Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Wszawica to wciąż aktualny problem. Jak sobie z nią radzić?

Artykuł sponsorowany
Wszawica to jedna z chorób pasożytniczych, z którą najczęściej spotykają się dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym (3–15 lat). Wbrew powszechnie przyjętym założeniom nie zawsze jest ona objawem braku higieny, nie zależy od niskiego statusu społecznego i występuje we wszystkich krajach na świecie1

Według statystyk Głównego Inspektoratu Sanitarnego najwięcej przypadków wszawicy w Polsce notuje się w jej największych miastach – Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi2. To, że wszy rozwijają się u osób z długimi i rzadko mytymi włosami również jest mitem wartym obalenia4. W związku z tym wszawica nie powinna być przedmiotem wstydu, a świadomość jej problemu należy rozszerzać zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia?

Wyróżniamy trzy rodzaje tej choroby: wszawicę głowową, odzieżową i łonową, wywoływane przez różne ekotypy pasożyta. Pierwszy z nich związany jest z wszą głowową, czyli Pediculus humanus capitis, która składa od 100 do 300 jaj podczas cyklu życiowego trwającego około miesiąca. Jaja charakteryzują się wydzielaniem silnie klejącej substancji, za sprawą której mocno przylepiają się do skóry człowieka3.

Te pasożyty najlepiej czują w dużych skupiskach ludzi takich jak szkoły, internaty czy kolonie, a także w miejscach, w których skracamy dystans, np. w komunikacji miejskiej4. Jednak warto pamiętać, że do zarażenia dochodzi nie tylko poprzez kontakt bezpośredni. Dużym problemem jest brak odpowiednich środków ostrożności wśród dzieci, które nie mają wyrobionych właściwych nawyków związanych z higieną i użyczają kolegom swoich zabawek, czapek, grzebieni, a nawet ręczników.

Pojawienie się larw wszy nie zawsze jest momentem rozpoznania choroby, gdyż są one trudno dostrzegalne. W pierwszej kolejności pojawia się świąd i zaczerwienienie, przez co dochodzi do drapania, a w związku z tym powstawania ran i wtórnych nadkażeń bakteryjnych. W niektórych przypadkach włosy mogą sklejać się ze względu na lepką wydzielinę produkowaną przez gnidy1. Miejscami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są okolica skroniowa, ciemieniowa i potyliczna głowy. To tam najchętniej bytują wszy3.

a_OAN_Paranit_LR_graf1.jpg

Nie czekaj, aż Twoje dziecko przyniesie do domu wszy – zapobiegaj ich wylęganiu już teraz!

Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się problemu wszawicy warto podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Niezwykle istotna jest regularna kontrola głowy dziecka pod kątem obecności wszy i ich larw. Jednak w momentach sprzyjających zarażeniu wszawicą, np. podczas wyjazdu na obóz czy kontaktu z osobą cierpiącą na tę przypadłość, warto sięgnąć nie tylko po pielęgnację, lecz także po odpowiednio dopasowaną ochronę. Niezastąpionym rozwiązaniem może okazać się testowany dermatologicznie PARANIT OCHRONNY. Ma on postać odżywki w sprayu, która nie tylko dba o zdrowy wygląd włosów ale również pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia wszawicą tworząc środowisko nieprzyjazne dla wszy.

Jakie kroki podejmować, gdy pojawią się pierwsze objawy wszawicy?

Co zrobić, jeśli, mimo zachowania odpowiednich środków ostrożności, wszy lub gnidy pojawią się w Twoim domu? Musisz wiedzieć, że wciąż powszechne mity związane z wszawicą są dawno nieaktualne, dlatego golenie głowy czy nacieranie jej naftą to zupełny przeżytek2.

Na rynku dostępnych jest kilka produktów, które doskonale poradzą sobie z likwidacją pasożytów. Możesz sięgnąć po wyroby medyczne marki Paranit, w których składzie znajdziesz substancje takie jak dimetikon lub oleje mineralne, aktualnie uznane jako standardy leczenia wszawicy. Jedną z opcji wyboru może być PARANIT SZAMPON LECZNICZY, który eliminuje wszy i gnidy jedocześnie myjąc włosy i zapewniając odpowiedni poziom higieny. Dodatkowo możesz zastosować polecany dla dzieci już od 6 miesiąca życia PARANIT LOTION lub wersję dla skóry wrażliwej, czyli PARANIT SENSITIVE LOTION, który doskonale sprawdzi się przy długich włosach. Jeśli chcesz poznać szczegóły, odwiedź stronę internetową: www.paranitnawszy.pl i sprawdź, jakie preparaty będą w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem w walce z wszawicą.

Pamiętaj, że wszy bardzo szybko przenoszą się na innego żywiciela. Dlatego w przypadku rozpoznania choroby szczególną ostrożność należy zachować wobec wszystkich domowników i tych, którzy potencjalnie mogli mieć kontakt z osobą zarażoną. Natomiast nie musisz obawiać się zwierząt, gdyż one nie są zagrożeniem, a wesz ludzka na nich nie bytuje1.

Ostatnim krokiem do pozbycia się problemu wszawicy jest zadbanie o przedmioty osobiste, czyli ozdoby do włosów, grzebienie, ubrania i pościel, z którymi kontakt miały osoby zarażone. W tym celu należy wygotować, wyprasować lub zamrozić dane rzeczy, a jeśli jest taka możliwość, to zastosować preparaty chemiczne temu służące4. Aby nie dopuścić do rozmnażania pasożytów staraj się edukować dzieci i wyrabiać w nich odpowiednie nawyki związane z higieną.

PARA/ML/2020/167





Referencje:
1. Wszawica – leczenie i zapobieganie. Fakty i mity o wszawicy. Główny Inspektorat Sanitarny. https://gis.gov.pl/zdrowie/wszawica-choroba-ktora-trzeba-leczyc-a-nie-nalezy-sie-wstydzic/ [dostęp z dn. 12.08.2020 r.].
2. Wszawica – zakaźne tabu, konsultacja: lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski. https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,wszawica---objawy--przyczyny-i-leczenie-u-dzieci-i-doroslych,artykul,1647889.html [dostęp z dn. 12.08.2020 r.].
3. Wszawica głowowa. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. https://www.pzh.gov.pl/wszawica-glowowa/ [dostęp z dn. 12.08.2020 r.].
4Wszawica w Polsce – problem nadal aktualny. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie. https://www.pssewawa.pl/art,244,wszawica-w-polsce-problem-nadal-aktualny. [dostęp z dn. 12.08.2020 r.].


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: