„Dzień czekolady” – film z terapeutycznym przekazem, który zdobył Nagrodę Nauczycieli na Festiwalu Ale Kino!

Artykuł sponsorowany
To najmądrzejszy film, jaki można pokazać swojemu dziecku w tym roku – tak psycholog Maria Rotkiel mówi o filmie „Dzień czekolady”, który na ekrany polskich kin wejdzie 31 maja. Co jest niezwykłego w tym obrazie, że chwalą go psychologowie, a nauczyciele wyróżnili go Nagrodą Nauczycieli podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!?

Nauczyciele stają często przez wyzwaniem wsparcia psychicznego dzieci w trudnej życiowej (rodzinnej) sytuacji. To zadanie, które wymaga od nas delikatności, wyważenia i często własnej odwagi. „Dzień czekolady” warto potraktować jako narzędzie otwierające w rozmowach dotyczących straty. Niejednokrotnie dorośli odczuwają trudność w komunikacji z młodymi ludźmi, w tym trudnym dla nich czasie. Ta filmowa lektura pomoże im w nawiązaniu dialogu z dzieckiem, w potrzebie i zrozumieniu jego sposobu doświadczania i przeżywania. W oparciu o „Dzień czekolady” zostały przygotowane specjalne materiały edukacyjne opracowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Terapeutyczna adaptacja książki Anny Onichimowskiej

Jacek Piotr Bławut, reżyser, scenarzysta, mąż i ojciec, stworzył autorską adaptację książki Anny Onichimowskiej pod tym samym tytułem, która w konwencji baśniowej opowiada o trudnym temacie. Wykorzystane przez twórcę środki filmowe budują świat dziecięcej wyobraźni i magii, towarzysząc bohaterom filmowym w ciężkich dla nich chwilach. Film nie tylko buduje empatię widza, ale uruchamia procesy identyfikacji i projekcji. Dzieci doświadczają rozwodów i rozstań rodziców, ich emigracji zarobkowej, śmierci ukochanego zwierzęcia, utraty przyjaciela, zdrowia i innych. Inteligencja emocjonalna reżysera, wykorzystanie własnych rodzicielskich doświadczeń i refleksji, daje efekt przemyślanego dyskursu z tematem trudnym i ważnym.

Dzień czekolady" to kino wartości

Dzień czekolady" to kino wartości – tak o filmie mówi Magdalena Cielecka, która wcieliła się w jedną z głównych ról – dla siebie bardzo nietypową – i zagrała mężczyznę. Nagrodzony w Cannes scenariusz do tego obrazu tak bardzo ją zaciekawił, że zdecydowała się na udział w tym projekcie. Film w sposób subtelny mówi o sprawach ważnych, a także oswaja ze stratą i pokazuje, jak radzić sobie z życiowymi problemami. "Dzień czekolady" traktuje o zaniedbanej sferze relacji pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Dotyka tematów, do których dorośli nie dopuszczają dzieci, a przecież one także je przeżywają – dodaje aktorka.

Historia Moniki i Dawida, którzy odnajdują w domu przejście do magicznej krainy, zafascynowała nie tylko Magdalenę Cielecką. Oprócz niej w filmie wzięli udział również inni znakomici aktorzy, m.in. Dawid Ogrodnik, Tomasz Kot, Katarzyna Kwiatkowska, Marek Bukowski i Katarzyna Zawadzka oraz debiutujący na dużym ekranie: Julia Odzimek i Leo Stubbs.

art_mowiserwis_grafika2_27052019.jpg

Wyobraźnia jako narzędzie terapeutyczne

Dzień czekolady" uświadamia nam, że wyobraźnia jest „terapeutycznym pomostem" między światem dzieci a światem dorosłych. To ona pomaga wyzłościć złość i wypłakać smutek, odnaleźć poczucie bezpieczeństwa i radość po stracie. Dzięki wyobraźni można przepracować najtrudniejsze emocje i doświadczenia. W "Dniu czekolady" wspierają w tym małych bohaterów spotkani w krainie fantazji Pożeracz Poniedziałków i Skoczek Czasu – zauważa psycholog Maria Rotkiel.

Nagrody dla filmu

  • Film zdobył Nagrodę Nauczycieli podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
  • Zachwycił jurorów 22. Międzynarodowego Festiwalu Kina Dziecięcego w Montrealu w Kanadzie
  • Scenariusz „Dnia czekolady” został uhonorowany Nagrodą im. K. Kieślowskiego na Festiwalu Filmowym w Cannes 2010
  • Film startował w konkursie „Inne Spojrzenie” na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  • Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na 22. PÖFF Tallinn Film Festival w Estonii


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: