Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak rozbudzić pasję do fotografii?

Artykuł sponsorowany
Zdalna edukacja to dla dzieci i rodziców zupełnie nowa rzeczywistość. W tym gąszczu zajęć online, platform do nauki i komunikacji oraz ustalania nowych zasad domowej współpracy, nie możemy zapominać o życiu pozaszkolnym maluchów, czyli o ich pasji. Zaszczepienie u dzieci chęci do aktywności pozaobowiązkowych to bardzo ważny element rozwoju, który kształtuje ich osobowość, a dodatkowo niesie za sobą ogromne pokłady radości. Odpowiednio wczesne udzielanie wsparcia przez rodziców dziecięcym zainteresowaniom potrafi ukierunkować ich drogę na przyszłość.

a_Canon_Foto_LR_graf1.jpg

Więcej niż 1000 słów

Pasja do fotografii potrafi uwolnić pokłady kreatywności u dzieciaków w każdym wieku. Aparat i obiektyw pozwalają wyrazić się za pomocą obrazów, których kompozycja i kadr mogą powiedzieć często więcej niż tysiąc słów. Wyrażanie siebie metodami wizualnymi zwiększa też pewność siebie, rozwija kreatywność i sprawia wiele radości. Szczególnie gdy dopiero odkrywa się techniki fotograficzne czy perspektywę, którą potrafi nadać zdjęciu obiektyw. Jak zaszczepić w dziecku gen fotografa? Prześledźmy kilka sposobów.

1. Aparat w dłoń

Praktyka jest kluczem do sukcesu, dlatego pozwól dzieciakom robić mnóstwo zdjęć. Nie bój się dawać im aparatu (oczywiście w odpowiednim wieku!), ale pozwól poczuć, że obcują ze skomplikowanym urządzeniem, w którym każdy element odpowiada za konkretny efekt na zdjęciach. Jeśli uda Ci się utrzymać ich uwagę i wzbudzić ciekawość, pierwszy sukces za Tobą. Dzieci uwielbiają opowiadać historie, a aparat ma być narzędziem do odkrywania kolejnej płaszczyzny rozmowy ze światem. Oczywiście będzie wiele niewyraźnych zdjęć i poruszonych filmów, ale zachowaj te, które uznacie za „rokujące”. Nie bój się używać przycisku „delete” – przy zapale początkującego fotografa możesz nie nadążyć z kupowaniem kolejnych kart pamięci. Z czasem i rosnącą wiedzą zobaczysz, jak jego wyobraźnia się rozwija, a obrazy – poprawiają się.

a_Canon_Foto_LR_graf2.jpg

2. Wspólnie oglądajcie zdjęcia

Nic tak nie napawa dziecka dumą, jak to, że rodzice doceniają jego prace. Urządzajcie sobie cykliczne, wspólne przeglądanie fotografii na dużym ekranie – to sprawi, że nie tylko Twoja pociecha będzie się uśmiechać od ucha do ucha, ale też (z pewnością) wywoła uśmiech na twarzach rodziców.

3. Zaplanuj domową sesję

Kolejnym sposobem, aby zachęcić dzieci do kreatywności i odkrywania otaczającego je świata, jest ustawienie planu zdjęciowego. Jak do tego podejść? Zróbcie wspólnie listę obiektów, osób lub czynności, które dziecko może uwiecznić w obiektywie. Tutaj najważniejsza jest współpraca. Bądź kreatywny i uwzględniaj emocje, kolory, kształty i przedmioty, z których dziecko może stworzyć ciekawą narrację fotograficzną. Rzuć wyzwanie starszym dzieciom za pomocą bardziej konkretnych przedmiotów lub bardziej abstrakcyjnych koncepcji.

a_Canon_Foto_LR_graf3.jpg

4. Zachęć do opowiadania historii

Twoje dziecko ma ogromną moc opowiadania historii, za którą stoi dziecięca wyobraźnia. Zachęć je do wyrażenia swoich wizji w postaci zdjęć. Możesz spróbować podsunąć mu też bardziej aktualny, społecznie ważny temat. Nawet jeśli nie rozmawiacie o tym na co dzień, Twoje dziecko na pewno ma na to swój pogląd. Ten projekt nada określony cel robieniu zdjęć i pomoże uświadomić wagę zabierania głosu. Jest to też okazja, aby w jednym projekcie przećwiczyć wszystkie zebrane dotąd wskazówki.

5. Projekt 365 dni

A może już czas na większy projekt, który nauczy systematyczności i pozwoli dostrzec pełny obraz kompletnego projektu? Stwórzcie długofalowy (kilkutygodniowy, a nawet roczny) projekt pod tytułem „Uchwycenie codzienności”. Dla dziecka to już spore zobowiązanie, ale przyniesie wymierne efekty. Dzięki niemu będzie miało okazję nie tylko wyćwiczyć swoje umiejętności fotograficzne, ale też stworzyć piękne wspomnienia fotograficzne w perspektywie dłuższego okresu. Po zakończeniu projektu możecie stworzyć dedykowany album, który będzie świetną rodzinną pamiątką, pokazywaną babci czy wujkom przy różnych okazjach.

6. Inspiruj!

Pokaż dzieciakom prace znanych fotografów i artystów. Zobaczysz, jak ich własny styl zaczyna się rozwijać, ponieważ każda inspiracja naturalnie przyciąga i wpływa na indywidualne widzenie świata. Warto identyfikować się z określonymi artystami. Możesz skorzystać z pokazów galerii lokalnych artystów albo odwiedźcie muzeum lub galerię w trybie online. Pamiętaj, że wiele międzynarodowych instytucji kultury umożliwia wirtualne spacery odwiedzającym – wystarczy komputer z dostępem do sieci.

7. A może projekt: „Pory roku”?

To samo miejsce, inna aura. Fotografowanie ulubionych miejsc o różnych porach roku pozwala docenić naturę, a także spojrzeć na miejsca przez pryzmat innego światła, które przecież jest esencją fotografii. A jeśli rok to zbyt długo, skróćcie ramy czasowe. Niech dzieciaki zrobią zdjęcia o różnych porach dnia – to świetny materiał na początek.

a_Canon_Foto_LR_graf4.jpg

8. Może już czas na aparat?

Pierwszy „prawdziwy” aparat dla dziecka będzie wielkim wydarzeniem w jego życiu (i poważnym krokiem na drodze do artystycznej kariery). Najmniejsza i najlżejsza lustrzanka (z odchylanym ekranem) na świecie – Canon EOS 250D – waży zaledwie 451 gramów, ale w tej niewielkiej obudowie skrywa się masa kreatywnej technologii, która wprowadzi Was w świat podstawowych ustawień i funkcji. Tworzenie znakomitych zdjęć i filmów 4K jest proste, a ruchomy ekran pozwoli fotografować z najbardziej nietypowych pozycji – z poziomu ziemi lub z góry. Także inteligentna łączność ze smartfonem czy tabletem natychmiast skradnie Wasze serca – wystarczy sparować urządzenia ze sobą raz, aby móc zdalnie wyzwalać migawkę i nagrywać filmy bezprzewodowo z poziomu urządzenia mobilnego.

A jeśli akurat chcesz, aby dziecko skoncentrowało się na kadrowaniu i kompozycji, pozwól, by aparat przejął kontrolę nad resztą parametrów. W trybie AUTO EOS 250D dokonuje pomiaru światła i określa najlepsze ustawienia ekspozycji dla zdjęcia. Ale aparat Canon ma jeszcze jedną funkcję, którą pokochają dzieciaki! To funkcja Twórczego Wspomagania (Creative Assist). Pozwala ona na wykorzystanie szerokiej gamy efektów, filtrów i narzędzi do regulacji kolorów, które można zastosować w obrazie przed wykonaniem zdjęcia lub po tej czynności. Wypróbuj filtr czarno-biały, aby nadać rodzinnym portretom ponadczasowy, klasyczny wygląd. Aby uchwycić emocje podczas rodzinnego urlopu, wypróbuj filtr o trwałych, żywych kolorach. Dzięki temu Wasze zdjęcia staną się jeszcze bardziej wyraziste, a samodzielna konfiguracja wykonana przez dziecko nada osobistego charakteru całej pracy.

Zobacz jak rozpocząć przygodę z EOS 250D

Porady na początek

Uwolnij kreatywność i pokłady pasji



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: