Nauczyciel działający z duchem czasu - Lekcja:Enter

Artykuł sponsorowany
Otaczający nas świat zmienia się w szybkim tempie. Projekt Lekcja:Enter pozwala nauczycielom na odkrycie, jak mogą w ciekawy sposób prowadzić zajęcia, nie bazując tylko na książkach i kartach pracy, ale urozmaicając je o to, co młodym ludziom dziś bliskie – nowoczesne technologie i e-zasoby internetowe.

Do tej pory w szkoleniach Lekcji:Enter wzięło udział ponad 45 tysięcy nauczycieli z ponad 5 tysięcy szkół w całej Polsce. To jeden z największych projektów edukacji cyfrowej dla nauczycieli w Polsce. Nabór na kolejne szkolenia w ramach programu trwa – jeszcze można się zapisać na darmowe kursy.

Szkolenia skierowane są do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, informatyki oraz artystycznych. Pokazują one, że podstawę programową można przekazać uczniom w kreatywny sposób dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Kadry chętne do udziału w szkoleniu zgłasza dyrekcja szkoły.

Lekcje zdalne egzaminem dla każdej ze stron

Wejście nauki zdalnej do polskich szkół było sporym wyzwaniem.  Rola nauczyciela była tutaj nie do przecenienia, bo to za jego przykładem i dzięki jego kreatywności uczniowie chętniej decydowali się na aktywny udział w zajęciach. Wielu nauczycieli poczyniło pierwsze ważne kroki w rozwoju cyfrowych umiejętności. Warto kontynuować ten rozwój i prowadzić zajęcia dostosowane do potrzeb młodych ludzi.

Nauczyciele, którzy wzięli udział w darmowych szkoleniach Lekcji:Enter, mogli poznać nowoczesne rozwiązania i oceniali swoje kompetencje cyfrowe wyżej niż przed rozpoczęciem projektu.

- Dla mnie ten kurs jest we właściwym czasie. To bardzo dobry projekt edukacyjny i dydaktyczny dla nas, nauczycieli. Mnie bardzo pomaga wiedza i umiejętności zdobyte podczas zajęć. Tworzę samodzielnie materiały w aplikacji Linoit czy Padlet, konstruuję na potrzeby moich lekcji nowe quizy, opracowuję ankiety. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, taka forma i treści są naprawdę nie do przecenienia i wychodzą naprzeciw moim oczekiwaniom – komentuje Julian, nauczyciel nauczania początkowego, którzy ukończył szkolenia pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

Projekt Lekcja:Enter może sprawić, że nauczyciele, którzy niezbyt chętnie do tej pory wykorzystywali nowe technologie w swojej pracy, poczują się pewniej w cyfrowym świecie i „spotkają się” z uczniami tam, gdzie aktualnie spędzają czas, poznają i lepiej zrozumieją ich cyfrowy świat.

Duch nowoczesności

Polska szkoła bywa określona mianem skostniałej, zatrzymanej w dawnych czasach, gdy jedyną pomocą dla uczniów i nauczycieli były opasłe tomy encyklopedii. Jednak dzięki ponad 45 tysiącom nauczycieli z całego kraju możemy śmiało powiedzieć, że jest ono coraz mniej prawdziwe. Nie tylko dzieci nie chcą już korzystać z samych książek do nauki. Nauczyciele także wykorzystują ten potencjał drzemiący w technologiach i aplikacjach do nauki. Kartkówka ze słówek nie musi odbywać się już w zeszycie lub na kartce – tylko na Quizizz. Możemy też w ten sposób podzielić klasę na zespoły, a grupy mogą między sobą rywalizować i zdobywać punkty. Dzieci w ten sposób uczą się, bawiąc, bardzo często nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

- Dzięki szkoleniom w ramach programu Lekcja:Enter poznaję nowoczesne metody dydaktyczne, podnoszę swoje kompetencje i umiejętności cyfrowe. W ten sposób zwiększam szanse na zainteresowanie moich uczniów zdobywaniem wiedzy i w sposób kreatywny wykorzystuję te narzędzia do prowadzenia lekcji – dodaje pani Sylwia, nauczycielka języka polskiego, uczestniczka Lekcji:Enter.

Szeroki zakres szkoleń

Szkolenia – poza dostarczeniem nowej wiedzy – pozwalają na uporządkowanie tego, co wiedzieliśmy do tej pory. To też dobre miejsce na wymianę doświadczeń ze swoimi kolegami i koleżankami po fachu. Uczestnicy szkoleń Lekcji: Enter dowiedzą się nie tylko jak prowadzić lekcje, które angażują uczniów i odpowiadają ich potrzebom, ale także jak korzystać z aktywizujących metod nauczania, odpowiedzialnie, kreatywnie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii, urozmaicić swoje lekcje i na stałe zmienić sposób ich prowadzenia, czy tworzyć własne treści cyfrowe.

Jak wziąć udział

Projekt Lekcja:Enter jest finansowany ze środków unijnych. Nauczyciele oraz dyrektorzy szkół mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń, na które można zgłaszać się przez cały rok. Są one przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych (licea ogólnokształcące, licea profilowane, technika, szkoły branżowe I stopnia). Ponieważ cały cykl szkoleniowy obejmuje kilka spotkań, zainteresowani powinni już pomyśleć o zgłoszeniu się. W szkoleniach mogą wziąć udział wszyscy nauczyciele z danej szkoły. Dzięki temu zmiana w podejściu do nauczania może zajść w całej placówce, a nie tylko u danego nauczyciela.

Uczestnicy szkoleń będą mieli dostęp do specjalnej platformy edukacyjnej, skorzystają z webinariów oraz tutoriali, które przybliżą im sposoby wykorzystania różnych narzędzi i aplikacji w codziennej pracy z uczniami.

Dodatkowo, dyrektorzy szkół uczestniczących w projekcie będą zaproszeni do udziału w module on-line „Aktywna lekcja z TIK”. Jego celem jest pomoc w przygotowaniu planu wdrożenia w szkole cyfrowych metod nauczania.

Więcej informacji, opisy szkoleń oraz odpowiedzi na nurtujące pytania znajdą Państwo na stronie: https://lekcjaenter.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: