Rusza nabór do nowej edycji programów Fundacji Orange

Artykuł sponsorowany
Ponad 2 tysiące szkół w Polsce i blisko 56 tys. uczniów wzięło już udział w MegaMisji i #SuperKoderach. Dzięki tym inicjatywom dzieci i młodzież mogą lepiej poznać i zrozumieć cyfrowy świat, a nauczyciele prowadzić angażujące lekcje. Nabór do obu programów potrwa do 16 maja - aby aplikować, wystarczy wypełnić formularze online na stronie https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol. Oba programy są całkowicie bezpłatne i wpisują się w podstawę programową.

Razem w cyfrowym świecie

Tegoroczna edycja programów Fundacji Orange staje przed nowymi wyzwaniami. - Zarówno po doświadczeniach pandemii, jak i z uwagi na sytuację związaną z wojną w Ukrainie, widzimy, jak ważne jest, by dzieci i młodzież rozumiały cyfrowy świat, były w nim bezpieczne, odporne na dezinformację, ale także umiały kreatywnie korzystać z technologii – rozwijając swoje umiejętności i pasje. Nasze kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu MegaMisji i #SuperKoderów pokazuje, że nauczycielki i nauczyciele, bez względu na to, w jakiej szkole pracują, bez problemu radzą sobie z realizacją zajęć. Wszyscy otrzymują od nas scenariusze zajęć, pomoce dydaktyczne i merytoryczne wsparcie – mówi Krzysztof Kosiński, koordynator programu MegaMisja w Fundacji Orange.

Co ważne, nauczyciel nie musi być specjalistą od nowych technologii, aby przy wsparciu Fundacji prowadzić zajęcia w szkole. Każdy, bez względu na swoje kompetencje cyfrowe, otrzyma kompleksowe wsparcie i stanie się członkiem wyjątkowej społeczności.

Na czym polegają programy?

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji dedykowany klasom 1-3, który podnosi kompetencje cyfrowe dzieci. To m.in. krytyczne podejście do treści w sieci, netykieta, ochrona prywatności, zachowanie bezpieczeństwa, wartościowe spędzanie czasu przed ekranami czy dbanie o cyfrową równowagę i umiar. A wszystko to w formie angażującej zabawy w cyfrowym laboratorium, w którym dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika.

#SuperKoderzy natomiast zachęcają uczniów klas 4-8 do poznania podstaw programowania na takich przedmiotach jak historia, język polski, muzyka, matematyka, lekcje przyrody czy języka obcego. Program pokazuje, jak kreatywnie korzystać z nowych technologii i uczyć się w sposób ciekawy, angażujący i po prostu nowoczesny.

Czy programowanie pomaga uczyć języków obcych?

MegaMisja i #SuperKoderzy to programy, które z powodzeniem sprawdzają się zarówno w małych, wiejskich szkołach, jak i w dużych aglomeracjach. Przykładem jest Szkoła Podstawowa w Jarantowicach (w woj. kujawsko-pomorskim). To tu od września na lekcjach języka angielskiego realizowany jest program #SuperKoderzy.

- Dzięki #SuperKoderom moi uczniowie nabrali odwagi w mówieniu w języku angielskim, ale też zobaczyli, jak kreatywnie można wykorzystać technologie do nauki. Widziałam, jak sami rozwiązują problemy, jak pracują w grupie, a nawet miałam szanse odkryć uczniowski talent do majsterkowania. Sama też wiele się nauczyłam – odkryłam nowe sposoby nauczania, poszerzyłam swoje kompetencje. Bardzo pomocne były scenariusze zajęć i szkolenie Fundacji Orange – dzięki temu dokładnie wiedziałam, jak poprowadzić lekcje, by były ciekawe i angażujące – podsumowuje udział w programie Marta Krigier ze Szkoły Podstawowej w Jarantowicach.

#SuperKoderzy działają już w 770 szkołach w całej Polsce. Z programu skorzystało dotychczas ok. 20 tys. uczniów. W tym roku do #SuperKoderów dołączy kolejne 140 placówek.

Z misją dla najmłodszych

Często wydaje się, że jeśli dziecko potrafi obsłużyć tablet, to ma cyfrowe umiejętności. Nic bardziej mylnego.

- MegaMisja sprawiła, że dzieci z większą refleksją zaczynają korzystać z nowych technologii, np. wiedzą, jakich danych nie przekazywać obcym i kiedy poprosić o wsparcie rodziców, czy opiekunów. Nasza rola jest bardzo ważna – powinniśmy towarzyszyć najmłodszym w odkrywaniu cyfrowego świata, a programy takie jak MegaMisja uczą także nas – dorosłych, jak robić to mądrze – mówi Eliza Idczak ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce.

Szkoły biorące udział w MegaMisji otrzymują dodatkowe pomoce dydaktyczne, m.in. tablety, książki, audiobooki. I to też sprawia, że uczniowie mocno angażują się w zadania. Dotychczas Fundacja Orange przeprowadziła 7 edycji programu. Łącznie wzięło w nim udział już 1250 placówek i 40 000 dzieci w całej Polsce. W 2022 roku do MegaMisji dołączy 180 kolejnych szkół.

Oba programy – zarówno MegaMisja, jak i #SuperKoderzy pomagają zrealizować lekcje, które są angażujące i ciekawe. Każdy uczeń chce być ich częścią i działać razem. To buduje świetne relacje między rówieśnikami, ale również między uczniami a nauczycielem.

Jak zgłosić szkołę do programów?

Zgłoszenia do obu programów przyjmowane będą od 6 kwietnia do 16 maja 2022 r. Nauczyciel lub dyrektor powinien wypełnić formularz online i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami (uwaga: zgłoszenia do obu programów traktowane są oddzielne). Szczegóły oraz formularze znajdują się na: www.fundacja.orange.pl/nabor-szkol
Została uruchomiona także infolinia: +48 502 091 955.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: