Trzej Muszkieterowie – zamów pokaz i pobierz materiały edukacyjne

Artykuł sponsorowany

„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!” – kto z nas nie kojarzy tej sentencji? Jedno z najsłynniejszych zdań w historii światowej literatury to charakterystyczne zawołanie tytułowych bohaterów książki „Trzej muszkieterowie”. Pierwsza część trylogii autorstwa Aleksandra Dumasa z 1844 roku, ukazująca losy dzielnych muszkieterów w siedemnastowiecznej Francji, po dziś dzień jest uznawana za jedną z najpopularniejszych powieści przygodowych.

Powieść Dumasa zawiera mądre przesłanie na temat zasad, którymi warto kierować się w życiu. Nie bez powodu „Trzej muszkieterowie” figurują na liście lektur uzupełniających dla klas 4-6. Jak jednak zachęcić uczniów do sięgnięcia po klasyczną historię spod znaku płaszcza i szpady? Jak w przystępnej formie przekazać im wiedzę na temat uniwersalnych wartości zawartych w książce? Doskonałą okazją ku temu jest seans najnowszej ekranizacji powieści Dumasa – „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan”.

Od 1 maja pokazy przedpremierowe. Już dziś skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz grupowy o dowolnej godzinie!

Młody, waleczny Gaskończyk d’Artagnan w drodze do Paryża staje w obronie młodej kobiety. Pokonany przez zamaskowanych napastników, cudem uchodzi z życiem. Po przybyciu do stolicy postanawia odnaleźć sprawców i wymierzyć im sprawiedliwość. Nie podejrzewa, że w ten sposób trafi w sam środek międzynarodowej intrygi zagrażającej bezpieczeństwu Francji. Wraz z nowymi przyjaciółmi, muszkieterami Atosem, Portosem i Aramisem, próbuje udaremnić niebezpieczne machinacje kardynała Richelieu. Jednak to miłość do pięknej Konstancji Bonasiuex sprowadzi na niego prawdziwe niebezpieczeństwo. Konstancja jest powiernicą królowej Francji, która zostaje uwikłana w niebezpieczną grę mającą na celu wciągnięcie kraju w wyniszczającą wojnę. D’Artagnan musi stanąć do walki o bezpieczeństwo i honor swojej ukochanej oraz jej pani. W ten sposób stanie się śmiertelnym wrogiem Milady de Winter, która nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swój podstępny plan.

Zobacz zwiastun i zamów pokaz filmu TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D’ARTAGNAN

Aby zamówić pokaz dla swoich uczniów, skontaktuj się z najbliższym kinem i zamów pokaz grupowy o dowolnej godzinie! Szczegółowe informacje o pokazach będą podawane bezpośrednio przez kina. Jeżeli masz problem ze skontaktowaniem się ze swoim kinem, służymy pomocą w rezerwacji pod numerem telefonu: +48 662 287 445.

Materiały edukacyjne

Zachęcamy do pobierania materiałów edukacyjnych stworzonych w oparciu o film. Z pewnością pomogą Państwu zaplanować ciekawą lekcję. Dostępne do pobrania materiały zostały opracowane zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Zawarte w filmie wątki otwierają wiele możliwości do realizacji zajęć szkolnych.

Zrealizowane z epickim rozmachem widowisko przeniesie młodych widzów do siedemnastowiecznej, pogrążonej w konfliktach religijnych Francji. W centrum opowieści znajduje się młody Gaskończyk d’Artagnan, marzący o tym, by zostać muszkieterem. Na swojej drodze spotyka tytułowych bohaterów – szlachetnego Atosa, walecznego Portosa i lojalnego Aramisa, którzy pomagają mu zrealizować ten cel.

Awanturnicze przygody, wartka akcja, imponujące sceny pojedynków i gwiazdorska obsada (na ekranie zobaczymy m.in. Louisa Garrela, Evę Green, Vincenta Cassela i Vicky Krieps) – te wszystkie elementy składają się na seans, który ma szansę zachwycić (nie tylko!) uczniów klas 6-8 i szkół ponadpodstawowych. Film polecamy przede wszystkim nauczycielom języka polskiego, historii i wychowawcom, mającym szansę odkryć w nim bogactwo edukacyjnych wątków, wartych dyskusji po projekcji.

Poznaj przykładowe tematy, które poruszysz z uczniami po seansie filmu „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan”:

  • Adaptacja literatury. Film może być ciekawym punktem wyjścia do rozmowy o różnicach między ekranizacją a adaptacją utworu literackiego. Seans zachęci uczniów do refleksji na temat zabiegów stosowanych przez twórców filmowych, przenoszących powieści na ekran.
  • Powieść płaszcza i szpady. Czy uczniowie wiedzą, co oznacza ten termin? Jacy pisarze, poza Dumasem, tworzyli w tym gatunku literackim?
  • Podobieństwa między pisarstwem Dumasa a twórczością Henryka Sienkiewicza. Polski noblista inspirował się twórczością francuskiego pisarza. Warto będzie poszukać wraz z uczniami analogii między „Trylogią” Sienkiewicza a „Trzema muszkieterami”.
  • Przyjaźń, wierność, lojalność. A ponadto odwaga, honor i szlachetność – uniwersalne wartości, jakim hołdowali muszkieterowie, mogą stać się kompasem także dla Twoich uczniów.
  • Kardynał Richelieu, król Ludwik XIII, książę Buckingham. Co Twoi uczniowie wiedzą na temat postaci historycznych, które pojawiają się w filmie? Seans będzie świetnym pretekstem do zorganizowania zajęć na ten temat.
  • Reformacja i kontrreformacja. To kolejne zagadnienie, który warto będzie rozwinąć po seansie na lekcji historii. Po projekcji warto będzie przybliżyć uczniom tło konfliktu między katolikami a protestantami, a także – w nawiązaniu do filmu – pokazać, do jakich wydarzeń może doprowadzić eskalacja napięć (rzeź Hugenotów w noc św. Bartłomieja).
  • Kontekst historyczny epoki. Francuska monarchia w XVII wieku, pozostałości średniowiecznej kultury rycerskiej obecne w kodeksie honorowym muszkieterów, kultura pojedynku – to kolejne tematy, które warto będzie omówić szerzej w trakcie zajęć po seansie.
Z myślą o nauczycielach języka polskiego i historii, którzy chcą wykorzystać film „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan” na zajęciach, przygotowaliśmy dwa scenariusze lekcji do zrealizowania po seansie filmu:

  • Scenariusz nr 1, przeznaczony dla nauczycieli języka polskiego w klasach 6-8, stanowi kompleksową bazę do przeprowadzenia zajęć na temat gatunku powieści płaszcza i szpady, a także podjęcia  zagadnień związanych z różnicami między adaptacją a ekranizacją filmową. W ramach jednego z ćwiczeń proponujemy zestawienie podobieństw między „Trylogią” Henryka Sienkiewicza a „Trzema muszkieterami” Aleksandra Dumasa, a ponadto omawiamy zasady kodeksu postępowania muszkietera.
  • Scenariusz nr 2 dedykujemy nauczycielom historii w szkołach ponadpodstawowych, którzy wychodząc z filmowego seansu, chcą porozmawiać z uczniami o konflikcie między katolikami a hugenotami. Proponujemy ćwiczenia zachęcające do poszukiwania analogii między procesami historycznymi i współczesnymi, akcentując znaczenie i wpływ propagandy w kreowaniu konfliktów społecznych.
Mamy nadzieję, że film „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan” przyniesie wiele okazji do pasjonujących rozmów po seansie.

Film „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan” od 12 maja na ekranach kin.
Zapraszamy na specjalne pokazy przedpremierowe dla nauczycieli w kinach już od 1 maja!

a_ra_3musz_LS_graf2.jpg

Jesteś nauczycielem i chcesz zabrać klasę na film „TRZEJ MUSZKIETEROWIE: D’ARTAGNAN”?

Zamów również prelekcje przed filmem.

Pokazy przedpremierowe już od 1 maja!

Już dziś skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz grupowy o dowolnej godzinie.

POKAZY DLA NAUCZYCIELI

W celu wzięcia udziału w bezpłatnym pokazie dla nauczycieli prosimy o kontakt mailowy: edukacja@monolith.pl. Zaproszenia są jednoosobowe.

Pobierz harmonogram pokazów dla sieci Multikino tutaj
Pobierz harmonogram pokazów dla sieci Cinema City tutaj
FILM DOSTĘPNY W WERSJI Z NAPISAMI.

Zachęcamy również do odwiedzin na stronach serwisu KinoKlasa.pl, ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, stworzonego dla nauczycieli wszystkich etapów nauczania.

Zapraszamy do kontaktu – pomożemy dokonać rezerwacji:
edukacja@monolith.pl, tel. +48 662 287 445


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: