Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Zdalna praca i nauka – które technologie mogą być naprawdę pomocne?

Artykuł sponsorowany
Rok 2020 specyficznie zapamięta chyba każdy rodzic dzieci w wieku szkolnym – to w tym czasie codzienność wielu osób przeniosła się z przestrzeni miejskiej, szkół i biur do domów oraz na łącza internetowe – zwłaszcza od kiedy zdalny model edukacji stal się tym podstawowym. Jednak cyfryzacja, która dla biznesu, urzędów czy usług bywa znaczącym udogodnieniem, w połączeniu z lekcjami pociech odbywającymi się online w tym samym momencie potrafi skutecznie do technologicznej transformacji zniechęcić. Po jakie rozwiązania zatem sięgnąć, by poczuć, że będą one źródłem ułatwień, a nie kolejnych problemów, gdy każdy z domowników ma swoje zadania w sieci do wykonania?

Po pierwsze: wybierz pewne połączenie

Konfiguracje, w których ostatnio wiele polskich domów funkcjonuje, bywają niełatwe, niejednokrotnie za sprawą codziennych problemów technicznych. Urywający się dźwięk podczas telekonferencji, obniżenie jakości transmisji po włączeniu kamery na lekcji czy długie ładowanie i przycinanie się plików multimedialnych to tylko niektóre z rozpraszaczy, odwodzących na co dzień z powodzeniem od obowiązków służbowych wielu rodziców. To z kolei uniemożliwia im wykonywanie własnych projektów w zakładanych godzinach. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy – wiele gospodarstw domowych wciąż bazuje na tradycyjnym łączu internetowym, które bywało wystarczające w czasach, gdy było ono potrzebne głównie po pracy czy szkole w celach rozrywkowych, w edukacji czy życiu zawodowym przydawało się zaś w znacznie mniejszym zakresie. I choć w 2021 roku przynajmniej częściowo wrócimy do szkół i biur, proces digitalizacji, w rytm którego funkcjonujemy, już się nie zatrzyma. A to oznacza, że szybszy i niezawodny transfer danych stanie się równie ważnym elementem codzienności jak coroczny zakup podręczników.

W tej sytuacji już teraz warto zdecydować się na internet światłowodowy – nowoczesną technologię, która bazuje na przesyłaniu danych w formie… światła, zapewniającą znacznie wyższą odporność na potencjalne zakłócenia sygnału oraz gwarantującą nieporównywalną z innymi rozwiązaniami prędkość. Ta teoretyczna sięgać może nawet 25 Tbit/s1. Rzeczywista z perspektywy przeciętnego użytkownika pozostaje równie imponująca i zaspokaja z nawiązką cyfrowe potrzeby nawet największej rodziny. Przykładowo, w przypadku oferty T-Mobile Polska, są to bowiem wartości równe 300, 600 i 900 Mb/s, w zależności od pakietu.

Przy czym analizując zalety internetu światłowodowego, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który w ostatnim czasie nabrał ogromnego znaczenia. Technologia ta rozwija się wyjątkowo intensywnie – zgodnie z danymi FTTH Council Europe we wrześniu 2019 w 39 krajach europejskich (i okolicznych) światłowód docierał do 172 mln gospodarstw, korzystało z niego zaś 70,4 mln abonentów2, z czego w Polsce ok. 1 mln domów. Po zaledwie roku, do końca 2020, liczba domów z dostępem do światłowodu ma sięgnąć nad Wisłą przeszło 2,5 mln, a w latach 2020-2026 odnotować powinniśmy 134-proc. wzrost3. Do tego czasu w zasięgu sieci światłowodowej będzie już 73,3% gospodarstw w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a wszystkie te dane potwierdzają tylko, jak duży potencjał drzemie w technologii opartej na świetle. Liczby te wskazują również wyraźnie, że internet światłowodowy już dawno przestał być dobrodziejstwem zarezerwowanym dla dużych miast – podążając za przykładem oferty T-Mobile, znajdziemy go małych miasteczkach wszystkich polskich województw, m.in. w Bolesławcu, Lesznie, Koninie, Iławie czy Żyrardowie. Jest to więc rozwiązanie dostępne szeroko i zdecydowanie dobrze po nie sięgnąć, by wszyscy domownicy mogli bez problemu wykonywać swoje zadania.

a_T-Mobile_Internet_LR_graf2.jpg

Po drugie: odpowiednio dobierz sprzęt

Dzielenie się laptopem pomiędzy rodzeństwem czy wykonywanie pracy na wspólnym komputerze w chwilach, gdy dzieci się nie uczą, jest oczywiście możliwe w erze cyfrowej. Przysparza jednak wielu organizacyjnych problemów całej rodzinie. Dobrze zastanowić się więc, jakich urządzeń faktycznie potrzebujemy. Być może okaże się, że część zajęć lekcyjnych spokojnie można odbyć, korzystając ze smartfona. O ile to możliwe, każdy powinien mieć jednak komfortową przestrzeń do pracy, która zminimalizuje kłopoty techniczne i pomoże uporać się z obowiązkami w krótszym czasie. To z kolei, rzecz jasna, wiąże się z inwestycją, dlatego – kiedy już przeanalizujemy potrzeby rodziny pod tym kątem – warto rozejrzeć się za programami umożliwiającymi dofinansowanie kupna elektroniki. Rozsądnym rozwiązaniem będzie ponadto zakup laptopa na raty, jeżeli budżet domowy nie pozwala nie jednorazowy większy wydatek. Osoby zdecydowane na światłowód w T-Mobile mogą oba te obszary połączyć z korzyścią dla portfela i nabyć laptopa za 35 zł miesięcznie, na atrakcyjnych warunkach cenowych. Wyjątkowo przydatnym sprzętem tworzącym domową infrastrukturę sieciowo-komputerową jest ponadto router z wi-fi, który u magentowego operatora klienci otrzymują bezpłatnie.

a_T-Mobile_Internet_LR_graf1.jpg

A po trzecie: nie zapominaj o relaksie :)

Nawetgdy nowoczesne udogodnienia technologiczne znajdą się już w domu, nie oznacza to oczywiście, że wspólne funkcjonowanie stanie się bezkonfliktowe. Praca i nauka nierozerwalnie wiążą się z wyzwaniami, a co za tym idzie – stresem, który nieraz dodatkowo narasta na współdzielonej przestrzeni. Decydując się na rozwiązania dla naszych czterech kątów, nie należy zapominać więc również o przyjemnościach, na które dobrze jest wygospodarować regularnie czas.

Rodzinne spacery, gra w planszówki czy gotowanie to oczywiście wspaniała pomysły na odpoczynek, obarczone jednak pewną wadą – nie co dzień, żyjąc w pędzie, wystarcza na nie wolnych chwil i energii. W tej sytuacji warto zadbać także np. o dostęp do ciekawych treści filmowych czy transmisji dużych wydarzeń sportowych, które też mogą stanowić świetny sposób na spędzenia wspólnie czasu. I taką opcję można połączyć z pozostałymi – w T-Mobile kupujący do dyspozycji mają przykładowo dostęp do 109 kanałów telewizyjnych IPLA, w tym 4 sportowych. Poza tym otrzymują oni dekoder 4K, umożliwiający korzystanie z różnych aplikacji w jednym miejscu, w tym IPLA TV, IPLA ELEVEN SPORTS, Netflix, Tidal i wielu innych. Przydatną funkcją jest ponadto wyszukiwanie głosowe, jak również wbudowany Chromecast, pozwalający na swobodne przesyłanie treści na ekran telewizora.

Powyższe zalety są ważne, ale warto również zwrócić uwagę, jak kluczowe jest łączenie różnych usług dla domu. Znacząco ułatwia to płatności czy rozwiązywanie ewentualnych problemów technicznych, ale też przynosi wymierne oszczędności, które później można przeznaczyć na inne ważne aktywności, np. wyjście z rodziną do kawiarni. Co więcej, takie rozwiązania stają się coraz powszechniejsze także ze względu na swoją użyteczność – wybierając odpowiedni pakiet, dobrze jednak upewnić się, czy zagwarantuje on wysoką jakość działania. Dlaczego? Po to, by wszyscy domownicy zobaczyli w technologii sprzymierzeńca, nie kolejną przeszkodę.






Przypisy:
1 https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/swiatlowod-zalety-i-wady-szybkich-laczy/871b0lm
2 https://www.telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/swiatlowod-polska-europa-092019
3 https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/swiatlowod-w-co-drugim-gospodarstwie-domowym/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: