Zdalnie czy tradycyjnie? Usprawnij tworzenie planu lekcji

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to dla dyrektora czas niezwykle intensywnej pracy. W tym okresie poza zadaniami wynikającymi z nadzoru pedagogicznego czy przygotowaniem szkoły do kolejnych miesięcy nauczania należy pamiętać o zadaniach związanych z przygotowaniem planu lekcji. A to dopiero początek wrześniowych wyzwań! Stworzenie harmonogramu lekcyjnego może w tym roku okazać się jeszcze trudniejsze. Jak zrobić to z głową?

a_wersja_rok_szkolny_2021_2022_graf.jpg

Stworzenie planu lekcji w nauczaniu tradycyjnym i zdalnym

Opracowanie planu zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, na który corocznie ze zniecierpliwieniem czekają nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale również rodzice, jest niezwykle czasochłonne. Ręczne rozpisanie harmonogramu, który będzie uwzględniać wszystkie konieczne warunki może trwać nawet dwa tygodnie. W roku szkolnym 2020/2021 zadanie będzie jeszcze trudniejsze. Z powodu sytuacji epidemicznej należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość szybkiej reorganizacji nauczania tradycyjnego w formę zdalną lub hybrydową. Więcej na ten temat w artykule Organizacja roku szkolnego 2020/2021 w warunkach epidemii. Tworząc plan lekcji warto przygotować się na każdą ewentualność. W sprawnym i bezbłędnym ułożeniu rozkładu zajęć lekcyjnych może pomóc program Plan Lekcji Librus, który umożliwia eksport danych do systemu LIBRUS Synergia. Pozwala również na import danych z różnych arkuszy organizacyjnych, m.in. firm Wolters Kluwer, Vulcan czy Krakfin, co zapewnia pełną spójność danych.

Plan Lekcji - podstawowe funkcje

Plan Lekcji to rozwiązanie, którego celem jest pomoc w organizacji pracy szkoły poprzez automatyczne generowanie rozkładu zajęć na podstawie wprowadzonych wcześniej warunków. Narzędzie obsługuje nawet bardzo skomplikowane założenia, a następnie automatycznie wyszukuje ewentualne konflikty. Tak stworzony i zweryfikowany harmonogram jest zgodny z wymogami konkretnej szkoły oraz zaleceniami sanepidu.

Program można zainstalować na wielu komputerach, co znacznie ułatwi codzienną pracę w szkole. Uwzględnia m.in. indywidualny tok nauczania klas IB, wsparcie drugiego nauczyciela w klasach integracyjnych czy czas przejścia uczniów (jeśli sale znajdują się w różnych budynkach). Posiada również rozbudowaną funkcję cykli, dzięki czemu daje możliwość wyboru, w którym semestrze (a nawet tygodniu) mają odbywać się dane lekcje.

Program umożliwia definiowanie i minimalizowanie liczby okienek, a także ręczne przydzielanie uczniów do grup seminaryjnych lub - za pomocą Modułu Seminaria, w trakcie generowania planu - automatyczne przydzielanie uczniów do grup. Plan Lekcji Librus zapewnia również pomoc podczas planowania zastępstw oraz dyżurów.

W efekcie program: umożliwia sprawnie ułożyć harmonogram, minimalizuje błędy, proponuje najbardziej optymalne rozwiązania oraz - po uwzględnieniu wprowadzonych warunków - zapewnia zgodność z bieżącymi przepisami.

Możliwości Modułu Zastępstwa

Moduł Zastępstwa na podstawie gotowego harmonogramu zajęć z rozwiązania Plan Lekcji Librus oraz wybranego kryterium (np. liczby przepracowanych godzin) zaproponuje nauczycieli do pełnienia zastępstw. Moduł umożliwia również:

  • Wprowadzanie terminów nieobecności nauczyciela z uwzględnieniem godzin, zajęć lekcyjnych, dni lub dłuższych okresów.
  • Dowolne określanie typów zastępstw. 
  • Opracowanie dodatkowych notatek do zastępstw.
  • Dodawanie nieobecności oddziałów szkolnych.
  • Tworzenie rozbudowanych raportów (np. listy nieobecnych nauczycieli, sumy zastępstw z danym czasie), które z łatwością można wydrukować.

Możliwości Modułu Dyżury

Moduł Dyżury na podstawie gotowego rozkładu lekcji, a także zdefiniowanych preferencji czasowych, liczby korytarzy oraz informacji o przypisanych do nich salach, automatycznie dopasowuje dyżury do konkretnych nauczycieli. Rozwiązanie tworzy kompletny plan dyżurów, z uwzględnieniem podanych warunków i informacją o trafności wyboru dyżurującego. Moduł tworzy również materiał, który pozwala porównać harmonogram zajęć nauczycieli z ich planem dyżurów. Umożliwia także wydrukowanie planu całego miesiąca w szkole lub rozkładu dla konkretnego nauczyciela, zawierającego zarówno zajęcia, jak i dyżury.

Opracowanie planu lekcji jest zajęciem czasochłonnym a z powodu szeregu zmiennych - podatnym na powstawanie różnego rodzaju błędów. Biorąc pod uwagę konieczność elastycznego podejścia i szybkiego reagowania na zmiany, warto skorzystać z nowoczesnych systemów minimalizujących pomyłki i oszczędzających czas dyrektora (a ten w okresie rozpoczęcia roku szkolnego jest na wagę złota). Użytkownicy programu Plan Lekcji Librus mogą liczyć na wsparcie Wirtualnego Asystenta, który krok po kroku wskaże jak ułożyć harmonogram zajęć. Plan Lekcji Librus to rozwiązanie dostosowane do wszystkich typów placówek, a automatycznie wygenerowany rozkład lekcji dla wybranych klas, sal czy nauczycieli można z łatwością wydrukować lub udostępnić rodzicom i uczniom na stronie internetowej szkoły. Po zaimportowaniu plan lekcji będzie również dostępny w systemie LIBRUS Synergia.

Potrzebujesz czegoś więcej?

Poznaj wszystkie korzyści programu Plan Lekcji Librus

Umów się na prezentację programu Plan Lekcji Librus w Twojej placówce lub on-line!
Skorzystaj z formularza, napisz wiadomość na adres: sprzedaz@librus.pl lub zadzwoń: 32 350 85 85





Źródła:
  • https://twitter.com/MEN_GOV_PL
  • https://www.librus.pl/produkty/plan-lekcji-librus/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: