Twój mózg – czego jeszcze o nim nie wiesz

Obchodzony właśnie Światowy Tydzień Mózgu to znakomita okazja, by zweryfikować swoją podstawową wiedzę i poznać kilka ciekawostek na temat organu, który dowodzi Twoim systemem nerwowym i warunkuje nasze życie i działanie. To szef szefów w naszym organizmie. Nasz mózg!

Mózg w liczbach


  • Mózg waży zaledwie 2% w stosunku do masy ciała, natomiast zużywa aż 20% energii produkowanej przez Twoje ciało.
  • Twój mózg generuje około 25 watów energii – można by nią zasilić żarówkę.
  • Waga tego organu to około 1300-1400 gram. (Mózg Alberta Einsteina ważył około 20% mniej w stosunku do przeciętnego mózgu.)
  • Składa się w około 80% z wody.
  • Twój mózg stanowi około 86-100 miliardów neuronów. Pomagają im różne substancje chemiczne tzw. neuroprzekaźniki m.in. dopamina, serotonina, histamina, endorfina, oksytocyna.
  • Neuron może stworzyć blisko 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi.
  • Neuron ma ok. 0,1 mm średnicy, a jego długość może sięgać nawet kilku metrów.
  • Mamy 3 mózgi w jednym: gadzi, ssaczy i korę mózgową.
  • Codziennie Twój mózg  generuje około 70 000 myśli.

3 mózgi w jednym!

Mózg gadzi odpowiada za podstawowe funkcje życiowe, dzięki niemu oddychamy, bije nasze serce, reagujemy na zagrożenia. Mózg ssaczy odpowiada za nasze emocje, ale nie potrafi ich kontrolować. Dba o nasz komfort, o to co tu i teraz, nie wybiega w przyszłość. Natomiast kora mózgowa kontroluje emocje, odpowiada za kreatywność, planowanie, wyobraźnię, abstrakcyjne myślenie.

grafika%20mozg%20na%20FB2_1_bez%20logo.png

Mit 10%

Nie jest prawdą, że wykorzystujemy jedynie 10% naszego mózgu. Wykorzystujemy cały mózg. Inaczej nie wykształciłby się on w takiej formie na drodze ewolucji. Natomiast faktem jest, że możemy wykorzystywać go bardziej efektywnie, ponieważ ma on ogromne możliwości.

Nadprzyrodzone moce!

Mózg to niezwykle mocarny narząd. Po ciężkich operacjach czy uszkodzeniach jedna część mózgu pacjentów potrafiła przejmować czynności życiowe po obszarze, który na skutek wypadku czy operacji został usunięty.

To nie boli

Mózg nie czuje bólu – nie ma w nim żadnych receptorów bólu. Oczywiście jest ich całe mnóstwo wokół niego. Kojarzysz obraz operacji mózgu z przytomnym pacjentem? Właśnie dlatego jest to możliwe. Oczywiście operowanemu należy podać strzykawką leki znieczulające dookoła operowanego miejsca, aby nie bolała go rozcięta głowa.

Pranie mózgu

Zjawisko prania mózgu znane jest już z czasów starożytności. Widoczne jest w wielu dziedzinach naszego życia: rodzinnego (przemoc domowa), politycznego, społecznego czy w reklamach. To próba systematycznego wywierania wpływu na czyjeś myśli, poglądy, postawę i przekonania. Jesteśmy stadni, społeczni – by w pełni istnieć i cieszyć się życiem, potrzebujemy grupy. Dlatego poddajemy się manipulacji. Pojęcie „prania mózgu” pojawiło się w latach 50. XX wieku – tłumaczyło ono, dlaczego amerykańscy żołnierze po tym, jak zostali wypuszczeni z niewoli w Chinach i Korei Północnej, popierali komunizm i nie chcieli wracać do USA.

Neuronauka

Narodziła się wraz z pojawieniem się pierwszych technik obrazowania mózgu w czasie rzeczywistym. Obejmuje wiele dyscyplin: medycynę, biologię, biochemię, psychologię. Jest jedną z najprężniej rozwijających się dyscyplin naukowych. Bada co dokładnie dzieje się w naszym mózgu w trakcie konkretnych procesów – odkrywa przed nami tajniki efektywnego uczenia się czy podejmowania właściwych decyzji biznesowych. Jeszcze niedawno znany był mit, że neurony powstają tylko w okresie dzieciństwa, jednak neuronauka przynosi nam nowe dane. Tworzenie się nowych neuronów (neurogeneza) to proces, który trwa całe życie. To od nas zależy, jak będzie on przebiegał. Im więcej będziemy poświęcać uwagi i czasu na „trening” naszego mózgu, tym więcej neuronów będzie w nim powstawało. Musimy bodźcować nasz mózg i zmuszać go do aktywności, by utrzymać go w jak najlepszej formie. Krzyżówki, zagadki, łamigłówki, ćwiczenia matematyczne, antystresowe kolorowanki, gry na spostrzegawczość – to wszystko pomoże nam utrzymać nasz mózg w dobrej formie.

Mózg jest najbardziej skomplikowanym i zagadkowym organem, jaki znamy. Ostatnie dwie dekady dostarczyły nam wiele nowych danych na temat funkcjonowania narządu, który mamy pod naszą czaszką. Wszystko wskazuje na to, że kolejne lata odsłonią przed nami równie dużo, jeśli nie jeszcze więcej.





Źródła:
  • Nordengen K., Mózg rządzi, Marginesy, Warszawa 2018
  • Ohme R., emo sapiens, harmonia emocji i rozumu, Wydawnictwo Bukowy Las, Wrocław 2017
  • Vetulani J., Sen Alicji czyli jak działa mózg, Wydawnictwo WAM, Kraków 2017


Najbardziej aktualne artykuły: