Esport lekarstwem na problemy z rekrutacją?

Artykuł sponsorowany
Wielokrotnie słyszy się, że szkoły mają problemy z rekrutacją. Niż demograficzny powoduje, że placówki muszą konkurować ze sobą o ucznia i prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych programów dydaktycznych. Jednak należy pamiętać, że za interesującą formą, musi podążać wartościowa treść. Czy jest możliwym, aby stworzyć ciekawą ofertę edukacyjną, która jednocześnie rozwija kompetencje wymagane na rynku pracy? Okazuje się, że tak! Świetnym przykładem jest program Interdyscyplinarność Sportów Elektronicznych od Esports Association. 

Esport? A komu to potrzebne?

Esport, bo o nim tu mowa, to forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Tytuły takie jak Counter-Strike: Global Offensive czy League of Legends na pewno są znane niejednemu fanowi elektronicznej rozrywki. Jednak gry mają jeszcze jeden, nieoczywisty wymiar – są niezwykle przydatnym narzędziem integracyjnym i dydaktycznym. Potwierdzają to specjaliści z Esports Association (ESA), organizacji realizującej projekty z pogranicza nowych mediów, esportu i edukacji. „W naszej działalności, staramy się przełamywać stereotypy” – mówi Prezes ESA, Łukasz Trybuś. – „Jest ich bardzo wiele, np. gry to tylko zabawa, szkoła musi być nudna, w szkole nie nauczę się niczego przydatnego. Aby z tym walczyć, współpracujemy z kilkudziesięcioma szkołami, w których wdrożyliśmy autorski program dydaktyczny Interdyscyplinarność Sportów Elektronicznych. Wyniki są bardzo obiecujące – znaczny wzrost zaangażowania wśród obecnych uczniów oraz zainteresowanie kandydatów, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem nowej szkoły".

Realne korzyści i kompetencje jutra

Interdyscyplinarność Sportów Elektronicznych to czteroletni program edukacyjny, który zawiera w sobie 240 godzin zajęć - praktycznych i teoretycznych. Okazuje się, że włączając gry komputerowe do siatki dydaktycznej, pozwalamy uczniom nabrać wiatru w żagle. To nie jest tylko „granie w komputer”. Uczestnicy uczą się m.in obsługi nowoczesnego sprzętu multimedialnego, podstaw dziennikarstwa czy reguł rządzących organizacją eventów. 
Czy wszyscy z nich chcą stać się profesjonalnymi zawodnikami esportowymi? Nie, ale znacznie większą wartością jest to, że każdy z nich ukończy kurs z umiejętnościami przydatnymi we współczesnym cyfrowym świecie. Jest jeszcze jedna zaleta – gry komputerowe fascynują młodzież. Jeżeli nauczyciel jest w stanie wykorzystać to medium, może przełamać nudę i nawiązać świetny kontakt z młodzieżą.

a_kghec_LS_graf.png

Treningi esportowe i wsparcie dla nauczycieli

Kompleksowy program klas esportowych zawiera w sobie także sesje treningowe z profesjonalnymi zawodnikami. Zawodowcy pracują z uczniami nad rozwojem ich umiejętności, przekazują kluczowe porady i pokazują, jak wygrywać fair-play. Dzięki temu, wszyscy uczestnicy programu mogą przetestować to, czego nauczyli się na zajęciach. Część z nich będzie angażować się w rywalizację, dopracowując swoje umiejętności Inni będą pracować w otoczeniu graczy – jako komentatorzy, realizatorzy transmisji czy marketingowcy nowo powstającej drużyny esportowej. 
ESA gwarantuje również niezbędne wsparcie dla nauczycieli - spotkania z profesjonalistami, szkolenia i kompleksowy podręcznik, który poprowadzi nauczyciela przez przedmiot. Więcej informacji na temat programu Interdyscyplinarność Sportów Elektronicznych można znaleźć na stronie: 

https://klasaesportowa.pl
lub u koordynatora projektu Mariusza Klimowicza mariusz.klimowicz@esportsassociation.pl.

Naturalny następny krok – Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe

„Program Interdyscyplinarność Sportów Elektronicznych okazał się na tyle dużym sukcesem, że postanowiliśmy pójść za ciosem” – opowiada Łukasz Trybuś – „Tym razem, chcemy zintegrować młodzież i nauczycieli nie tylko w ramach jednej placówki oświatowej, ale w skali całego kraju. Stąd pomysł na duży event esportowy”. 
MRE (Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe) to wydarzenie, który startuje 29.04 i będzie trwać do 4.06. Jego celem jest zaproszenie wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w kraju, do wspólnej rywalizacji. Szkolne drużyny zmierzą się ze sobą w dwóch najpopularniejszych shooterach – CS:GO oraz Valorant w formule 5vs5. Mecze transmitowane będą z wirtualnego studia na dedykowanym kanale Twitch i okraszone profesjonalnym komentarzem. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe motywujące do uprawiania sportu oraz udział w rywalizacji esportowej poza granicami kraju. Organizatorzy na razie nie chcą zbyt wiele zdradzać, ale mówi się o kilku zagranicznych destynacjach, do których mogą pojechać zwycięzcy. 
Nie tylko uczniowie znajdą coś dla siebie w ramach MRE. Przewidziany jest turniej 2vs2 dla nauczycieli oraz show mecz ALL STARS, w którym wystąpią zawodnicy wybrani w głosowaniu publiczności. Dla nauczycieli organizatorzy przygotowali zbiór webinarów i warsztatów, zawierających pomysły na uatrakcyjnienie zajęć i zwiększenie zaangażowania młodzieży. Najważniejsze jednak, jest to aby Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe stały się platformą integracji pomiędzy nauczycielami i uczniami z różnych województw. Organizatorzy liczą, że to tylko początek, a MRE przekształci się w pełnoprawną ligę esportową, nastawioną na rozwój kompetencji i współpracę międzypokoleniową.

Kiedy? Jak? I Gdzie?

Pierwsze eliminacje do Międzyszkolnych Rozgrywek Esportowych ruszają 29.04.2023, więc czasu nie jest wiele. Drużyny zapisują się poprzez formularz na stronie szkolnaliga.pl. Tam też można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje dotyczące regulaminu rozgrywek, nagród i kwestii organizacyjnych. Eliminacje realizowane są w formule online, Ilość miejsc jest ograniczona, bo do turnieju może przystąpić tylko pierwsze 400 drużyn.

Nie czekaj, zapisz się już dziś na szkolnaliga.pl.
Kontakt w sprawie projektu na mre@szkolnaliga.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: