Jak czytać etykiety produktów spożywczych – poradnik

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia i kondycji naszego organizmu. Niestety często z pozoru zdrowe produkty, okazują się pełne konserwantów i sztucznych dodatków przy dokładniejszym spojrzeniu. Dobry skład to podstawa – ale jak odszyfrować nieoczywiste nazwy, oznaczenia i daty, kiedy w dodatku mamy mało czasu na zakupy? Podpowiadamy!
„Należy spożyć do…” – informacja ta oznacza, że produkt może być spożyty do tej konkretnej daty. Zwykle stosowane jest w przypadku szybko psującej się żywności (np. mięso, nabiał), której spożycie po terminie może wiązać się z zatruciem pokarmowym.
„Najlepiej spożyć przed…” – dotyczy żywności, która może być dłużej przechowywana (np. makaron, ryż, przyprawy). Produkt po przekroczeniu terminu podanego na opakowaniu nadal jest zdatny do spożycia, ale zmianie może ulec jego smak czy konsystencja i za nie producent nie bierze już wtedy odpowiedzialności.
Źródła:
Data przydatności do spożycia
Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to data przydatności do spożycia. Nie chcemy przecież kupić zepsutej żywności. Nie ma sensu też kupować produktu, jeśli widnieje na nim krótki termin, a my planujemy go użyć dopiero za kilka dni. Sprawdzając datę, możemy zobaczyć dwa napisy „należy spożyć do…” oraz „najlepiej spożyć przed…” – co je różni?„Należy spożyć do…” – informacja ta oznacza, że produkt może być spożyty do tej konkretnej daty. Zwykle stosowane jest w przypadku szybko psującej się żywności (np. mięso, nabiał), której spożycie po terminie może wiązać się z zatruciem pokarmowym.
„Najlepiej spożyć przed…” – dotyczy żywności, która może być dłużej przechowywana (np. makaron, ryż, przyprawy). Produkt po przekroczeniu terminu podanego na opakowaniu nadal jest zdatny do spożycia, ale zmianie może ulec jego smak czy konsystencja i za nie producent nie bierze już wtedy odpowiedzialności.
Skład – lista warta przejrzenia
Skład produktu to bardzo ważna kwestia dla osób dbających o zdrowie swoje i najbliższych. Warto go sprawdzić , biorąc produkt ze sklepowej półki. Na co jednak zwrócić uwagę, aby zdrowe zakupy nie zabierały dużo czasu?- IM MNIEJ TYM LEPIEJ
- KOLEJNOŚĆ MA ZNACZENIE
- ILE CUKRU W CUKRZE
- TŁUSZCZE TRANS – TWARDY ARGUMENT NA NIE
- UWAGA NA PODRÓBKI
- NIE TAKIE „E” STRASZNE, JAK JE MALUJĄ
- E 150a (karmel) – występuje w słodyczach, lodach, napojach, a pozyskiwany jest poprzez podgrzewanie do wysokich temperatur białego cukru,
- E 160a (beta-karoten) – występuje w czerwonych, pomarańczowych i żółtych warzywach oraz owocach, a używa się go do produkcji np. soków marchewkowych,
- E 322 (lecytyna) – występuje m.in. w olejach roślinnych i żółtkach jajek, stabilizuje majonezy i sosy,
- E 406 (agar) – występuje w ketchupach, sosach, to ekstrakt z czerwonych alg morskich,
- E 412 (guar) – występuje m.in. w kisielach, sosach, uzyskiwany z indyjskiego drzewa,
- E 414 (guma arabska) – występuje w gumach do żucia, jogurtach, pozyskiwana jest z drzewa akacjowego rosnącego w Sudanie, zapobiega krystalizacji cukru,
- E 440 (pektyna) – występuje m.in. w jogurtach i dżemach, pozyskiwana jest ze skórek owoców,
- E 441 (żelatyna) – stosowana w galaretkach i sosach, pozyskiwana jest z tkanki łącznej kości zwierząt.
Co oznaczają oznakowania na etykietach
- Light – oznacza produkty o niższej zawartości kalorii.
- BIO – na produktach mlecznych mówi o tym, że w ich składzie znajdują się priobiotyki, czyli żywe kultury bakterii; na innych wyrobach informuje, że były one uprawiane (warzywa, owoce) lub przetwarzane bez użycia nawozów sztucznych i środków chemicznych.
- Fit – oznacza wyroby, które wzbogacono o błonnik i węglowodany.
- Organic – w ten sposób oznacza się produkty, które przetworzono bez użycia sztucznych barwników i konserwantów.
Źródła:
- https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/jak-czytac-etykiety-spozywcze-czyli-czy-na-pewno-wiesz-co-jesz,3805,n,2669
- https://kuchnia.wp.pl/jak-czytac-etykiety-produktow-spozywczych-krotki-poradnik-6188021118604929a
- https://dziecisawazne.pl/jak-czytac-etykiety/
- https://ncez.pl/abc-zywienia-/co-kryje-etykieta/jak-czytac-etykiety-produktow-spozywczych
- https://zdrowie.pap.pl/dieta/tluszcze-trans-sprawdz-gdzie-sie-kryja