Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Postanowienia noworoczne – jak planować i realizować

Styczeń to doskonały moment dla każdego z nas na podsumowanie osiągnięć minionego roku. Bez analizy zeszłorocznych celów, nie powinniśmy tworzyć nowych. Dodatkowo pamiętajmy, że jeśli nie czujemy się emocjonalnie związani ze swoimi postanowieniami – w końcu zabraknie nam motywacji, aby do nich dążyć. Poznaj wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak wytrwać w realizacji obranych założeń i czuc dumę ze swoich dokonań.

Jak podsumować postanowienia noworoczne

  • Wyznacz sobie odpowiedni czas – najlepiej zaplanuj go wcześniej i wpisz do kalendarza – zarezerwuj min. 30 minut. Planując czynność wcześniej, zwiększasz swoją szansę na jej wykonanie w ustalonym czasie – to ważne, szczególnie jeśli należysz do grupy osób, które lubią odkładać rzeczy ,,na później’’.
  • Zadbaj o swoje otoczenie i zlikwiduj wszystkie rozpraszacze – to czas dla Ciebie. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci się skoncentrować na działaniu z dala od włączonego telewizora.
  • Przygotuj wszystkie narzędzia, które będą Ci potrzebne do przeprowadzenia podsumowania i planowania. Tutaj w zależności od preferencji – jeśli wolisz notować ręcznie – przygotuj czyste kartki, notes, planner. Jeśli wygodniej robić Ci notatki na komputerze – śmiało!

W jaki sposób ocenić swoje działania?

Oceń obiektywnie z perspektywy czasu swój ostatni rok lub półrocze. Jaki to był okres? Jakie plany udało Ci się w tym czasie zrealizować? Jakie przeszkody stanęły na drodze do realizacji postawionych celów? Wypisz najważniejsze momenty – te dobre i te złe – i poddaj je refleksji. Stwórz listę lub mapę myśli swoich wniosków. To narzędzie będzie świetnym punktem wyjścia do pracy nad postanowieniami, celami i planami na najbliższe kilka miesięcy.

Cele z ostatniego roku lub półrocza podziel na 3 grupy

  • Cele, które zrealizowałeś(-aś) na 100% – czyli wszystko to, co zostało zrobione zgodnie z założonym planem: nowe nawyki, cele i plany, które zostały wdrożone w życie i dają Ci poczucie dumy.
  • Cele, za których realizację się zabrałeś(-aś), jednak nie udało Ci się ich spełnić tak, jak sobie zaplanowałeś(-aś) – wszystkie działania, które zostały rozpoczęte, jednak z jakiegoś powodu nie udało ich się dowieźć do końca. Kolejne miesiące dadzą Ci możliwość dalszej pracy nad rzeczami, na których Ci zależy – wykorzystaj je, by pójść o krok dalej!
  • Cele, których nie zrealizowałeś(-aś) – tutaj jest miejsce wszystkich zadań, które powinny być zrobione, jednak z jakiegoś powodu pozostały tylko ,,na papierze’’. Zamiast oceniać je w kategoriach porażki, potraktuj je jako lekcję – to naprawdę świetne dane do analizy. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: “Czy na pewno cel, który sobie postawiłem(-am), jest dla mnie ważny?”. Jeśli tak – rozwiń temat! Świadomość tego, dlaczego nam na czymś zależy, bardzo ułatwia proces wprowadzania zmian. Mając z tyłu głowy te odpowiedzi, łatwiej będzie Ci pozostać na drodze do celu.

Co zrobić z niezrealizowanymi celami

W tym miejscu zastanów się, dlaczego pewnych planów nie udało Ci się zrealizować. Co na to wpłynęło? Jakie przeszkody stanęły na Twojej drodze? Co należało zrobić inaczej? Spójrz jeszcze raz na wszystkie cele z 2 i 3 kategorii. To właśnie w tym momencie należy zdecydować, co dalej z nimi zrobić. A opcji masz kilka:

  • Odpuszczasz realizację całkowicie (uznając, że wcale Ci na nim nie zależy, pomysł był podyktowany chwilą).
  • Odkładasz realizację w czasie (jest to cel, na którym Ci zależy, ale aktualnie, obiektywnie nie masz przestrzeni na jego podjęcie – warto w tym miejscu zaplanować sobie kiedy wrócisz do tematu).
  • Planujesz działania na nowy rok, które przybliżą Cię do osiągnięcia celu.
Gdy zaczniesz myśleć o zmianach, które chcesz wprowadzić w najbliższych miesiącach, musisz:

  • pozytywnie nastawić się do realizacji swoich celów,
  • ograniczyć liczbę postanowień – posiadanie zbyt wielu zadań to prosta droga, aby części z nich nie osiągnąć,
  • skoncentrować się na mniejszych zmianach,
  • pozostawić sobie trochę miejsca na błędy.

Czy warto doceniać siebie

Analizy, rachunki sumienia i wyciąganie wniosków – duży i trudny krok – za Tobą! Jednak nie zapomnij o drobnych przyjemnościach i pochwale dla siebie! Mam chwalić siebie? Tak! Zasłużyłeś(-aś)! Wypisz wszystkie rzeczy, z których czujesz dumę! Wszystko to, co dało Ci zadowolenie i napędziło do działania. Zastanów się, dlaczego akurat te aspekty znalazły się tutaj? Co wpłynęło na to, że zostały zrealizowane 100%? Doceń siebie, swoją ciężką pracę i zaangażowanie, które udało Ci się włożyć w cały proces.

Powodzenia!


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: