Wakacyjne ABC bezpieczeństwa

Artykuł sponsorowany
Statystyki potwierdzają, że podczas wakacji dochodzi do wielu wypadków porażenia prądem dzieci i młodzieży. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa może mieć niestety tragiczny finał. „Bezpieczniki TAURONA” przypominają, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w pobliżu urządzeń energetycznych.

Nadeszła wiosna, a wraz z nią długie i ciepłe dni. Dzieci i młodzież coraz więcej czasu spędzają poza domem. Wiosna i lato to czas, w którym co roku dochodzi do wielu bardzo groźnych wypadków porażenia prądem. Ofiary tych wypadków to najczęściej starsze dzieci i młodzież.

Okoliczności od lat pozostają te same. Impreza, ognisko, brawura, chęć zaimponowania znajomym i w konsekwencji wspinanie się na słupy energetyczne lub włamania i wchodzenie do stacji transformatorowych. Tragiczny finał to bolesne poparzenia, które leczy się latami, obrażenia wielonarządowe, złamania, a nawet – niestety – wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

- Nigdy nie lekceważymy informacji o wypadkach. Od wielu lat prowadzimy program edukacyjny „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, którego głównym celem jest przekazanie dzieciom i młodzieży podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń infrastruktury energetycznej – wyjaśnia Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucji. - Dlatego, jak zawsze przed wakacjami, na platformie edukacyjnej programu zamieściliśmy informację z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa. Do wszystkich nauczycieli zarejestrowanych w programie, wysłaliśmy maile z prośbą o przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa dołączając gotowe do wydruku lub rozesłania informacje na ten temat – dodaje Ewa Groń.

a_tauron_LS_graf2.png

Zasady bezpiecznego korzystania z prądu

Pamiętamy, że urządzenia energetyczne są oznakowane specjalnymi tabliczkami ostrzegawczymi i że tych tabliczek nie wolno lekceważyć. Dlaczego? Bo znajdują się na urządzeniach, w których płynie prąd o napięciu nawet do kilkuset tysięcy woltów. A śmiertelne niebezpieczeństwo to już 230 woltów.

Przypomnijmy więc dzieciom, że nie powinny się bawić w pobliżu urządzeń energetycznych. Do otworów wentylacyjnych tych urządzeń nie wolno wkładać żadnych przedmiotów np. patyków. W pobliżu linii energetycznych nie powinno się też puszczać latawców, bo ich linki łatwo mogą się zaplątać w przewody. Nastolatkom trzeba wytłumaczyć, że nie wolno wspinać się na słupy energetyczne. Wszystkim, niezależnie od wieku, warto uświadomić, że nie wolno dotykać, a nawet zbliżać się do zerwanych przewodów energetycznych, a w razie pożaru gasić urządzeń energetycznych i elektrycznych wodą.

Wszystkich zainteresowanych popularyzacją wspomnianych zasad bezpieczeństwa, odsyłamy na platformę edukacyjną „Bezpieczniki TAURONA”, gdzie rodzice i nauczyciele znajdą wiele materiałów poświęconych temu tematowi. Począwszy od filmów, poprzez kompletne scenariusze lekcji, teksty poradnikowe, a także gry i zabawy dla uczniów.

Wszystkie materiały edukacyjne można pobierać bezpłatnie z platformy „Bezpieczników” dostępnej pod adresem: edukacja.bezpieczniki.tauron.pl. Skorzystało z nich już ponad 3,5 tysiąca nauczycieli z całej Polski.

a_tauron_LS_graf3.png






„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, to program, którego celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z elektryczności i prawidłowego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych, a także zainteresowanie ekologią i naukami ścisłym. Jego częścią jest bezpłatna platforma edukacyjna, z której skorzystało już blisko 3,5 tysiąca nauczycieli.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: