Wspieramy zdalne nauczanie, a nauczyciele chcą się szkolić!

Na początku maja br. uruchomiliśmy zapisy na szkolenia on-line w ramach projektu Wspieramy zdalne nauczanie. Tempo, w jakim dyrektorzy z całej Polski zaczęli zgłaszać do niego swoje placówki, mile zaskoczyło nas oraz współorganizatora projektu – firmę InterRisk. Pokazało również, jak wiele szkół o zdalnym nauczaniu myśli bardzo poważnie i profesjonalnie.
W ramach projektu Wspieramy zdalne nauczanie uczestnicy lepiej poznają najważniejsze moduły LIBRUS Synergia pomagające w realizacji zajęć on-line (m.in. Planer lekcji i Zadania domowe) oraz możliwości systemu w zakresie udostępnianie materiałów multimedialnych i organizacji wideolekcji. Prowadzący omawia również zastosowanie zewnętrznych platform – Google G Suite oraz Cisco Webex, które pozwalają na prowadzenie wideospotkań. Uczestnicy mają też okazję poznać tzw. dobre praktyki dotyczące efektywnego uczenia na odległość.
Ankiety ewaluacyjne pokazują, że tak szybka reakcja była dobrym wyborem. Zdecydowana większość uczestników deklaruje, że zdobytą wiedzę zamierza od razu wykorzystać. Nauczyciele, mimo zbliżającego się końca roku szkolnego i klasyfikacji, wkładają dodatkowy wysiłek, by usprawniać proces zdalnego nauczania i ulepszać prowadzone przez siebie zajęcia on-line.
Przeprowadzone dotąd w ramach projektu Wspieramy zdalne nauczanie zajęcia potwierdziły, że on-line można szkolić efektywnie, a zarazem szybko i wygodnie. Istotne dla nas było, aby proponowane zajęcia nie miały formy wykładu bez możliwości interakcji. Dlatego wybraliśmy formułę, która pozwala zadawać pytania, komentować omawiane zagadnienia oraz brać udział w ewaluacji.
Poza bezpieczeństwem, tak istotnym w dobie pandemii, zaletą szkoleń zdalnych jest ich dostępność. Nieraz szkoły rezygnowały z udziału w jakimś warsztacie, gdyż odbywał się zbyt daleko. Zdalne szkolenia pozwalają rozwijać umiejętności w dowolnym miejscu. Dlatego planujemy na stałe wprowadzić je do katalogu naszych szkoleń.
Rekrutacja do projektu Wspieramy zdalne nauczanie jest zakończona - limit szkoleń został osiągnięty. Formularz rejestracyjny został wyłączony.
Nowa sytuacja, nowe metody
Pandemia postawiła przed szkołami wyzwanie w postaci zdalnego nauczania. Recenzje w mediach, jak szkoły sobie z nim poradziły, są różne. Jednak nasze doświadczenie pokazuje, że wielu nauczycieli chce rozwijać swoje umiejętności i poznawać nowe narzędzia pracy tak, aby nauka on-line w tym wyjątkowym czasie mogła w pełni zastąpić spotkania w klasach szkolnych.W ramach projektu Wspieramy zdalne nauczanie uczestnicy lepiej poznają najważniejsze moduły LIBRUS Synergia pomagające w realizacji zajęć on-line (m.in. Planer lekcji i Zadania domowe) oraz możliwości systemu w zakresie udostępnianie materiałów multimedialnych i organizacji wideolekcji. Prowadzący omawia również zastosowanie zewnętrznych platform – Google G Suite oraz Cisco Webex, które pozwalają na prowadzenie wideospotkań. Uczestnicy mają też okazję poznać tzw. dobre praktyki dotyczące efektywnego uczenia na odległość.
62% szkoleń przeprowadziliśmy do końca maja!
Niezwykle motywującym dla nas jest zaangażowanie uczestników w szkolenia oraz skala zainteresowania projektem. Zapisy do niego rozpoczęły się 8 maja br. Zgodnie z zasadami udziału w projekcie, miały potrwać do 30 września br. lub do osiągnięcia limitu szkoleń. Nikt jednak nie spodziewał się, że zamkniemy listy tak szybko. Już po pierwszym tygodniu rekrutacji zajętych było 56% miejsc. Listy zamknęliśmy z kompletem zgłoszeń 5 czerwca br.Od teorii do praktyki
Wiedza przekazywana na szkoleniach w ramach projektu jest potrzebna nauczycielom już teraz. Dlatego nie zwlekaliśmy z organizacją webinarów do zakończenia rekrutacji. Pierwsze z nich odbyły się już 11 maja br. Do końca maja przeprowadziliśmy aż 62% zaplanowanych szkoleń.Ankiety ewaluacyjne pokazują, że tak szybka reakcja była dobrym wyborem. Zdecydowana większość uczestników deklaruje, że zdobytą wiedzę zamierza od razu wykorzystać. Nauczyciele, mimo zbliżającego się końca roku szkolnego i klasyfikacji, wkładają dodatkowy wysiłek, by usprawniać proces zdalnego nauczania i ulepszać prowadzone przez siebie zajęcia on-line.
Czerpiąc z doświadczenia
Mimo dużego doświadczenia jakie mamy w szkoleniach dla rad pedagogicznych dzięki Centrum Kształcenia Nauczycieli Librus, dla nas także przeprowadzenie projektu on-line było wyzwaniem. Konieczne było nie tylko prowadzenia szkoleń z wykorzystaniem profesjonalnej platformy, ale także realizacja on-line całego procesu – od rekrutacji po ewaluację.Przeprowadzone dotąd w ramach projektu Wspieramy zdalne nauczanie zajęcia potwierdziły, że on-line można szkolić efektywnie, a zarazem szybko i wygodnie. Istotne dla nas było, aby proponowane zajęcia nie miały formy wykładu bez możliwości interakcji. Dlatego wybraliśmy formułę, która pozwala zadawać pytania, komentować omawiane zagadnienia oraz brać udział w ewaluacji.
Poza bezpieczeństwem, tak istotnym w dobie pandemii, zaletą szkoleń zdalnych jest ich dostępność. Nieraz szkoły rezygnowały z udziału w jakimś warsztacie, gdyż odbywał się zbyt daleko. Zdalne szkolenia pozwalają rozwijać umiejętności w dowolnym miejscu. Dlatego planujemy na stałe wprowadzić je do katalogu naszych szkoleń.
O projekcie Wspieramy zdalne nauczanie
Celem projektu Wspieramy zdalne nauczanie jest udzielenie wsparcia we wdrażaniu oraz codziennym wykorzystywaniu nowoczesnych i bezpiecznych narzędzi umożliwiających organizację zdalnego nauczania, w tym lekcji online rozumianych jako połączenie nauczyciela z uczniami przez wideospotkanie. W ramach projektu Wspieramy zdalne nauczanie organizowanych jest blisko 1000 szkoleń online dla dyrektorów i nauczycieli. Szkolenia są w pełni finansowane i realizowane przez organizatora projektu.Rekrutacja do projektu Wspieramy zdalne nauczanie jest zakończona - limit szkoleń został osiągnięty. Formularz rejestracyjny został wyłączony.