Sieciaki – książki, które uczą dzieci bezpieczeństwa w sieci

Artykuł sponsorowany
Wraz z rozwojem technologii i łatwym dostępem do smartfonów, tabletów i komputerów, dzieci stają się coraz bardziej narażone na różne zagrożenia. Słyszymy o cyberprzemocy, nieodpowiednich treściach czy próbach wykorzystania dzieci przez nieznajomych online. Wyzwaniem stają się także hejt, nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych czy pogoń za zdobyciem w nich popularności. Niemniej jednak, zabronienie dzieciom korzystania z sieci i urządzeń ekranowych nie jest rozwiązaniem, bo internet ma również wiele pozytywnych aspektów, takich jak dostęp do informacji, rozwój zainteresowań czy możliwość komunikacji z innymi.

Jak zatem nauczyć dzieci korzystania z zasobów internetu i radzenia sobie z zagrożeniami?

Kluczem do skutecznej edukacji jest przede wszystkim rozmowa z dziećmi i towarzyszenie w codziennym odkrywaniu internetowych zasobów. Aby dzieci miały możliwość bezpiecznego odkrywania rzeczywistości online, potrzebna jest im szczera i otwarta komunikacja z dorosłymi. Rodzice i opiekunowie poprzez swoją obecność, wspólne eksplorowanie i przyglądanie się różnym sytuacjom, do jakich dochodzi w cyfrowym świecie, mogą na bieżąco wspierać dzieci, wyjaśniać i podpowiadać, jak reagować, gdy zadzieje się coś niepokojącego czy zagrażającego.

Zadanie niby proste, ale co w sytuacji, gdy jako dorośli nie bardzo wiemy, jak to zrobić, lub gdy nie bardzo umiemy zacząć rozmowy? Pomocnym narzędziem możne być seria książek i słuchowisk o przygodach Sieciaków, których autorem jest Łukasz Wojtasik, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Książki, mimo że przeznaczone dla dzieci, stanowią świetną bazę dla rodziców do podejmowania rozmów na temat pozytywów i zagrożeń obecnych w sieci oraz rozwijania umiejętności cyfrowych.

Seria opowiada o przygodach czwórki dzieci: Ajpi, Netki, Spociaka i Kompla – zwanych Sieciakami – które z pomocą Sztucznej Inteligencji i robota NetRobiego przybliżają zagrożenia, z którymi stykają się obecnie dzieci i pokazują, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Każda z trzech części porusza inne tematy. Pierwsza: „Sieciaki. Misja bezpieczny internet” dotyka problemu nadużywania internetu i urządzeń ekranowych. Druga „Sieciaki. Twarzozmieniacz i Wielka Gala Fejmu” – bezkrytycznej chęci bycia popularnym online, oglądania bezwartościowych treści czy naśladowania niebezpiecznych zachowań. Natomiast trzecia część „Sieciaki. Jest nas więcej” pokazuje, czym jest hejt i jak sobie z nim radzić.

SPOT SIECIAKI. JEST NAS WIECEJ

Przygody Sieciaków są pełne humoru, emocji i ciekawych rozwiązań, które pomagają dzieciom zrozumieć, jakie konsekwencje niesie ze sobą nieodpowiedzialne korzystanie z internetu. Nie tylko uczą, jak unikać pułapek i niebezpieczeństw, ale także skupiają się na wartościach, takich jak przyjaźń, solidarność i szacunek dla innych. Dzieci mogą identyfikować się z bohaterami i uczyć się od nich, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach online.

Książki i słuchowiska przeznaczone są dla dzieci powyżej 7. roku życia, do każdej z części przygotowany jest krótki spot, który można obejrzeć na stronie Sieciaki.pl/spoty. Książki można zakupić na stronie wydawnictwa Muchomor (z kodem FDDS dostępne są z 50% zniżką), natomiast wszystkie trzy części słuchowisk można wysłuchać, wchodząc na Sieciaki.pl/sluchowiska oraz w serwisach YouTube i Spotify. 

a_fdds-sieciaki_LS_graf1.jpg

Łukasz Wojtasik - autor książek dla dzieci o przygodach Sieciaków, ma ponad 20 lat doświadczenia w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci online. Jest zaangażowany w wiele projektów edukacyjnych, mających na celu ochronę dzieci w internecie. Jest autorem pierwszej polskiej kampanii na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie: „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie” (2004) oraz wielu innych projektów edukacyjnych, m.in.: „Dziecko w Sieci”, „Stop Cyberprzemocy”, „Domowe Zasady Ekranowe”.

Książki i słuchowiska o przygodach Sieciaków powstały w ramach projektu Sieciaki.pl Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, którego głównym partnerem jest Fundacja Orange. Projekt już od wielu lat wspiera dzieci, rodziców i nauczycieli w edukacji na rzecz bezpieczeństwa w internecie. Posiada szereg propozycji, w tym e-learning dla dzieci, kreskówki edukacyjne, porady dla rodziców, czy scenariusze zajęć dla nauczycieli.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: