Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Wędrówka w góry — Sprawdź, co zabrać i jak się przygotować

Szanowny turysto, zaplanowałeś już trasę górskiej wycieczki. Teraz czas, aby się do niej odpowiednio przygotować. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów w terenie.

Tatrzanski_poziome_podstawowe_rgb.jpg

Czego nie przegapić wędrując po górach?

Przygotowanie wyprawy — niezależnie czy będzie się odbywać latem czy zimą — składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest zgromadzenie możliwie dużej liczby informacji o planowanej trasie. Możesz je wyczytać z mapy, odnaleźć w przewodnikach turystycznych, w Internecie, na stronach parków narodowych, parków krajobrazowych, Lasów Państwowych czy też gmin. Jeśli trasa, którą wybrałeś(-aś) pokrywa się z którąś ze ścieżek edukacyjnych, to masz już odrobioną część przygotowań, bo znajdziesz na nich opis trasy z szeroką informacją na temat ciekawostek przyrodniczych i historycznych.

Jakie ubranie na górskie wędrówki wybrać?

Kolejnym etapem przygotowań będzie zgromadzenie odpowiedniego ekwipunku — ubrania i wyposażenia. Ubranie na wycieczce w góry musi być wygodne i funkcjonalne. Czasem o komforcie podczas wycieczki decydują pozornie błahe i nieistotne szczegóły, jak rodzaj skarpetek czy bielizny… naprawdę! Prowadziłem kiedyś grupkę osób, z których jeden z uczestników otarł sobie pachwiny grubymi bawełnianymi majtkami, które po nasiąknięciu potem zamieniły się w narzędzie tortur. Tak samo skarpety, które mogą przyczynić się do oddzielenia warstwy skóry od żywego ciała. Pamiętaj, że skarpetki powinny być wyższe niż buty, bo w przeciwnym razie górna krawędź buta będzie miała szansę piłować Twoją stopę. Warto zainwestować w te drobiazgi i zakupić je w dobrym, specjalistycznym sklepie, korzystając z doświadczenia sprzedawcy. Zanim ubierzesz buty, pomyśl o tym, czy:

  • nadają się do chodzenia po śliskim terenie,
  • nie urazisz w nich stopy, uderzając o wystające ostre kamienie i skały,
  • odpowiednio ochronią Twoją kostkę,
  • podeszwa jest na tyle gruba, że nawet po pewnym czasie nie będziesz czuć bólu, stawiając nogę na kolejnych kamieniach.
Przy trudniejszych trasach najlepiej sprawdzają się dobrej jakości buty turystyczne o karbowanej podeszwie typu wibram, na łatwiejszych trasach może wystarczyć dobre obuwie sportowe. Sprawdź również obuwie i skarpety Twoich podopiecznych, bo sandałki nie będą odpowiednimi butami Twoich dzieci na kamienistych szlakach Tatr, Karkonoszy czy Pienin. Istnieją też trasy, na których dobrym rozwiązaniem będą kalosze, choć wtedy należy mieć ze sobą drugie buty. Zawsze warto również zabrać zapasowe skarpety, bo mokre ocierają nogi.

Następnym istotnym elementem ubioru są spodnie. Nawet jeśli na co dzień chodzisz w sukience, spódnicy czy sutannie — w góry zdecydowanie należy ubrać spodnie. Jednak spodnie spodniom nierówne! Krótkie spodenki zapewnią Ci komfort w upalny dzień, ale zaczniesz w nich marznąć, kiedy tylko zmieni się pogoda. Długie spodnie ochronią Cię nie tylko przed chłodem, ale i przed pokrzywami, ostami, komarami, gzami i kleszczami… można wymieniać naprawdę bardzo długo. Nie straszę, tylko chcę pokazać, że jest przed czym się chronić. Długie spodnie lepiej wypuścić na buty, niż wkładać do ich środka. Dzięki temu do butów nie spłyną Ci krople rosy, nie wpadną kamyki czy rozmaite stworzonka. Na trudniejszych i błotnistych trasach doskonale spiszą się ochraniacze na buty, dzięki którym ochronisz zarówno obuwie, jak i dolną część nogawek spodni.

a_wedrowka_w_gory_co_zabrac_jak_sie_przygotowac_graf_LR_.jpg

Kolejną częścią garderoby jest koszulka. Na wielu spacerach dobrze sprawdzi się zwykły T-shirt, ale w górach lepiej ochroni Cię koszulka z tkaniny termoaktywnej. Na nią ubierz kolejno: bluzę lub kurtkę z polaru, a na wierzch wiatrówkę z tkaniny oddychającej i jednocześnie nieprzemakalnej. Ofert tego rodzaju ubrań znajdziesz wiele, dlatego najlepiej zapytać sprzedawcę. To, że piszę o ubraniu się w kilka warstw ciepłych ubrań na letnią wycieczkę wcale nie jest przesadą. Temperatura powietrza maleje w górach wraz z wysokością, a szybkość wiatru, który będzie wychładzać Twój organizm rośnie. Jeśli temperatura powietrza w Kuźnicach wynosi 20 stopni Celsjusza, na Kasprowym Wierchu może być tylko 10–12 stopni. Wiatr obniża odczuwaną przez organizm temperaturę mniej więcej o tyle stopni, ile metrów na sekundę wynosi jego prędkość. Tak więc do naszego przykładu o Kuźnicach i Kasprowym Wierchu dołóżmy jeszcze wiatr 15 m/s na szczycie, to faktyczna temperatura odczuwana przez Ciebie i Twoje dzieci wyniesie minus 3 do minus 5 stopni Celsjusza. W takich warunkach polar i wiatrówka z kapturem będą w sam raz, a nawet przydadzą się rękawiczki! Warto też zadbać o ochronę głowy, bo ostre słońce ją przegrzeje, a zimny wiatr wychłodzi, więc czapka, a właściwie... czapki od słońca i zimna też się przydadzą.

Te wszystkie rzeczy trzeba będzie w czymś pomieścić. Najlepsze rozwiązanie to plecak, który jest zdecydowanie wygodniejszy od toreb, chlebaków czy reklamówek, choć i tak wyposażonych turystów widuje się w Tatrach. W plecaku powinny znaleźć się także:

  • apteczka wyposażona w plastry na obtarte nogi i środki opatrunkowe,
  • mapa terenu, w który się udajesz,
  • przyrząd do wyciągania z ciała kleszczy,
  • koc termoizolacyjny,
  • staroświeckim patentem, lecz zawsze się sprawdzającym jest posiadanie kawałka sznurka, drutu i igły z nićmi, aby naprawić coś, co się może zepsuć,
  • peleryna — zabierz ją nawet, jeśli zapowiada się piękna słoneczna pogoda. W górach warunki pogodowe są zmienne, a peleryna jest z pewnością wygodniejsza i bardziej praktyczna od parasola,
  • zapas jedzenia i picia. Pamiętaj, że głodny turysta będzie myśleć o tym, co zjeść, a nie o pięknie przyrody!
Warto też zabrać ze sobą telefon. Nie po to, aby prowadzić w terenie rozmowy służbowe, bo wtedy nie odpoczniesz na wycieczce, ale żeby w razie potrzeby wezwać pomoc (warto wpisać numer telefonu TOPR-u i GOPR-u) lub zamówić transport z punktu docelowego.

Pamiętaj, że od tego, jak sobie pościelisz, czyli ja przygotujesz wycieczkę, tak się wyśpisz, czyli skorzystasz w pełni z uroków terenu, w który się udajesz. Sprawdź inne artykuły opublikowane na portalu Librus Rodzina pod tagiem #góry z TPN >>





Marek Kot
Główny specjalista ds. edukacji w Tatrzańskim Parku Narodowym, przewodnik tatrzański, instruktor przewodnictwa PTTK.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: