W Dzień Ziemi uczymy się, jak mądrze dbać o planetę

Artykuł sponsorowany
Młodzi organizują klimatyczne strajki, wprowadzają innowacje do swoich domów, szkół, miejscowości i chcą aktywnie zmieniać świat. Świadczy o tym choćby olbrzymie zaangażowanie uczniów i uczennic w projekty na rzecz ochrony klimatu, środowiska i krytycznego myślenia, które od lat organizujemy w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jednym z nich jest festiwal z okazji Dnia Ziemi, który zaczyna się 21 kwietnia i jest otwarty dla szkół z całej Polski. Wydarzenie proponuje ciekawe, inspirujące działania z aktywistami i ekspertkami nt. ochrony środowiska i więzi z przyrodą oraz zadania, które nauczyciel może przeprowadzić z klasą na łonie przyrody, w najbliższym otoczeniu. Dołącz już dzisiaj!

Młodzi chcą wiedzieć i działać

To nie pierwszy raz, kiedy młodzież mówi wprost – chcemy uczyć się o klimacie i chcemy działać. To dla nas ważne. Świadczy o tym choćby zaangażowanie w inicjatywy dotyczące środowiska:

- Lubimy angażować się w projekty ekologiczne, które pozwalają nam promować zdrowy, ekologiczny styl życia. Chcemy i możemy zmieniać świat na lepsze, bo jesteśmy świadomi, że każda duża zmiana zaczyna się od nas samych i od naszego podejścia do różnych spraw – deklaruje zespół uczniowski wraz z opiekunką z Siedlec, którzy brali udział w jednym z festiwali CEO w 2021 roku. – Przeprowadziliśmy analizę ilościową i jakościową na dwóch obszarach badawczych: trawnik koszony i niekoszony. Wykorzystaliśmy aplikację na telefon Flora Incognita, która pozwoliła nam oznaczyć gatunki, które zaobserwowaliśmy – opowiadają.

- Nauczyłam się, że za dużo kupujemy, a tak niewiele potrzebujemy, by być szczęśliwym. Zasady: Odmawiaj. Ograniczaj. Odzyskuj. Oddawaj naturze. Używaj ponownie – napisała po festiwalu z okazji zeszłorocznego Dnia Ziemi uczennica, jedna z uczestniczek.

– Działam przede wszystkim dlatego, aby zmieniać świat. Robię to dla ludzi, aby przyszłe pokolenia zastały świat lepszym niż jest teraz. Poza tym mam dość stania z boku i patrzenia bezczynnie na to, co się dzieje – mówi Kuba z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w filmie o działaniach młodych „Ty też możesz działać na rzecz klimatu!”.

Nie on jeden postanowił się zaangażować. Uczniowie i uczennice postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Założony przez szwedzką nastolatkę Gretę Thunberg Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK), czyli międzynarodowy ruch uczniów i uczennic, którzy w czasie zajęć szkolnych protestują przeciw bierności polityków wobec globalnego ocieplenia i wywołanej przez człowieka zmiany klimatu, dotarł też do Polski. Młodzież ma świadomość, że to od niej zależy los planety, czemu wspaniały wyraz dała Ola Salach, uczennica i autorka scenariusza filmu „My jesteśmy zmianą”, który wraz z dodatkowymi materiałami edukacyjnymi może być świetnym punktem wyjścia do dyskusji o środowisku i klimacie w klasie. Bo edukacja klimatyczna jest pierwszym krokiem do skutecznego działania.

Co jest nam niezbędne do skutecznego działania?

Jak jednak wspierać młodzież w ich chęci rozumienia świata i jego zmiany? Próbujmy przekazywać nie tylko wiedzę, ale też rozwijać uniwersalne kompetencje, które będą przydatne w szkole, w dorosłym życiu, ale też w działalności na rzecz klimatu – takie jak choćby krytyczne myślenie, praca w grupie czy solidarność , co jest jednym z głównych celów naszych festiwali i spotkań z inspirującymi osobami.

Szerokie patrzenie na świat i jego wyzwania jest głównym celem edukacji globalnej i klimatycznej. Jednak mimo rozwoju Internetu, ta wielość źródeł informacji, zwiększona mobilność i mnogość narracji – wcale nie sprawia, że dotarcie do wiedzy jest coraz łatwiejsze. Wagę krytycznego myślenia pokazuje choćby skala dezinformacji w mediach nt. inwazji Rosji na Ukrainę, mnogość teorii spiskowych czy wciąż duża grupa ludzi, która nie wierzy w zmianę klimatu – mimo licznych dowodów przedstawianych przez naukowców i naukowczynie. To nasza rola, aby pomóc młodym ludziom poruszać się w skomplikowanym, przesyconym informacjami świecie tak, aby potrafili nie tylko ocenić ich prawdziwość, ale też wykorzystywać zdobytą wiedzę i informacje do planowania swoich działań i kształtowania świata, w jakim chcieliby żyć.

Jak to jednak zrobić? Przy rozwoju tej kompetencji warto pamiętać o tym, aby uczyć:

- zadawania pytań: Skąd wiem to, co wiem? Jaki jest powód tego wydarzenia? Dlaczego to tak działa?;

- sprawdzania źródeł informacji i sprawdzania w wielu miejscach;

- bycia otwartym na niewiedzę i na to, że błędy są naturalne i mogą być także cennym źródłem nauki.

W ćwiczeniu tej trudnej umiejętności może pomóc Wam publikacja „Ćwiczenia z myślenie. Jak krytycznie myśleć nie tylko w szkole”, którą można bezpłatnie pobrać i wykorzystywać na lekcjach. Zawiera ona artykuły pogrupowane w 3 działy tematyczne: „Skąd wiem, że wiem?”, „Czy świat jest taki, jak nam się wydaje?” oraz „Krytyczne myślenie w świecie mediów i kultury". Teksty napisane przez ekspertów i ekspertki z danych dziedzin w obrazowy i przystępny sposób tłumaczą pułapki, w jakie wpadamy, próbując zdobyć wiedzę i informacje oraz zrozumieć współczesny świat. Pozwalają nauczycielowi i nauczycielce rozwinąć własne umiejętności, poddać refleksji codzienną rzeczywistość i zyskać nowe spojrzenie! Do każdego artykuły edukatorzy i edukatorki przygotowali scenariusze ćwiczeń, które będą pomocne w wykorzystaniu zdobytych informacji i umiejętności podczas lekcji w klasie.

Działajmy razem – Dzień Ziemi w Twojej szkole

Krytyczne myślenie możemy rozwijać w klasie lub samodzielnie. Nie sposób jednak uczyć solidarnego i wspólnego działania bez wyjścia do społeczności szkolnej, a może nawet poza mury szkoły. Obchodzony corocznie 22 kwietnia Dzień Ziemi to wspaniała okazja, aby porozmawiać z uczniami i uczennicami o tym, jak chronić klimat i środowisko, ale też żeby pokazać młodym ludziom wagę współpracy – wewnątrz społeczności szkolnej, ale też szerzej. W internetowych festiwalach dla szkół, organizowanych corocznie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, biorą udział setki uczniów i uczennic z całej Polski.

Zachęcamy, żebyście razem ze swoimi zespołami uczniowskimi nie tylko spotkali się z nami online, ale też abyście włączyli się w praktyczne działania na rzecz ochrony planety. Wszystkie i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię, dlatego proponujemy wyjście w teren, przyjrzenie się temu, co dzieje się w naszej najbliższej okolicy i zastanowienie się, skąd biorą się odpady i co można z tym zrobić. Jak odpady wpływają na środowisko i klimat? Jak nadprodukcja zużywa nasze zasoby i wpływa na klimat? 

Odpowiemy na te pytania razem z naszymi ekspertkami i ekspertami podczas cyklu webinarów już 21 kwietnia! Z kim się spotkamy?

9:00-10:15 – Obowiązkowy webinar wprowadzający, który poprowadzi Dominika Cieślar z organizacji Kupuj Odpowiedzialnie.

11:00-12:00 – Kamila Kielar opowie o tym, jak odbudować swoje więzi z przyrodą i uczyć się miłości do niej i szacunku.

12:30-13:30 – Monika Czajka opowie o inicjatywie On-Eko.

Najmłodszych z kolei (klasy III-V) zapraszamy na specjalnie dla nich przygotowane spotkanie!

9:00-10:00 – spotkanie z Bartkiem Guentzelem – Droga do Lasu.

Chętnych do wzięcia udziału nauczycieli i nauczycielki zapraszamy do zapisów na webinar wprowadzający TUTAJ.

Na wybrane webinary zapisz się poprzez formularz TUTAJ.

Wszystkie informacje na naszej stronie.




Artykuł powstał w ramach projektu „Razem dla klimatu. Krytyczne myślenie dla świadomych klimatycznie społeczności”, który jest częścią programu „1Planet4All – Razem dla klimatu”. Program ten jest finansowany ze środków Unii Europejskiej o współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: