Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Samodzielne dziecko w sieci - jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Artykuł sponsorowany
Social media i dostęp do Internetu są od lat istotnym elementem naszego życia i obecnie każdy znajdzie w nich coś dla siebie niezależnie od wieku. Wśród wszystkich użytkowników Internetu stale powiększa się liczba tych najmłodszych. Według danych operatora sieci Play, aż 80 proc. dzieci używa smartfonów samodzielnie. Wobec tego naturalne jest, że 8 na 10 opiekunów odczuwa zwiększoną potrzebę ochrony swoich pociech w sieci. Co więc mogą zrobić rodzice, by zapewnić swoim dzieciom bezpieczne korzystanie z sieci?

Możliwości jakie daje nam Internet są niemalże nieograniczone, a dzieci coraz chętniej i odważniej z nich korzystają. Wiedzeni naturalną ciekawością najmłodsi coraz częściej samodzielnie korzystają z aplikacji mobilnych, grają w gry, oglądają materiały video i poruszają się w sieci. Korzystanie z Internetu, jak wiadomo, oznacza rozrywkę, kontakt z rówieśnikami, ale może również wiązać się z  potencjalnym ryzykiem. Poznajcie praktyczne porady, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o samodzielności, nauczyć je bezpiecznego poruszania po wirtualnym świecie oraz jak chronić nasze pociechy przed zagrożeniami w Internecie i poza domem.

1. Odpowiednio przygotuj sprzęt i naucz swoje dziecko mądrze z niego korzystać
Zanim wręczysz swojemu dziecku nowy smartfon lub tablet, warto odpowiednio go dostosować pod kątem bezpieczeństwa, a także odpowiednio wybrać treści do jego wieku. Możliwe jest to między innymi poprzez blokowanie dostępu do konkretnych witryn. Co więcej, rozwiązanie jak Bezpieczna Rodzina, aplikacja do ochrony dzieci w sieci, umożliwia dostosowanie telefonu dla najmłodszych użytkowników. 

2. Rozmawiaj i bądź obecny w świecie wirtualnym
Rozmowa z dzieckiem zawsze jest kluczem do sukcesu, dlatego warto zachęcić je do dzielenia się tym, co zobaczyło w sieci. Warto podkreślić podczas rozmowy, aby nasza pociecha zawsze informowała nas, gdy tylko spotka się z nieodpowiednimi dla siebie treściami i odwrotnie – aby pokazała też to, co ją zainteresowało. Dzięki temu pokażemy dziecku, że Internet to przede wszystkim miejsce rozrywki i wiedzy, którą warto się dzielić. Pamiętajmy, że obecnie urządzenia mobilne i sieć są niezbędne w nauce zdalnej, dlatego warto pokazać dziecku, że mądre wykorzystanie tych narzędzi może pomóc w codziennym życiu.

a_play_LR_graf1.jpg

3. Wyznaczaj jasne granice
Zanim dziecko zacznie samodzielnie korzystać ze smartfonu czy tabletu, warto ustalić wspólne zasady i pilnować, aby były przestrzegane . Pierwsza powinna być związana z czasem spędzanym w sieci. Dotyczy to także odpowiednich stron i aplikacji, do jakich dziecko powinno mieć dostęp. Najmłodsi użytkownicy nie powinni korzystać z wyszukiwarek oraz portali społecznościowych, a także samemu udostępniać prywatnych informacji.

4. Dbaj o bezpieczeństwo dziecka – chroń je w sieci dzięki dedykowanym aplikacjom  
Obecnie funkcjonuje wiele rozwiązań – od intuicyjnych wtyczek w komputerze po specjalne aplikacje umożliwiające nam kontrolowanie treści, z jakimi spotykają się nasze dzieci w sieci. Unikalnym i prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa naszych dzieci w sieci i poza domem jest aplikacja “Bezpieczna Rodzina” przygotowana dla operatora sieci Play. Łączy ona kompleksowo dwie najważniejsze dla rodziców funkcje: ochronę w sieci oraz lokalizację dziecka na mapie w telefonie. Usługa daje dostęp do mapy miejsc, w których przebywa pociecha wraz z możliwością wyznaczania obszarów bezpieczeństwa, a nawet powiadomień za każdym razem, gdy są one opuszczane.  Ochrona w sieci umożliwia nie tylko blokowanie treści przeznaczonych dla dorosłych, ale również ustalenie listy aplikacji, z których korzysta dziecko. Dostępne jest także nałożenie limitu na czas spędzony w Internecie oraz zdalne blokowanie telefonu dziecka z personalizowaną wiadomością, np. czas spać. Rodzic może również sprawdzać, jakie filmy były oglądane w aplikacji YouTube i ma dostęp do historii przeglądarki. Bezpieczna Rodzina ma jeszcze jeden duży atut – wirtualnym opiekunem dziecka w aplikacji jest postać przyjaznego smoka, który komunikuje się z dzieckiem i którego dzieci z pewnością bardzo polubią.

Jako marka z branży telekomunikacyjnej doskonale zdajemy sobie sprawę z szans i zagrożeń, jakie dają nowoczesne urządzenia i usługi dostępne na rynku. Wiemy też, że najbardziej zagrożoną grupą są najmłodsi, czyli osoby, które dopiero zaczynają korzystać z telefonów komórkowych. W związku z tym ingerencja rodzica staje się kwestią bezpieczeństwa. Właśnie dlatego umożliwiliśmy rodzicom skorzystanie z nowej aplikacji Bezpieczna Rodzina w dwóch wariantach, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejszą wersję do swoje potrzeby. – komentuje Agata Mańkowska, odpowiedzialna za rozwój produktu w Play.

Potrzeba zapewnienia dziecku bezpieczeństwa jest nieodzowną częścią bycia rodzicem. Nie ma jednak powodu, by całkowicie zabraniać pociechom korzystania z dóbr postępu technologicznego, ponieważ Internet stał się nieodzowną częścią życia również tych najmłodszych użytkowników. Poczynając od lekcji online, poprzez szukanie informacji potrzebnych do nauki czy gier rozwijających logiczne myślenie czy kreatywność. Przy prawidłowym wykorzystaniu możliwości, jakie daje nam technologia, możemy również obrócić całą sytuację na obopólną korzyść i zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

Więcej informacji o nowej aplikacji Bezpieczna Rodzina znajduje się na stronie: https://www.play.pl/uslugi/bezpieczna-rodzina/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: