„Wierzymy, że za pomocą sztuki współczesnej można ułatwić dzieciom zrozumienie skomplikowanej rzeczywistości, która je otacza, dlatego podczas zajęć tworzymy bezpieczną przestrzeń wymiany myśli, emocji i zadawania trudnych pytań”. Tak przestrzeń warsztatów dla dzieci i uczniów opisują wykwalifikowani edukatorzy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. „Sztuka współczesna uczy eksperymentowania, odważnego myślenia nieopartego na schematach. Zapraszamy młodzież do wyrażania własnego zdania na temat aktualnych wystaw”. To z myślą o młodzieży poszukującej swojej drogi i tożsamości przygotowywany jest program edukacyjny, który wykorzystuje udostępniane materiały wideo i wydarzenia towarzyszące wystawom.

Warsztaty dla dzieci w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, fot. Jakub Celej
Grupy szkolne, dzieci i młodzież w Zachęcie
Warsztaty szkolne, oprowadzania tematyczne, wykłady i projekcje filmowe odbywają się w przestrzeni galerii, jej najbliższym otoczeniu oraz on-line. Podczas spotkań dzieci i młodzież mają możliwość zwiedzić aktualne wystawy. Do dyspozycji edukatorek i edukatorów są również dzieła sztuki z kolekcji galerii. Naukę wspieramy ćwiczeniami i kreatywną pracą. Osoby prowadzące proponują twórcze działania z wykorzystaniem prostych narzędzi i metod
do-it-yourself. Tematyka warsztatów obejmuje różne obszary poznawania sztuki. Uczniowie mogą zapoznać się z technikami wykorzystywanymi przez współczesnych artystów. Edukatorzy prowadzą przez tajniki malarstwa, rysunku czy rzeźby. Zapraszamy również do rozmów o nowoczesnych praktykach artystycznych, takich jak instalacja, wideo czy performans. Praca ze sztuką wymaga umiejętności odczytywania jej treści. Prowadzimy dyskusje i warsztaty o współczesnych problemach kultury obecnych w pracach artystów. Celem zajęć jest przede wszystkim wskazanie narzędzi przydatnych w obcowaniu z dziełami i wyrobienie nawyku odwiedzania galerii. Spotkania przygotowujemy w taki sposób, by dobrze odpowiadały na potrzeby uczniów i młodzieży. Program uzupełnia oferta stałych warsztatów dotyczących sztuki współczesnej przeznaczonych dla najmłodszych odbiorców, jak warsztaty
Kto to jest artysta?, Skąd się biorą wystawy? czy Sztuka relacji. 
Warsztaty dla dzieci w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki
ЗНАЙОМИМОСЯ З ЗАХЕНТОЮ! Poznajmy Zachętę w języku ukraińskim!
W programie edukacyjnym Zachęta oferuje stałe oprowadzania po aktualnych wystawach dla grup zorganizowanych. Zespół edukatorek i edukatorów przygotowuje warsztaty i oprowadzania również w języku ukraińskim. Dzięki wywiadom i rozmowom z organizatorami jesteśmy w stanie dostosować treść spotkań do konkretnych potrzeb grup szkolnych w dostępnej formie.

Warsztaty dla dzieci na placu Małachowskiego
Oddajemy głos dzieciom!
Do 18 czerwca zachęcamy do odwiedzenia wystawy
Drugiej wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku, którą uzupełnia program spotkań i warsztatów. „Na wystawie przywołujemy zarówno praktyki pionierów nowoczesnej pedagogiki (jak Janusz Korczak, Maria Montessori czy Célestin Freinet) i alternatywnej edukacji z początku i pierwszej połowy XX wieku (począwszy od modernistycznych koncepcji rozwijanych w Bauhausie), jak i współczesne odwołania do tych źródeł. Ich wspólnym mianownikiem jest wspieranie kreatywności dzieci poprzez interdyscyplinarność, naukę różnych umiejętności i doświadczanie rzeczywistości różnymi zmysłami”.
W czerwcu rusza również program towarzyszący wystawie
Małgorzata Mirga-Tas.
Przeczarowując świat. Składają się na niego spotkania, panele dyskusyjne i projekcje filmowe dotyczące współczesnej kultury społeczności romskich. Program doskonale odpowiada potrzebom starszej młodzieży.
Wydarzenia dostępne
Galeria wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom percepcyjnym różnych grup i środowisk, tak aby każdy, kto wyraża chęć poznawania sztuki współczesnej, mógł brać udział w działaniach edukacyjnych. Program dla szkół towarzyszący wystawom obejmuje wydarzenia tłumaczone na polski język migowy i opatrzone audiodeskrypcją.
Stałą częścią naszej działalności są spotkania na wystawach z cyklu
Sztuka dostępna dla osób niewidomych oraz spotkania i oprowadzania dla dzieci i młodzieży niesłyszących. Ponadto oferujemy program warsztatów i oprowadzań dla uczniów w spektrum autyzmu oraz z niepełnoprawnością intelektualną. W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w obcowanie z działaniami artystycznymi staramy się angażować jak najszersze grupy odbiorców.

Monster Chetwynd, Piegi i motyle. Śniło mi się, że się obudziłem, 2022, film, prod. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, prezentowany na wystawie Drugiej wiosny nie będzie… Dzieci i sztuka XX i XXI wieku
Plac Małachowskiego – adres na lato
Zbliżające się wakacje będą doskonałą okazją do skorzystania z oferty Zachęty – Narodowej Galerii Sztuk w ramach inicjatywy
Lato w mieście. Szeroki program działań edukacyjnych ma za zadanie pogłębiać i popularyzować tematy związane z prezentowanymi aktualnie wystawami. Korzystanie ze stałej oferty warsztatów i działań dostępnych jest również doskonałym sposobem poszerzania kontaktu z kulturą współczesną. Już dziś serdecznie zapraszamy na wystawy, spotkania oraz projekcie filmowe! Akcja
Lato w mieście, w ramach której Zachęta realizuje warsztaty oraz działania terenowe na placu Małachowskiego, rusza już wkrótce!
Dział edukacji czeka na zgłoszenia! Zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy na
stronie lub e-mailem na adres
edukacja@zacheta.art.pl. Jeśli chcesz skorzystać z letniej oferty dla szkół, skontaktuj się z organizatorami warsztatów. Program dostępny jest również za pośrednictwem poniższego kodu QR.

Do zobaczenia w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki!