Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Otwórz serce na Święta – pomaganie na 6 sposobów

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które większości z nas kojarzą się z  błogim czasem spędzanym w rodzinnym gronie. Jednocześnie grudzień jest gorącym okresem – nierzadko zamiast wyciszać się przed nadchodzącymi Świętami i końcówką roku, biegamy po galeriach handlowych i supermarketach w poszukiwaniu ostatnich prezentów, gubiąc po drodze prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Nie przez przypadek właśnie w tym czasie na kartach kalendarza widnieje Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez ONZ. Święto przypomina, że pomoc można realizować na różne sposoby i że jest ona szczególnie cenna właśnie w okresie świątecznym.

Tuż przed Bożym Narodzeniem skupiamy się zazwyczaj na odhaczaniu kolejnych pozycji z naszej listy „do zrobienia”, rzucamy się w wir zakupów, gotowania i obowiązkowego sprzątania. Wszystko po to, aby z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wejść w prawdziwie świąteczny nastrój. Ale czy na pewno krystalicznie czyste okna i kolejne upieczone ciasto przybliżą nas do głębszego i lepszego przeżywania Bożego Narodzenia?
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony całkiem niedawno, bo 5 grudnia, to dzień, który przypomina światu, że każdy może być wolontariuszem, bez względu na to, ile ma czasu i ile zarabia. To także nasz moralny strażnik, który uświadamia nam, że nie każdy ma szczęście spędzać Święta z najbliższymi i w dostatku, ciesząc się domowym ciepłem.

Z okazji tego dnia podpowiadamy Wam, jak możemy w tym przedświątecznym czasie pomóc potrzebującym, czerpiąc z tego radość i satysfakcję. Sposobów jest przynajmniej kilka.

Pomoc finansowa

Jeśli jesteś naprawdę zabieganą osobą, a bardzo zależy Ci na pomaganiu, wsparcie finansowe potrzebujących to dla Ciebie najlepsza opcja. Wystarczy, że wybierzesz sprawdzoną organizację pomocową i przelejesz na jej konto wybraną kwotę. Środki zebrane przez fundacje mogą być wykorzystywane w różnoraki sposób, który często jest określony z góry – mogą być przeznaczone np. na kolacje wigilijne dla ubogich lub bezdomnych, zakup sprzętu lub paczek żywnościowych, prezenty dla dzieci z domów dziecka itd.

grafika_wolontariat_1.jpg

List do św. Mikołaja

Od co najmniej kilku lat w Polsce istnieją organizacje, które organizują zakup prezentów świątecznych dla potrzebujących. Zazwyczaj wygląda to następująco: osoba potrzebująca w liście zamieszczonym na stronie organizacji prosi o konkretny podarunek – mogą to być książki, kosmetyki, zabawki albo sprzęt AGD. Ty wybierasz jedną z próśb, kupujesz prezent, a następnie wysyłasz go do organizacji bądź bezpośrednio do adresata paczki. Ta opcja jest szczególnie przyjemna – nie wpłacasz środków na konto fundacji, a faktycznie sprawiasz radość konkretnej osobie, stając się najprawdziwszym św. Mikołajem.

Podziel się jedzeniem

W całej Polsce coraz prężniej działają akcje, w ramach których możemy podzielić się jedzeniem z potrzebującymi. Przed Świętami w supermarketach coraz częściej możemy zobaczyć kosze na produkty spożywcze, które później powędrują do potrzebujących. W ramach dzielenia się jedzeniem możemy także oddać część przygotowanych przez nas świątecznych potraw, które w zależności od wybranej akcji pomocowej możemy zawieźć na miejsce zbiórki samodzielnie lub zamówić kierowcę. W ramach wspierania tego typu akcji można także zostać kierowcą, który przyjmuje posiłki i dowozi je do instytucji – to także bardzo cenna pomoc.

grafika_wolontariat_2.jpg

Wolontariat w pracy

Z roku na rok przybywa pracodawców, którzy w ramach strategii odpowiedzialnego biznesu proponują swoim pracownikom możliwość odbycia w godzinach pracy wolontariatu pracowniczego. Przybiera on najróżniejsze formy, pewne jest jednak jedno – taka zorganizowana akcja na rzecz wybranego podmiotu (np. hospicjum, domu dziecka czy organizacji pozarządowej) ma dużą siłę sprawczą, a dodatkowo wzmacnia więzi między pracownikami a firmą, samymi pracownikami, a także jest wartościową formą spędzania czasu. Dlatego jeśli pracodawca proponuje taką formę aktywności i pomocy, warto się przyłączyć!

Działaj lokalnie!

Wolontariat niekoniecznie musi mieć zorganizowaną, sformalizowaną postać. Możemy pomagać także na własną rękę, a kluczem do naszej skuteczności są szeroko otwarte oczy. W końcu wokół nas jest sporo ludzi, którzy mogą potrzebować pomocy, a często wstydzą się o nią prosić. Dlaczego by nie kupić znanej z widzenia, wielodzietnej i potrzebującej rodzinie dużej paczki z łakociami na Święta? A może w przedświąteczny czas odwiedzić samotną, starszą sąsiadkę i wręczyć jej drobiazg w postaci książki i pudełka dobrej herbaty? Lub zaproponować pomoc w przedświątecznych porządkach starszemu małżeństwu z tej samej klatki? Te działania nie muszą wymagać wielkich nakładów czasu ani pieniędzy, a mogą sprawić obdarowywanej osobie ogromną radość.

Pomoc przez media społecznościowe

W czasach, kiedy dostęp do Internetu i mediów społecznościowych ma praktycznie każdy, warto zastanowić się nad pomaganiem on-line. Platformy takie jak Facebook, Twitter czy Instagram dzięki dużej liczbie kontaktów, jakie tam nawiązujemy, mogą być bardzo skutecznym narzędziem ułatwiającym zorganizowanie przedświątecznych zbiórek. Możemy dołączyć do proponowanej przez znajomych akcji lub sami zainicjować zbiórkę, np. na rzecz osoby z bliższego lub dalszego otoczenia. To banalnie proste, a jednak bardzo skuteczne!

Zaproszenie na wigilię

Choć wigilijne tradycje zdają się zanikać w zastraszającym tempie, wciąż pamiętamy o sianku pod obrusem, wyczekiwaniu pierwszej gwiazdki i… pustym talerzu dla niespodziewanego gościa. Ten zwyczaj ma piękne przesłanie, ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy kiedykolwiek ugościliśmy obcą osobę przy świątecznym stole? I czy gdyby nadarzyła się taka sposobność, zaprosilibyśmy nieoczekiwanego gościa na wigilijną lub świąteczną kolację? My proponujemy nie czekać na to, aż w Waszych drzwiach pojawi się przemarznięty wędrowiec, a wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść z inicjatywą. Owdowiały, bezdzietny sąsiad, zapomniany, samotny kuzyn… Spróbujmy przełamać wewnętrzne opory i dać odrobinę ciepła tym, którzy nie mają go na co dzień.

Pomaganie, szczególnie przez Świętami, może być naprawdę piękne, wartościowe i dawać wiele radości zarówno obdarowywanym, jak i obdarowującym. Czasem wystarczy mały gest, aby zmienić dzień, a nawet całe życie i sposób postrzegania świata osoby, do której wyciągamy pomocną dłoń.

Pamiętajmy tylko o tym, że okres okołoświąteczny to także czas wzmożonej pracy oszustów, żerujących na naszych dobrych chęciach. Zwracajmy uwagę na to, komu dajemy pieniądze, starajmy się sprawdzać fundacje i organizacje, które wspieramy, żeby nie okazało się, że zamiast wigilii dla bezdomnych, fundujemy sprytnym malwersantom wakacje pod palmą.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: