Pomysł nie tylko na ferie. Dołącz już teraz do programu Mądrzy Cyfrowi!

Artykuł sponsorowany
„Do 2030 roku roboty mogą zastąpić 800 mln miejsc pracy. Edukacja to obecnie duże wyzwanie. Nauczyciele muszą przestać uczyć wiedzy, musimy zacząć uczyć czegoś wyjątkowego, w czym maszyny nigdy nas nie dościgną. To są miękkie umiejętności: wartości, wiara, niezależne myślenie, praca zespołowa, troska o innych” - Jack Ma, założyciel i Prezes Grupy Alibaba na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, 2018 r.

Odpowiedzią na te potrzeby jest program MĄDRZY CYFROWI - www.madrzycyfrowi.pl, który łączy podnoszenie kompetencji cyfrowych z rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej. To zaproszenie młodzieży do innowacyjnych działań na rzecz najbliższego środowiska.

Podczas najbliższych ferii zimowych uczniowie wezmą udział w zajęciach warsztatowych, prowadzonych przez przeszkolonych nauczycieli/bibliotekarzy/edukatorów, którzy następnie będą wspierać i monitorować samodzielną pracę uczniów nad projektami społecznymi.

Jak wykorzystać to, że młodzież kocha telefony?

„Jakie są efekty korzystania z internetu i co naprawdę sieć zmienia w życiu ludzi zależy przede wszystkim od motywacji jakie mają i sposobu w jaki z niego korzystają. Dlatego też programy edukacyjne powinny w większym stopniu koncentrować się na budowaniu motywacji do korzystania (z internetu i sieci) w sposób mądry i użyteczny, taki który rzeczywiście prowadzi do pozytywnych zmian w życiu użytkowników.” – mówi członek rady programowej dr Dominik Batorski – ICM UW, współautor raportu Diagnoza Społeczna 2015.

artykul_cpcd_grafika2_12112018.jpg


Z kolei z badań przeprowadzonych przez prof. dr hab. Jacka Pyżalskiego z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu w 2015 roku w grupie nastolatków wynika, że zachowania młodzieży w sieci są takie same jak w rzeczywistym świecie. 

Twarde dane to :
  • prawie 40% blogerów prowadzi tradycyjne pamiętniki, tylko 9% tych co blogerami nie są również je prowadzi;
  • 22% tych, co regularnie grają w gry online spotyka się równie często z przyjaciółmi, żeby grać w gry planszowe (tradycyjnie) i 18% tych co nie grają online, grają tylko tradycyjnie;
  • 48% aktywnych administratorów w sieci pełni też role liderskie offline w swoim środowisku, a tylko 31% tych co nie są administratorami sieci;
  • 51% wolontariuszy internetowych działa też w tradycyjnym wolontariacie i tylko 23% tych którzy tak nie działają w internecie.
„Trzeba tak konstruować pracę z młodzieżą, żeby było dużo okazji pobudzających do pozytywnego działania. Inspirować sytuacje, gdzie oni będą stymulować się nawzajem do działań społecznych wykorzystując media i sieć do tradycyjnych rzeczy, do pomagania innym, do działań twórczych. Trzeba mieć zawsze pomysł bardziej pedagogiczny, gdzie media są naszym sługą a nie stoją w centrum” – powiedział prof. Jacek Pyżalski na spotkaniu z nauczycielami w czerwcu br, podczas inauguracji programu.

Program MĄDRZY CYFROWI to pomysł na pracę z młodzieżą.

Dziś już nikt z nas nie wyobraża sobie życia oraz pracy bez smartfonów i Internetu. Nowe technologie ułatwiają kontakty, pracę, oszczędzają czas, umożliwiają dostęp do informacji i miejsc nieosiągalnych osobiście. Ale to tylko narzędzia. To my, użytkownicy, decydujemy, w jaki sposób i do czego je wykorzystać.

I tu wkracza potrzeba posiadania wewnętrznego GPS-a, systemu zasad i wartości, które pomagają nam w podejmowaniu właściwych decyzji. „Program MĄDRZY CYFROWI wychodzi naprzeciw potrzebie kształcenia młodzieży na ludzi pełnowymiarowych. W dobie informatyzacji i sztucznej inteligencji ważne jest przekonanie młodych ludzi do tego, że zarówno w życiu realnym, jak i wirtualnym warto i należy być człowiekiem uczciwym, odpowiedzialnym, odważnym, a przede wszystkim mądrym”.  – tak mówi Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”.

artykul_cpcd_grafika1_12112018.jpg


Projekt powstał na bazie książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, która jest podstawą do wprowadzenia nastolatków w świat wartości moralnych.  Młodzież poznaje je w ciągu 5 dni warsztatów, zorganizowanych w okresie ferii zimowych. Uczestnicy jednocześnie zapoznają się z nowymi narzędziami cyfrowymi, takimi jak Canva, Padlet, Thinglink i inne, służącymi do tworzenia grafik, montowania filmów, pracy w chmurze, wspólnej edycji tekstów. Zdobyte umiejętności i wiedzę będą następnie wykorzystywać (już po zakończeniu warsztatów, po feriach) podczas 6-tygodniowej samodzielnej realizacji projektów społecznych w swoim otoczeniu.

„Nasze dzieci cyfrowe już są, a teraz będą mądre!”

Tak rekomenduje program Bożena Będzińska-Wosik – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi, należąca do sieci „Budząca się szkoła”. Była to pierwsza placówka, która w pilotażu programu przeprowadziła zajęcia z uczniami. Po ich zakończeniu powiedziała: „Jestem zachwycona tym projektem. Zamierzamy zbudować w szkole całoroczny program wychowawczy wokół wartości moralnych”. Młodzież podzielała entuzjazm swoich nauczycieli: „Mówiliśmy o szacunku, tolerancji, poszanowaniu potrzeb innych. Wyciągnęliśmy wiele cennych wniosków. Rozmawialiśmy o różnych emocjach i problemach. Razem nauczyliśmy się czegoś bardzo pozytywnego – czym jest zrozumienie dla innych ludzi i jak im pomagać”.

Wsparcie dla nauczycieli.

Program MĄDRZY CYFROWI dla nauczycieli jest okazją do poznania lub utrwalenia wiedzy o narzędziach cyfrowych i treściach uzupełniających podstawę programową, które będą mogli wykorzystać w swojej codziennej pracy. Przygotowany w ramach programu kurs internetowy pokazuje jak korzystać z różnych bezpłatnych aplikacji oraz narzędzi aby zaciekawić i pobudzić młodzież do wspólnego działania. Program wpisuje się w założenia aktualnej podstawy programowej (nauczanie wartości) oraz programu MEN ‒ Aktywna Tablica (nowe narzędzia cyfrowe).

Zapraszamy do udziału w programie szkoły, biblioteki, gminne ośrodki kultury oraz inne instytucje, które organizują czas wolny dla młodzieży w wieku 12-13 lat (6-7 klasa) w czasie ferii zimowych 2019 roku.

Rejestracja i szczegółowy regulamin programu na stronie: www.madrzycyfrowi.pl

Zapraszamy!


artykul_cpcd_grafika3_12112018.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: