Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak mądrze wprowadzić nastolatka w świat finansów

Artykuł sponsorowany
Technologia, choć niekiedy uznawana za zagrożenie dla młodych osób, okazuje się świetnym narzędziem do poszerzania wiedzy z różnego zakresu. Wystarczy rozsądne podejście i wsparcie rodzica, aby korzystanie z telefonu i Internetu było nie tylko źródłem rozrywki. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Jak się okazuje, za pomocą smartfona można w bardzo łatwy sposób uczyć się dysponowania pieniędzmi. Na rynku dostępne są już wygodne, a przede wszystkim bardzo bezpieczne rozwiązania, które pokażą dziecku świat finansów z zupełnie innej strony. Oto kilka pomysłów na mądrą i nowoczesną edukację finansową nastolatków.

1. Otwarcie rozmawiaj o pieniądzach

Jak wynika z badania „Family Power” przygotowanego przez agencję badawczą IQS, prawie 80% rodziców jest zdania, że jedną z najważniejszych wartości, które chcieliby przekazać swoim dzieciom, jest niezależność. Jednocześnie blisko 7 na 10 dorosłych uważa, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest naturalną konsekwencją procesu wychowawczego. Eksperci pozostają zgodni, że rozpoczęcie edukacji finansowej od najmłodszych lat pozwoli ukształtować w młodym człowieku prawidłowe nawyki i z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Edukacja finansowa powinna zaczynać się przede wszystkim od otwartej rozmowy na temat tego, skąd biorą się pieniądze i ile trzeba włożyć wysiłku, aby je zarobić. Warto od najmłodszych lat kształtować w młodym człowieku przeświadczenie, że to, jak będzie zarządzał zgromadzonymi oszczędnościami, będzie rzutowało na jego przyszłość i późniejsze decyzje finansowe.

Istnieje wiele metod, aby podjąć ten ważny i jednocześnie abstrakcyjny dla dziecka temat. Jedną z nich jest nauka finansów poprzez grę i zabawę. Na rynku dostępnych jest już wiele platform, dzięki którym dzieci w interaktywny sposób mogą uczyć się, czym są pieniądze, jaka jest ich wartość i w jaki sposób mogą je pozyskać.

2. Załóż konto w banku

Coraz częściej wybieranym sposobem na naukę oszczędzania i zarządzania finansami jest założenie dziecku konta w banku i przelewanie na nie nawet niewielkich sum. Tutaj mogą także trafiać finansowe prezenty od dziadków i dalszej rodziny, którzy preferują takie „praktyczne” podejście w obdarowywaniu bliskich. Nastolatkowie posiadający konto będą mogli w ten sposób budować własną świadomość na temat finansów osobistych oraz nauczą się lepiej kontrolować swoje przychody oraz wydatki. 

Zainteresowanie rodziców metodą nauki na „żywym organizmie” potwierdzają dane. Z badania Związku Banków Polskich wynika, że blisko połowa (46%) młodych Polaków ma założone pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Warto zaznaczyć, że w ponad połowie przypadków (57%.) ważnym motywem przy wyborze oferty dla dzieci pozostaje możliwość korzystania z aplikacji mobilnej.

a_blik_LR_graf1.jpg

3. Wydziel kieszonkowe i ucz odpowiedzialności

Dawanie kieszonkowego jest dość powszechnym zwyczajem w Polsce. To właśnie ono od najmłodszych lat uczy wartości pieniądza i samodzielnego podejmowania decyzji, na co chcemy przeznaczyć zgromadzone środki. Można więc uznać, że jest to najstarszy i najczęściej stosowany przez rodziców sposób nauki wydawania i oszczędzania. 

Sposób uczenia jest niezmienny od lat, jednak narzędzia już nie –  one idą z duchem czasu. Powszechnie wykorzystywana w tym celu gotówka powoli odchodzi do lamusa, a jej miejsce zajmują płatności natychmiastowe. W tym zakresie coraz większą popularnością cieszą się przelewy na numer telefonu BLIK, które są bardzo szybką i – co ważne – bezpieczną formą przekazywania pieniędzy. Odbieranie takiego przelewu wymaga jedynie zarejestrowania numeru telefonu w usłudze Przelew na telefon BLIK, która dostępna jest w aplikacjach mobilnych większości banków w Polsce.

Przelanie dziecku kieszonkowego jeszcze nigdy nie było tak proste. Aby wykonać taki przelew, wystarczy:

  • Wybrać w aplikacji mobilnej banku opcję „Przelew na telefon BLIK”.
  • Wprowadzić nazwę i numer telefonu odbiorcy lub wybrać go z książki adresowej.
  • Uzupełnić kwotę i tytuł przelewu.
  • Zweryfikować poprawność przelewu i go zaakceptować.
Jak widać, proces ten jest intuicyjny i przebiega bardzo sprawnie. W przypadku  wątpliwości warto  zaczerpnąć dodatkowych informacji na stronie blik.com. Zaletą takiego przelewu jest to, że można go wykonać z dowolnego miejsca, przez 7 dni w tygodniu, a przesłane pieniądze docierają na konto natychmiast. Przelew na telefon BLIK zda więc egzamin nie tylko w kontekście cyklicznego kieszonkowego, ale również w nieplanowanych sytuacjach, np. gdy dziecko spontanicznie wybrało się do kina lub wychodząc z domu, zapomniało zabrać ze sobą gotówkę.

4. Edukuj przy pomocy technologii

Zgodnie z danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej z telefonów komórkowych korzysta obecnie około 93%. Polaków, natomiast 72,7% ma dostęp do Internetu. Nie jest zaskoczeniem, że smartfony, atrybut codzienności zarówno dorosłych, jak i nastolatków, w coraz mniejszym stopniu służą swoim właścicielom wyłącznie do wysyłania smsów i dzwonienia. Dziś za ich  pośrednictwem można zrealizować naprawdę wiele czynności. Telefon nie musi więc służyć dziecku jedynie do bezrefleksyjnego przeglądania stron internetowych, a może być użytecznym narzędziem w procesie edukacji – także tej finansowej.

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, które mogą poszerzać horyzonty w tym zakresie. Takie programy pozwalają zdobywać wiedzę z zakresu mądrego planowania wydatków, oszczędzania czy ich kontrolowania. Każdy może wybrać aplikację odpowiadającą jego aktualnym potrzebom i zdobyć podstawową wiedzę o rozważnym zarządzaniu pieniędzmi. Dla nastolatków, posiadających konto w banku, to też właściwy moment, aby nauczyć się obsługi aplikacji mobilnej i skorzystać z możliwości, jakie ona oferuje.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: