Bezpieczeństwo w szkolnych murach – sterylizacja powietrza

Artykuł sponsorowany
Już w styczniu uczniowie najniższych klas nauczania podstawowego wrócili do szkół, aby kontynuować naukę w modelu tradycyjnym. Wraz ze zmniejszającą się liczbą nowych zachorowań i stabilizacją sytuacji epidemicznej w kraju, stopniowo również starsi uczniowie powracać będą do szkolnych murów. Trudno sobie jednak wyobrazić, że szkolna rzeczywistość będzie wyglądać tak samo jak dotychczas.

Już przed rozpoczęciem bieżącego roku szkolnego Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz sanepid przedstawili szereg zaleceń i propozycji rozwiązań, jakie wdrożyć powinni dyrektorzy placówek edukacyjnych, by  zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Regularna dezynfekcja rąk, zachowywanie dystansu społecznego czy obowiązek zakrywania nosa i ust to reguły, o jakich nikomu nie trzeba już przypominać. Dodatkowo zaproponowano zwiększenie częstotliwości czyszczenia sprzętów do ćwiczeń oraz innych akcesoriów dydaktycznych czy zwiększenie rygoru sanitarnego w stołówkach. To wszystko wydaje się proste, w praktyce jednak pozostaje pytanie, jaki jest najefektywniejszy sposób, by chronić  szkolną społeczność przed zakażeniem koronawirusem?

O ile ustalenie rozkładu zajęć czy nowej długości przerw to kwestia indywidualna każdej ze szkół, o tyle sposoby na walkę z patogenami są uniwersalne. Istnieje zwiększona potrzeba utrzymania wszystkich szkolnych powierzchni, przestrzeni i sprzętów w nienagannej czystości. Higieniczne środowisko nauki i pracy to nie tylko zdezynfekowane dłonie i ławki, ale także to, o czym często zapominamy – wolne od zanieczyszczeń powietrze!

a_fagron_LS_graf1.jpg

Bezpieczeństwo każdego oddechu

Słowo „sterylizacja” i „dezynfekcja” przewijają się niejednokrotnie w kontekście zapewnienia ochrony przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Jednak nie wszyscy wiedzą, że znaczenia tych słów różnią się, a skuteczna sterylizacja to znacznie więcej niż powszechnie znana dezynfekcja.

Kiedy korzystamy z płynów i środków dezynfekujących, powodujemy zniszczenie niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych oraz niektórych form przetrwalnikowych. Działania te nie są jednak skuteczne w 100%, bowiem ich efektywność zależeć będzie od rodzaju zanieczyszczeń biologicznych, na jakie działamy – np. od ich gatunku, aktywności, liczby czy środowiska.

Sterylizacja natomiast prowadzi do całkowitego zniszczenia mikroorganizmów, zarówno ich form wegetatywnych, przetrwalnikowych, jak i zarodnikowych. Działanie sterylizatorów powietrza prowadzi do unieszkodliwienia znajdujących się w nim wirusów, w tym SARS-CoV-2. Sterylizacja może być wykonana metodą fizyczną, mechaniczną lub chemiczną.

Skuteczny sposób na czyste powietrze

Jak tę teorię przełożyć na praktykę? Trafionym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie w szkole wydajnych sterylizatorów powietrza. Ich działanie polega na emisji promieniowania UV-C o długości fali około 254 nm, które niszczy m.in. cienką warstwę lipidową wirusów znajdujących się w powietrzu, w tym SARS-CoV-2. Urządzenia te są bezpieczne dla człowieka, bowiem lampy UV-C znajdują się w ich wnętrzu. Powietrze z pomieszczenia zasysane jest do środka sterylizatora, gdzie następuje napromieniowanie go światłem UV-C, a następnie oczyszczone już powietrze uwalniane jest z powrotem na zewnątrz.

Niezależnie od tego, czy sterylizatory umieszczone będą w klasach, świetlicach czy stołówkach, ich działanie efektywnie zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń, a tym samym pojawienia się objawów choroby Covid-19. Wpłyną one również na zmniejszenie zachorowalności na inne choroby wirusowe oraz bakteryjne.


a_fagron_LS_graf2.jpg

Podczas wyboru urządzenia najlepiej dostosowanego do użycia w placówkach oświatowych, należy pamiętać o kluczowych parametrach:

  • Bezpieczeństwo działania w obecności ludzi – aby urządzenie mogło pracować ciągle, nawet w trakcie trwania zajęć i spotkań.
  • Wysoka wydajność – ponieważ szkolne klasy odznaczają się zwykle dużym metrażem i kubaturą.
  • Ciche działanie – aby zajęcia mogły przebiegać płynnie, bez zakłóceń i niepotrzebnych rozpraszaczy.
  • Łatwość instalacji i mobilność – by w razie potrzeby niemal każda osoba bez trudu mogła zmienić położenie urządzenia oraz uruchomić je bez zbędnego przeszkolenia.
Sterylizator powietrza UVGI-80 firmy FagronLab™ łączy w sobie wszystkie te cechy i jest pierwszym tak wydajnym urządzeniem wykorzystującym lampy ultrafioletowe do dezynfekcji powietrza.

Nowe wyzwania nadchodzącej rzeczywistości

Stopniowy powrót do dawnego systemu nauczania postawi przed pracownikami placówek oświatowych nowe wyzwania, nie tylko pedagogiczne. Zaostrzone przepisy sanitarne obowiązywać będą jeszcze przez długi czas po powrocie uczniów do szkół. Zapewnienie bezpieczeństwa oraz zdrowia zarówno dzieciom, młodzieży, jak i nauczycielom będzie kluczowe, aby nauka i praca przebiegały możliwie najefektywniej.
Każdy jest przecież narażony nie tylko na zarażenie samym SARS-CoV-2, ale także innymi wirusami i bakteriami znajdującymi się na napotykanych powierzchniach czy w powietrzu, którym oddycha. Warto wyjść więc naprzeciw potrzebom nadchodzącej nowej rzeczywistości postpandemicznej, wyposażając szkoły w rozwiązania, które doskonale spełnią stawiane im nowe wymagania.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: