Mówię po polsku z Minecraft! Mapa dla uczniów z Ukrainy

Artykuł sponsorowany
Minecraft: Education Edition wzbogaciła się o kolejną mapę w języku polskim. Jest ona odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie nauczycieli dotyczące pomocy edukacyjnych w nauczaniu języka polskiego dla uczniów z Ukrainy

Minecraft wspiera naukę języka polskiego jako obcego

Edukacyjna wersja popularnej gry od Microsoft zyskuje coraz szersze grono użytkowników w polskich szkołach. Najnowsza mapa, stworzona w ramach projektu „Mówię po polsku z Minecraft!”, pozwoli nauczycielom pracującym z dziećmi z Ukrainy w angażujący i interaktywny sposób wykorzystać grę Minecraft do nauki języka polskiego jako obcego.

Projekt jest skierowany do nauczycieli szkół podstawowych (klasy 1-3 i 4-8) pracujących z dziećmi mówiącymi w języku ukraińskim. Jego celem jest przede wszystkim zainspirowanie nauczycieli do wzbogacenia swojego warsztatu pracy o narzędzia wspierające naukę języka polskiego.

Mapa do nauki języka polskiego w Minecraft powstała na kanwie budynku szkoły, po którym dziecko poruszając się doświadcza kolejnych sytuacji, w których uczy się rozmawiać, poznaje słownictwo i ma możliwość usłyszeć proste wypowiedzi i dialogi w języku polskim. Autorzy wirtualnego świata zapraszają do różnych przestrzeni (sale lekcyjne, biblioteka, stołówka, sekretariat, sklepik), w których czekają na gracza zadania z danego tematu. Otoczenie szkoły (boisko, plac zabaw, ogródek czy plac twórczości) przynosi kolejne wyzwania i pozwala na kreatywną zabawę. Świat oferuje różnorodne typy zadań i przeznaczony jest do rozgrywki w trybie „single player”. Gracz, wcielając się w ucznia, poznaje nie tylko słownictwo i podstawowe zwroty w języku polskim, ale również zwyczaje i podstawowe fakty z historii Polski. Przechadzka po terenie szkoły sprzyja poznaniu rzeczywistych sytuacji, jak również inicjuje trening językowy w zakresie komunikacji oficjalnej oraz nieoficjalnej.

Mapa, scenariusze lekcji oraz instrukcje dla uczniów

Budowniczymi mapy są Anna Jędryczko i Sławomir Baturo ze stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Zadania do wersji dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej przygotowała Jolanta Majkowska, eskpertka stowarzyszenia i wicedyrektor ZSS w Kowanówku. Natomiast za zadania w wersji dla klas 4-8 odpowiada Joanna Waszkowska, Microsoft Innovative Educator Expert oraz nauczycielka języka polskiego w II LO w Sosnowcu.

Oprócz mapy, autorki i autorzy przygotowali 10 scenariuszy zajęć dla każdej grupy wiekowej oraz mapę drogową dla uczniów i uczennic do samodzielnego działania w Minecraft: Education Edition i monitorowania swoich postępów.

Wszystkie materiały będą dostępne od 30 czerwca na profilu Microsoft dla Edukacji na Facebooku – zachęcamy do śledzenia.

Rozwiązania Microsoft dla uczniów z Ukrainy

Webinar "Jak rozwiązania Microsoft pomagają w edukacji dzieci z Ukrainy?" powstał w odpowiedzi na bieżące wyzwania w związku z pomocą rodzinom uchodźców z Ukrainy. Zespół inżynieryjny Microsoft Teams dostosował nowe funkcjonalności, które dostarczają polskim nauczycielom nowych narzędzi w ich warsztacie pracy, wspierając komunikację i edukacji dzieci ukraińskich.

Zapis webinaru z udziałem Zyty Czechowskiej i Piotra Pawlika możesz pobrać tutaj.

Masz pytania? Odezwij się na edukacja@microsoft.com.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: