Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Czym sugerować się przy wyborze szkoły ponadpodstawowej

Artykuł sponsorowany
Wybór szkoły ponadpodstawowej to często niezwykle trudna, a jednocześnie jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego młodego człowieka. Decyzja, która wpłynie na całe dalsze życie. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na czynniki, którymi warto sugerować się przy wyborze odpowiedniej dla siebie placówki.

Obecnie młodzież ma do wyboru trzy ścieżki edukacyjne po zakończeniu szkoły podstawowej:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące,
  • 5-letnie liceum sztuk plastycznych,
  • 5-letnie technikum,
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia.
Każda z tych szkół może być dobrym wyborem pod warunkiem, że będzie to wybór przemyślany, odpowiedzialny i zgodny z predyspozycjami ucznia i jego planami na przyszłość.

Przede wszystkim zatem, nigdy nie należy kierować się decyzjami przyjaciół i ślepo podążać w tym samym kierunku co oni. Najważniejsze, aby każdy uczeń ósmej klasy uświadomił sobie, że ma przyszłość we własnych rękach i od tej decyzji zależy naprawdę wiele. Dlatego tak ważne jest, aby była podjęta z rozwagą.

Jak wybrać odpowiednią szkołę

Wiemy już, czym przy wyborze szkoły ponadpodstawowej się nie kierować. Czas, aby wskazać na aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na oferowane kierunki. Właśnie w szkole ponadpodstawowej uczniowie zwykle decydują się na specjalność, którą będą chcieli studiować w przyszłości. Przy wyborze szkoły warto więc upewnić się, czy wybrana placówka oferuje kierunki, które nas interesują. W szkołach CosinusYoung 15+ uczniowie mogą podjąć kształcenie zarówno w liceum ogólnokształcącym, liceum sztuk plastycznych, technikum, jak i szkole branżowej. Mając przy tym do wyboru cały wachlarz interesujących kierunków i profili.

Warto także sprawdzić poziom nauczania i kadry pedagogicznej. Szkoła powinna zatrudniać nauczycieli z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą, by móc zapewnić uczniom świetną edukację. Stąd też warto zapoznać się z ofertą szkół Cosinus, które już od 25 lat kształcą dorosłych na poziomie liceum i szkoły policealnej, a od niedawna również młodzież w CosinusYoung 15+. Wizytówką tej sieci szkół jest jakość kształcenia i doskonałe przygotowanie do matury i egzaminu zawodowego.

Innym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy wyborze szkoły, jest jej lokalizacja. Szkoła powinna być łatwo dostępna, by umożliwić uczniom szybki i bezpieczny dojazd.

Kolejna kwestia to infrastruktura szkoły. Powinna ona być wyposażona w nowoczesne narzędzia dydaktyczne, takie jak tablice interaktywne czy sale komputerowe. Warto także zwrócić uwagę na warunki sanitarne, sale lekcyjne czy zaplecze sportowe. CosinusYoung 15+ zapewnia udogodnienia takie jak nowoczesna baza dydaktyczna, klimatyzowane pracownie czy monitoring.

Ostatnim ważnym punktem są opinie dotychczasowych uczniów i absolwentów danej szkoły. Możemy dowiedzieć się, jak wyglądały ich doświadczenia i czy poleciłyby tę placówkę jako dobrą edukacyjnie. Absolwenci Cosinusa często osiągają na egzaminach zewnętrznych wyższe wyniki niż osoby, które ukończyły inne szkoły.

a_cosinus_LR_graf2.jpg

Szkoła a Ty

Powyżej przedstawione czynniki dotyczą placówek, wśród których uczniowie będą wybierać idealną szkołę dla siebie. Jednak pamiętać trzeba przede wszystkim o tym, aby każda młoda osoba przyjrzała się najpierw sobie, swoim zainteresowaniom, pasjom, marzeniom i predyspozycjom. To te aspekty stanowią bazę przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej. Zatem nie tylko wiedza o szkole jest tutaj istotna, lecz również wiedza o sobie samym. Chcąc jeszcze lepiej poznać siebie przed tak ważnym krokiem w życiu, warto porozmawiać z bliskimi osobami i posłuchać także ich rad. Być może rodzice, przyjaciele, a nawet nauczyciele będę w stanie pomóc wskazać uczniowi odpowiednią drogę i dać wsparcie, tak bardzo w tej sytuacji potrzebne.

Skupiając się na własnych możliwościach, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę takie kryteria jak:

  1. Zainteresowania – to coś, co daje nam radość i sprawia, że czujemy się spełnieni. Umiejętność jasnego określenia swoich zainteresowań może bardzo pomóc w zakresie wyboru zawodu. Połączenie pracy z pasją sprawi, że młody człowiek będzie czuć się szczęśliwszy i bardziej spełniony. Silnie nakreślone zainteresowania mogą okazać się niezwykle przydatne przy wyborze profilu w technikum. Technikum to szkoła adresowana do dzieci, które z jednej strony chcą zdobyć konkretne umiejętności techniczne, z drugiej jednak wiedzę ogólną pozwalającą na zdanie matury i ewentualne kontynuowanie nauki na studiach wyższych. W Cosinus Young 15+ każdy nastolatek znajdzie dla siebie odpowiednią ścieżkę kariery – niezależnie od dziedziny, która go interesuje. Wśród dostępnych kierunków znaleźć można niezwykle popularnego obecnie technika programistę, informatyka, jak również technika reklamy czy fryzjera, ale i wiele więcej interesujących ścieżek kariery.

  2. Zdolności – przed dokonaniem decyzji dotyczącej przyszłości zawodowej warto też uwzględnić swoje zdolności, np. językowe, matematyczne czy artystyczne oraz umiejętności, które już posiadamy. Dzięki temu łatwiej wybrać profil kształcenia w liceum ogólnokształcącym. W Cosinusie absolwenci podstawówki zdecydowani na naukę w ogólniaku, mogą wybierać wśród takich klas jak: bezpieczeństwa wewnętrznego, europejska, kosmetyczna, medyczna, politechniczna, uniwersytecka (ogólna), vlogerska. Swoje uzdolnienia mogą rozwijać także na dodatkowych zajęciach m.in. z obszaru: prawa, medycyny, dziennikarstwa, zarządzania, kosmetologii w formie zajęć praktycznych, warsztatów, projektów, spotkań.

  3. Marzenia – warto zastanowić się, jakie cele chce się osiągnąć w swoim życiu zawodowym. W jakim czasie chce się osiągnąć sukces, ile chce się zarabiać, czego chce się nauczyć. Określenie celów pozwoli lepiej skupić się na swojej drodze zawodowej i wybrać szkołę lub pracę, która będzie do tego prowadzić. W CosinusYoung 15+ uczniowie mają możliwość spełnienia również swoich marzeń artystycznych, zapisując się do Liceum Sztuk Plastycznych, w którym realizować się mogą na jednej z wielu atrakcyjnych specjalizacji.

  4. Stan zdrowia – warto ustalić, czy ogólny stan fizyczny i budowa ciała pozwolą sprostać wymaganiom, jakie stawia zawód. W pewnych specjalnościach wymagania te dotyczą siły fizycznej, w innych dobrego wzroku, prawidłowego słuchu, sprawności manualnych itp. Jest to szczególnie ważne przy wyborze szkoły branżowej, której ukończenie wiąże się z późniejszą pracą fizyczną. W CosinusYoung 15+ szkoła branżowa to szkoła praktycznych umiejętności zawodowych z szerokim wachlarzem kierunków. W ofercie szkoły znaleźć można zawody z wielu różnych branż, m. in. samochodowej, budowlanej, gastronomicznej, hotelarskiej i usługowej. Na pewno każdy zainteresowany szybką drogą do praktycznego zawodu zgodnego z własnymi zainteresowaniami znajdzie coś dla siebie.
Podsumowując, wybór szkoły ponadpodstawowej to nie lada wyzwanie, dlatego koniecznie sprawdź, co Cosinus Young 15+ ma do zaoferowania w Twoim mieście.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: