człowieka, kształtuje postawę szacunku dla środowiska przyrodniczego, w tym upowszechnia wiedzę o zasadach zrównoważonego rozwoju, motywuje do działań na rzecz ochrony środowiska oraz rozwija zainteresowanie ekologią.
Tematy cykli lekcji:

  1. Dajemy drugie życie jedzeniu, czyli na talerz zamiast do śmietnika!
  2. Szkolna stołówka / Drugie śniadanie
  3. Decydujemy, co jemy! 

Konkursy z nagrodami

W trakcie trwania projektu przeprowadzone zostaną także dwa konkursy z nagrodami.

Klasy 1-3 zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym.

Klasy 4-8 zapraszamy do udziału w konkursie na najciekawszą realizację jednego z trzech cykli scenariuszy.

Zajrzyj na stronę: www.niemarnuje.bankizywnosci.pl i zapisz się do projektu. 50 pierwszych szkół otrzyma materiały w wersji papierowej.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: