Klikam z głową – uczeń bezpieczny w sieci

Artykuł sponsorowany
Dzisiejszy świat to era cyfrowa, w której każdy z nas jest użytkownikiem usług telekomunikacyjnych. Od najmłodszych lat młodzi ludzie korzystają z urządzeń i dorastają w kulturze e–produktów. Podobno w dzisiejszych czasach nie potrafi zrozumieć pokolenia Z ten, kto nie korzysta z platform i mediów społecznościowych. Jak więc dotrzeć do dzieci, jak kreować proces edukacyjny na miarę XXI wieku?

Z Badania konsumenckiego dzieci i rodziców przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2022 roku wynika, że internet udostępniamy coraz młodszym dzieciom. Najczęściej dzieci zaczynają korzystać z internetu w wieku 7-8 lat (38,8%), aż 23,1 % w wieku 5-6 lat, nieco rzadziej mając 9-10 lat (19,5%). Bardzo niepokojące jest, że blisko 6% dzieci wskazało, że korzystały z internetu w wieku 3-4 lat.

Bez wątpienia internet dzięki urządzeniom mobilnym, jak i rozbudowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, stał się integralną częścią naszego życia. Usługi mobilne są dostępne prawie dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Internet to dostęp do wiedzy, komunikacji i rozrywki w każdym miejscu o każdej porze. Może się jednak wiązać z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Dzieci korzystające z internetu nie zawsze są świadome  zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć w sieci. Należą do nich m.in. dostęp do szkodliwych treści nieodpowiednich dla wieku dziecka, uzależnienie od technologii, sexting, grooming. Najpowszechniejszymi zagrożeniami są cyberprzemoc i agresja elektroniczna w internecie. W badaniu UKE 60,5 % dzieci przyznało, że z hejtem lub mową nienawiści spotyka się w internecie często lub bardzo często. Dzieci były również narażone na zetknięcie się z treściami prezentującymi przemoc oraz nagość i akty seksualne.

Z tymi zjawiskami trudno walczyć i dlatego najskuteczniejszym narzędziem w dbaniu o bezpieczeństwo najmłodszych jest edukacja. Urząd Komunikacji Elektronicznej, wypełniając swoją rolę jako regulatora rynku telekomunikacyjnego, prowadzi szereg bezpłatnych działań wspierających edukację. 

a_UKE_bezpieczny_w_sieci_graf.jpg

Poradnik dla rodziców i nauczycieli „Klikam z głową”

Eksperci UKE przygotowali kolejną edycję poradnika dla rodziców i nauczycieli „Klikam z głową". To zbiór artykułów opisujących zjawiska i zagrożenia związane z korzystaniem z usług telekomunikacyjnych i internetu oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Zawarte w nim materiały są doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk. Poradnik w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie cik.uke.gov.pl: Klikam z głową – Poradnik dla rodziców i nauczycieli - Centrum Informacji Konsumenckiej (uke.gov.pl)

POBIERZ PORADNIK TUTAJ

Kampania „Klikam z głową”

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi kampanię Klikam z głową dla najmłodszych użytkowników usług telekomunikacyjnych oraz ich rodziców, nauczycieli i opiekunów, której celem jest promowanie bezpiecznego korzystania z internetu i urządzeń telekomunikacyjnych. Od 2017 r. eksperci UKE przeprowadzili zajęcia i webinary dot. bezpieczeństwa w sieci dla ponad 180 tys. uczniów.

W ramach realizowanej kampanii, UKE zaprasza na cykl bezpłatnych otwartych webinarów:

a_UKE_bezpieczny_w_sieci_graf1.jpg

a_UKE_bezpieczny_w_sieci_graf2.jpg

a_UKE_bezpieczny_w_sieci_graf3_n.jpg


Webinary prowadzone będą przez ekspertów UKE, na co dzień tworzących i realizujących kampanie kierowane m.in. do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, ukierunkowane na zagadnienia związane z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem.

Udział w webinarach zostanie potwierdzony certyfikatem uczestnictwa dla nauczyciela i klasy biorącej udział.

Jak zgłosić klasę/szkołę? 

Pedagogów, rodziców i opiekunów zainteresowanych uczestnictwem w powyższych webinarach zachęcamy do kontaktu z UKE pod adresem edu@uke.gov.pl. Szczegóły na stronie: Zgłoś klasę na webinar - Centrum Informacji Konsumenckiej (uke.gov.pl)


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: