Wypłyń w morski rejs dla naszej błękitnej planety!

Artykuł sponsorowany
8 czerwca obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW. Jest to okazja, aby celebrować piękno i bogactwo podmorskiego świata, pamiętając przy tym, jaką rolę morza i oceany odgrywają w naszym życiu oraz co możemy zrobić, aby cieszyć się nimi także w przyszłości.

Dlaczego oceany są ważne?

Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, patrząc tęskno na swój dom, widzi wielką błękitną kulę. To dlatego, że ponad 70% powierzchni naszej planety stanowią morza i oceany. Oceany regulują klimat, dostarczają tlen niezbędny do życia większości organizmów na Ziemi oraz pochłaniają dwutlenek węgla, łagodząc tym samym skutki globalnego ocieplenia. Złożone ekosystemy oceanów pełne są tysięcy gatunków fauny i flory, z których wiele nie zostało jeszcze nawet poznanych. Naukowcy oceniają, że lepiej znamy powierzchnię Księżyca niż morskie głębiny – jak dotąd udało się zbadać jedynie około 20% dna morskiego na świecie. 

Oceany pozwalają na utrzymanie wielu gałęzi gospodarki, w tym rybołówstwa, przemysłu spożywczego, turystyki czy transportu. W samym przemyśle rybnym zatrudnionych jest ponad 200 mln osób, a ryby i owoce morza stanowią ważne źródło pożywienia dla 3,4 mld ludzi. To jeden z najczęściej sprzedawanych produktów spożywczych na świecie – częściej niż kawa, cukier czy banany. Ponieważ liczba ludzi stale rośnie, zwiększa się popyt na ryby i owoce morza, co ma niekorzystny wpływ na morskie ekosystemy.

Dlaczego oceany są zagrożone?

W czasach powszechnego konsumpcjonizmu, zapominamy, co zawdzięczamy morzom i oceanom. Błędnie zakładamy, że ich zasoby są niewyczerpalne i możemy je bez końca eksploatować. Przez nasze działania morza i oceany znajdują się dziś pod ogromną presją: ponad 1/3 zasobów ryb jest przełowiona, a kolejnych blisko 60% jest w pełni wykorzystanych. Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za pogarszanie się kondycji mórz i oceanów są przełowienie, zanieczyszczenie oraz zmiany klimatu.  Nie jest jednak za późno na działania. Jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, ekosystemy morskie są w stanie się zregenerować. 

Błękitna rybka MSC podpowiada, co możemy zrobić dla oceanów

Aby chronić ekosystemy mórz i oceanów, wystarczy stosować się do ogólnych zasad związanych z ekologią: unikać produktów z tworzyw sztucznych, segregować śmieci, zmniejszać swój ślad węglowy, przesiadając się na rower i oszczędzając energię.  Z kolei robiąc zakupy, zwracajmy uwagę na certyfikaty – dzięki nim mamy pewność, że kupowane przez nas produkty pochodzą z odpowiedzialnych źródeł. Przykładem jest niebieski certyfikat MSC gwarantujący, że ryby i owoce morza pochodzą z legalnych połowów, prowadzonych z poszanowaniem środowiska morskiego.

a_msc_LS_graf_052022.png

Wypłyń w rejs…

Z okazji Światowego Dnia Oceanów organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) zaprasza do Ogrodów Zoologicznych w 13 miastach Polski na wystawę edukacją poświęconą ochronie mórz i oceanów (listę miejsc oraz organizowanych wydarzeń znajdziesz TUTAJ). Z wystawy można dowiedzieć się m.in. dlaczego oceany są dla nas ważne, co powoduje pogorszenie ich kondycji oraz w jaki sposób możemy je chronić. Nie zabraknie także informacji, co kryje się pod pojęciem przełowienie, a także na czym polega zrównoważone rybołówstwo. Każdy z Was będzie mógł także sprawdzić na specjalnej „rybnej miarce” jak wielką jest rybą.

Dla tych, którzy nie mogą odwiedzić wystawy, MSC przygotowało wirtualną podróż w głąb oceanów, która pozwoli znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących tego, w jaki sposób rybacy mogą odpowiedzialnie prowadzić połowy.

Czy banany są dobre dla oceanów? Dlaczego czasami należy straszyć ptaki i zostawiać włączone światła? Na te i inne nurtujące pytania będzie można znaleźć odpowiedzi już w czerwcu na stronie: www.msc.org/pl/swiatowy-dzien-oceanow 

…i zgłębiaj tajemnice oceanów z MSC!

Światowy Dzień Oceanów to idealny moment, by zachęcić młode pokolenie do zgłębiania wiedzy o oceanach oraz ich mieszkańcach!

Aby ułatwić to zadanie, MSC przygotowało materiały edukacyjne, które dostępne są na stronie www.msc.org/pl/edukacja. Można tu znaleźć liczne gry i zabawy edukacyjne, zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci, jak również gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli.

Swoją wiedzę dzieci mogą następnie sprawdzić w przygotowanym specjalnie z okazji dnia oceanów Morskim Quizie dostępnym na platformie Kahoot.

Weź udział w konkursie!

Doskonałym podsumowaniem morskiej nauki będzie udział w konkursie dla dzieci, organizowanym przez MSC od 1 do 14 czerwca na Facebooku MSC Polska. Jak wziąć udział w konkursie? MSC zachęca do wykorzystania materiałów dostępnych na stronie www.msc.org/pl/edukacja i rodzinnego odkrywania tajemnic, jakie skrywają oceany. Na koniec wspólnie przygotujcie pracę plastyczną (technika dowolna), która będzie podsumowaniem Waszej morskiej lekcji. Na najlepsze prace czekają morskie upominki: pluszowe eko-rybki i plecaczki. Miłej zabawy! Dodatkowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne już wkrótce na Facebooku MSC Polska i stronie: www.msc.org/pl/swiatowy-dzien-oceanow

KILKA SŁÓW O ORGANIZACJI MSC

MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie. Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia.

Więcej informacji:
www.msc.org/pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: