Cyfrowo i kulturalnie

Artykuł sponsorowany

Internet zrewolucjonizował dostęp do kultury, pozwalając niemal każdemu uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia kosztów możemy wziąć udział w koncercie, spektaklu teatralnym czy też podziwiać eksponaty muzealne. Liczba materiałów dostępnych online wciąż wzrasta, m.in. dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Projekty unijne pozwalają osobom, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w tych wydarzeniach osobiście, zyskać szerszy dostęp do kultury. Co więcej, dzięki nim również same instytucje kultury mogły przystosować swoją ofertę tak, by można było ją zobaczyć w Internecie. Poznawanie kultury stało się też bardziej nowoczesne i atrakcyjne.

Muzeum w komputerze

W Polsce stało się to możliwe między innymi dzięki unijnemu Programowi Polska Cyfrowa, który umożliwił unowocześnienie oferty kulturalnej za sprawą technologii cyfrowych. Krakowskie Muzeum Narodowe przeniosło do wirtualnej przestrzeni ponad 25 tysięcy eksponatów, a Muzeum Narodowe w Warszawie udostępniło blisko 60 tysięcy zdjęć zabytków w swoim serwisie internetowym. To dzięki cyfrowym zmianom możemy poczuć się jak prawdziwi koneserzy sztuki, nie wychodząc z domu.

Dostępnie i atrakcyjnie

Cyfryzacja dała nam więcej możliwości. Z łatwością możemy uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach i rozwijać nasze zainteresowania. Za pośrednictwem Internetu możemy słuchać koncertów, oglądać przedstawienia teatralne, odwiedzać galerie. Zmieniły się również wystawy obrazów czy muzealnych eksponatów. Zyskały nowoczesną formę, która pozwala nam odczuwać więcej wrażeń, przeżywać mocniej emocje i poznawać lepiej historie z nimi związane.

a_euvic_LS_graf2.jpeg

Fot. demphoto - Adobe Stock

Nowoczesna kultura

Zmieniły się nie tylko wielkie galerie czy muzea, ale również mniejsze domy kultury. One też mają nam wiele do zaoferowania. Przechodzą ważną cyfrową przemianę, w dużej mierze dzięki Funduszom Europejskim i projektowi pn. “Konwersja cyfrowa domów kultury”. Projekt początkowo pomagał rozwiązywać problemy, które przyniosła pandemia. Teraz wspiera lokalne instytucje kultury w uatrakcyjnieniu oferty i pokazywaniu jej w Internecie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Domy kultury udało się wyposażyć w sprzęt do nagrywania podcastów, realizacji koncertów, spotkań, imprez lub transmitowania wydarzeń online. To sprawiło, że grono osób zainteresowanych kulturą w lokalnych społecznościach powiększa się, ponieważ część mieszkańców uczestniczy w wydarzeniach on-line.

Ważnym elementem projektu była też edukacja. Zarządzający domami kultury i pracownicy nauczyli się, jak tworzyć nowoczesną ofertę i posługiwać się technologiami. Temu służyły m.in. szkolenia, wizyty studyjne oraz webinary, które rozwinęły ich kompetencje cyfrowe. Poznawanie dobrych praktyk w obszarze kultury i sztuki pozwoliło im zobaczyć własne zasoby z innej perspektywy i zainspirowało do pokazania swojej działalności w inny sposób. W czasach, gdy wirtualna rzeczywistość coraz mocniej wkracza do naszej codzienności, należy zachęcać do obcowania z dziełami sztuki i pokazywać dorobek polskiej kultury w atrakcyjnej formie, tak aby prowadzone zajęcia przyciągały nowe grupy uczestników. Domy kultury, które są bliskie lokalnym społecznościom, zmieniają się więc, by dostosować się do nowoczesnych trendów. 

a_euvic_LS_graf3.jpeg

Fot. Pixel-Shot - Adobe Stock

Plany i wyzwania

Współczesne technologie mają sprawić, że domy kultury będą bardziej dostępne, także dla osób z niepełnosprawnościami, ciekawsze dla młodszej grupy i bliższe ludziom, niezależnie od wieku czy poziomu wykształcenia. Mają wprowadzać do instytucji powiew nowoczesności i być miejscem spotkań dla różnych osób. Coraz częściej odbywają się w nich nie tylko dyskusje czy wystawy, ale także interaktywne zajęcia, takie jak warsztaty artystyczne z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości lub lekcje tańca wspomagane przez AR (z ang. augmented reality - rozszerzona rzeczywistość). Tego typu aktywności przyciągają zarówno młodzież, jak i dorosłych. Oferują rozrywkę i nowoczesną edukację. Pozwalają zdobywać wiedzę i ciekawe umiejętności. Pobudzają kreatywność i rozwijają wyobraźnię.

Uczestniczenie w kulturze przynosi wiele korzyści, niezależnie od tego, w jakiej formie się z nią stykamy. Rozwija nasze osobiste zainteresowania, wspiera edukację. Daje też możliwość spotkania się z ludźmi o podobnej wrażliwości. Warto zapoznać się z ofertą lokalnych domów kultury, które są najbliżej i wybrać propozycję odpowiednią dla siebie.

a_euvic_LS_graf4.jpg


a_euvic_LS_graf5.jpgInteresuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: