Wystartował Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny. To przestrzeń darmowego dostępu i możliwości wymiany najnowszej wiedzy, inspiracji, wyników badań w gronie osób związanych z pedagogiką i edukacją, w tym nauczycielek i nauczycieli oraz studentów i studentek kierunków społecznych. Inicjatorem projektu jest Prof. Roman Leppert, pedagog, twórca spotkań Akademickiego Zacisza, partnerem - Fundacja Orange. Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny (WUP) wesprze osoby zainteresowane tematyką edukacyjną w podnoszeniu kompetencji, wiedzy, w dostępie do przykładów najnowszych praktyk edukacyjnych, wyników badań i inspiracji. To nieformalna przestrzeń do samokształcenia – bez ocen, indeksów, zaliczeń i kolokwiów, w której można korzystać nie tylko z jakościowych zasobów i materiałów, ale i spotkań online w społeczności zainteresowanej edukacją. To miejsce dla praktykujących nauczycieli, nauczycielek, ale i osób przygotowujących się do działania w tym obszarze.
Kluczowym elementem WUP i jego swoistą „aulą” będą środowe spotkania Akademickiego Zacisza online (dostępne na Facebook i YouTub), podczas których prof. Roman Leppert prowadzi rozmowy z cenionymi pedagogami, pedagożkami, autorami i autorkami książek. Te spotkania to także czas wymiany doświadczeń i refleksji wśród osób zainteresowanych współtworzeniem edukacyjnej rzeczywistości w Polsce.
Inicjatorem i twórcą Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego jest prof. dr hab. Roman Leppert – pedagog na co dzień związany z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik studiów doktoranckich w zakresie pedagogiki, redaktor naczelny „Przeglądu Pedagogicznego”, członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.
„Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny został pomyślany jako wirtualna przestrzeń, w której możliwe będzie (współ)tworzenie wiedzy pedagogicznej w sposób adekwatny do potrzeb społeczeństwa sieci, czyli takiego, w którym coraz większa część naszego funkcjonowania ma miejsce w rzeczywistości cyfrowej. Charakterystyczna dla tego sposobu funkcjonowania jest partycypacja” – mówi twórca projektu, prof. Roman Leppert.
Partnerem projektu jest Fundacja Orange, która od początku swojego istnienia działa w obszarze edukacji, a w prowadzonych inicjatywach współpracuje z tysiącami nauczycielek i nauczycieli w Polsce.
„Mocno wierzę, że celem edukacji jest kształtowanie życzliwej postawy wobec ludzi i świata. Świata, w którym uczymy się wspólnie oraz wzajemnie od siebie. Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny to kwintesencja takiego sposobu działania. Powstaje z myślą o przyszłości pedagogiki i edukacji, jedocześnie sięgając do ich ważnych korzeni. Serdecznie zapraszam do udziału w tej inicjatywie” – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.
Działania Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego wspierać będzie rada ekspercka, w skład której wchodzą:
- Dr Lidia Bielinis – adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
- Monika Eilmes – liderka obszaru projektów unijnych reprezentująca Fundację Orange,
- Dr hab. Michał Klichowski – profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Dr Marek Michalak – prowadzący Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, rzecznik praw dziecka w latach 2008-2018,
- Dr hab. Piotr Zamojski – profesor na Wydziale Nauk Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Zasób materiałów WUP będzie systematycznie rozbudowywany o nowe treści. Daje dowolność wyboru tematów i materiałów według własnych preferencji i potrzeb. Wszystko dostępne za darmo na
www.wup.edu.pl