Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Google czy Microsoft? Co wybierają polskie szkoły

Od kilku dni obserwujemy lawinowy wzrost zainteresowania technologiami chmurowymi wspomagającymi naukę on-line. Jedną z nich są dyski sieciowe, które wspierają nauczycieli w edukacji zdalnej. Dlaczego tak się dzieje? Jakich usługodawców wybiera polska szkoła i polski nauczyciel? O tym w artykule poniżej.

Zastosowanie dysków sieciowych w dziennikach elektronicznych

To, do czego wykorzystywane są dyski sieciowe w dziennikach elektronicznych, zależy po pierwsze od samego dziennika. Rozwiązanie LIBRUS Synergia wykorzystuje integrację z dyskami w takich obszarach, jak np. przesyłanie załączników, przydzielanie zadań domowych i projektów, nadsyłanie prac przez uczniów, udostępnianie rodzicom tzw. „Plików szkoły”. Integracja pozwala również na przekazywanie zasobów dydaktycznych z wykorzystaniem Planera lekcji, umożliwiającego gromadzenie i udostępnianie materiałów uczniom w jednostkach lekcyjnych.

Na dzień powstawania tego artykułu (18.03.2020 r.), czyli trzeciego dnia nauczania zdalnego związanego z pandemią, możliwość integracji (lub jej brak) w wiodących systemach dostępnych na rynku wyglądała następująco:

Producent/System LIBRUS Synergia Vulcan UONET Dreamtec/ Mobireg iDziennik/ Wolters Kluwer
Ręczne wklejanie linków do wiadomości tekstowych TAK TAK TAK TAK
Obsługa załączników bezpośrednio w systemie – integracja z dyskiem Google Drive TAK brak  brak  brak
Obsługa załączników bezpośrednio w systemie - Integracja z dyskiem One Drive (Microsoft) TAK brak  brak  brak
Obsługa załączników natywnych bezpośrednio w systemie TAK** brak danych *** brak  TAK*
* Załączniki może wysyłać nauczyciel w module zadań domowych.
** Ograniczona do wybranych projektów w jednostkach samorządu terytorialnego
*** Brak danych na temat tego, czy natywna obsługa załączników bezpośrednio w systemie ma miejsce w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego

Google czy Microsoft? Kogo wybierają szkoły i nauczyciele?

W ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba nauczycieli korzystających z obu rozwiązań dysków sieciowych. Dane zaprezentowane poniżej dotyczą wyłącznie dziennika LIBRUS Synergia, który na dzień dzisiejszy jako jedyny na rynku oferuje zarówno integrację z dyskiem Google Drive, jak i dyskiem One Drive.

Do dnia 18 marca 2020 r. łącznie 84 367 nauczycieli i dyrektorów dokonało integracji swojego konta w systemie Synergia z zewnętrznym dyskiem sieciowym. Tylko w ciągu ostatnich 7 dni zrobiło to 35 181 pedagogów.

Ta imponująca liczba jest wynikiem zawieszenia zajęć w szkołach. W efekcie decyzji MEN nauczyciele masowo zainteresowali się szybkim wyborem zewnętrznego dostawcy usługi dysku on-line. W obecnej sytuacji dla większości z nich powierzenie swoich danych i materiałów rozwiązaniom chmurowym stało się najwygodniejszym rozwiązaniem. Potwierdza to dzienne tempo wzrostu liczby nowych integracji kont nauczycieli z dyskami sieciowymi dostępnymi w naszym systemie. W ciągu ostatnich 3 dni utrzymuje się ono na stałym poziomie 10 tys. integracji dziennie i w tym tempie powinno przekroczyć 100 tys. do końca bieżącego tygodnia.

a_dyski_sieciowe_graf_LS_LR.jpg

Która usługa jest wybierana najczęściej? Na podstawie danych z okresu od 1 do 18 marca br., to dysk Google Drive okazuje się niekwestionowanym liderem w edukacji – 79,1% nauczycieli i dyrektorów wybiera właśnie usługę firmy Google. Tylko co piąty pedagog decyduje się na rozpoczęcie wykorzystywania do edukacji zdalnej prowadzonej za pośrednictwem systemu Synergia dysku firmy Microsoft.

Niezależnie od preferencji w zakresie oprogramowania, chcemy ułatwiać szkołom organizację nauczania w obecnej, nietypowej sytuacji. Zachęcamy do śledzenia porad i dobrych praktyk w tym zakresie, które będziemy opisywać na naszych portalach.

Tutaj dowiesz się, jak podłączyć dysk sieciowy w rozwiązaniu LIBRUS Synergia, a tutaj zobaczysz, co dzięki temu uzyskasz, np. w module zadań domowych i projektów.



Redakcja Portali Librus


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: