Jak skutecznie motywować siebie?

Chcesz być zmotywowany(-a)? To przestań być guzdrałą. Zastosuj mistrzowską motywację, która charakteryzuje się brakiem wymówek, akceptacją odpowiedzialności za wynik, a słabość traktuje jako wyzwanie.

Koniec z wymówkami

„Ja też bym chciał(-a), ale zawsze…”. Ludzie często myślą, że coś chcą, ale sami do końca nie wiedzą, jak ma to wyglądać. Na początek zlikwiduj problem z wymówkami.

Sposoby na wymówki:

  • Krok 1. Zastanów się, czy naprawdę tego chcesz, czy jest to Twój cel. Jeśli nie jesteś przekonany(-a) — nic dziwnego, że szukasz wymówki, aby tego nie robić.
  • Krok 2. Jeżeli cel jest Twój, a Ty nadal wymyślasz wymówki, prawdopodobnie myślałeś(-aś), że będzie łatwiej, a teraz okazuje się inaczej. Im prędzej dotrze do Ciebie, że czeka Cię żmudna praca, podczas której spotkasz się z trudnymi momentami i będziesz zmuszony(-a) poświęcić temu więcej swojego czasu, tym lepiej dla Ciebie. Wtedy świadomie będziesz pracować nad tym, żeby “dziś zrobić to, co masz zrobić jutro”, nie odwrotnie. „Zrobię to jutro, bo dziś…” jest już wymówką.
  • Krok 3. Zastanów się, ile kwestii lub rzeczy zależy tylko od Ciebie. Bardzo często zdarza się, że brak motywacji usprawiedliwiamy innymi osobami lub wydarzeniami. Jeśli od razu zrozumiesz, że ruch jest po Twojej stronie — szybko znajdziesz energię do działania.
  • Krok 4. Spisz swoje wymówki, a następnie do każdej z nich dopisz obalający argument. Wracaj do notatek w chwilach, gdy w głowie pojawia się wymówka.
Nie szukaj wydarzenia, które ma Cię zmotywować. Musisz to zrobić samodzielnie. Jak? Receptę znajdziesz poniżej.

Co wspiera motywację?

Paliwem dla Twojej motywacji jest:

  • wyzwalanie zapału
  • nastawienie wykonywania pracy na osiągnięcie celu
  • skupienie się na rzeczywistych celach i nie uleganie rozpraszaczom
  • wypracowanie pozytywnych nawyków związanych z osiąganiem celu
  • podejmowanie działań w określonych warunkach
  • uczucie satysfakcji z osiągnięcia celu

Powody demotywacji

Pamiętaj, aby znaleźć źródła Twojej demotywacji. Mogą nimi być m.in.:

  • przytłoczenie liczbą trudnych zadań
  • presja czasu, otoczenia, spowodowana Twoimi oczekiwaniami
  • brak priorytetów
  • zbyt wiele możliwości
  • poczucie braku sensu realizacji zadań
  • wypalenie

10 pomysłów na podniesienie automotywacji

  1. Określ cel działania

    Zastanów się, co chcesz osiągnąć i w jaki sposób. Podziel swój cel na mniejsze zadania. Ilekroć napotykasz na trudność lub słaby dzień, przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś(-aś) to robić. Odwołasz się w ten sposób do swojego celu. Ułatwi Ci to osiągnięcie skupienia i da możliwość monitorowania oraz mierzenia postępu. W przypadku realizacji olbrzymiego wyzwania stosuj metodę „zjedz słonia po kawałku”. Jest ona częścią metodologii zarządzania zadaniami „Getting Things Done”.

    a_jak_motywowac_sie_graf_1_LS.jpg

  2. Planuj czas i miejsce

    Bądź dla siebie szefem. Ustal daty, godziny, czas trwania i miejsce realizacji wykonywanych przez siebie działań czy czynności, które mają przybliżyć Cię do osiągnięcia celu. Jest to sposób na uniknięcie rozpraszaczy i wymówek, a także podwyższenie motywacji.

  3. Rozpocznij dobrze dzień

    Dla automotywacji ważne jest, aby oprócz śniadania i pozytywnego myślenia zacząć dzień od poczucia satysfakcji. Rozpocznij pracę czy naukę od trzech najważniejszych, a jednocześnie najprostszych lub najprzyjemniejszych zadań, które zaplanowałeś(-aś) danego dnia. Ich realizacja spowoduje, że poczujesz się lepiej zmotywowany(-a), bo w myślach będzie krążyć przekonanie, że już coś zostało zrealizowane.

  4. Stałość jest ważna dla motywacji

    Postaraj się, aby w ciągu dnia znaleźć czas na rutynę. Im jej więcej, tym lepiej dla Twojej motywacji. W takich momentach nie zastanawiasz się, czy chcesz to zrobić. Działasz automatycznie, jak podczas porannego mycia zębów. Dzięki dyscyplinie będziesz mieć poczucie oszczędności czasu, a efektywność działań wzmocni motywację. Istotna jest konsekwencja, zatem nie wprowadzaj we własnych nawykach weekendów. Dla psychiki jeden dzień to anomalia, a dwa dni rujnują rutynę, do której znowu trzeba wymyślić zachętę. W taki sposób łatwo popaść w prokrastynację. Pozbądź się złych nawyków, które potrafią w konkretny sposób wpłynąć na motywację. Zminimalizuj sytuacje lub rzeczy, które odciągają od pracy i celów. Złe nawyki zastąp dobrymi.

  5. Odważ się wyjść poza strefę komfortu

    Chcesz zadbać o swoją kondycję fizyczną. Postanowiłeś(-aś) biegać. Najtrudniej jest wyjść z domu, czyli zrobić pierwszy krok. Bieganie 10 czy 15 km nie jest największym wyzwaniem, lecz decyzja o starcie i początek biegu. Bez motywacji nie da się dotykać granic własnej wytrzymałości. Zgodnie z filozofią Keizen pierwszy krok jest kluczowy, aby poczuć satysfakcję z osiągniętego celu.

    Mówiąc, za T. Metronem „nie bądź jednym z tych, którzy obawiając się niepowodzenia, niczego nie próbują”. Droga do celu nie jest tylko usiana gwiazdami, lecz trudnościami i niepowodzeniami. Rozwijaj w sobie odporność na niepowodzenia, wytrzymałość, umiejętność radzenia sobie z porażkami, a Twoja motywacja będzie większa.

  6. Nie porównuj się z innymi

    Nie porównuj swoich osiągnięć z innymi ludźmi. Akceptuj różnice, bo to daje przestrzeń do zbadania różnych możliwości i pozwala skupić się na sobie oraz własnym doskonaleniu. Porównuj się tylko do siebie samego, do wersji przed działaniem i po działaniu. Chęć bycia lepszym od siebie samego jest napędem motywacji.

    a_jak_motywowac_sie_graf_2_LS.jpg

  7. Nagradzaj się

    Osiągając cel lub kończąc zadanie, pamiętaj o nagradzaniu siebie. Przygotuj listę rzeczy, które są dla Ciebie przyjemne i skorzystaj z niej, gdy pojawi się chwila zwycięstwa. Nagradzanie siebie motywuje do osiągnięcia następnych celów.

  8. Marchewka nie działa? Wezwij na pomoc kije samobije

    Ten sposób na rozbudzenie motywacji polega na pragnieniu uniknięcia kary. Przygotuj listę rzeczy, których sobie odmówisz, jeśli nie zrealizujesz zamierzonego planu. Pamiętaj tylko, że motywacja oparta o same negatywne bodźce szybko prowadzi do wypalenia czy zmęczenia.

  9. Szukaj wsparcia na zewnątrz

    W motywacji skuteczna jest metoda inspiracji. Czytaj biografie osób, które wiele osiągnęły, słuchaj motywacyjnej muzyki. Znajdź w swoim otoczeniu ludzi o podobnych celach i wspierajcie się nawzajem. Innym sposobem jest publiczne zadeklarowanie tego, co zamierzasz robić. To wywołanie u siebie pewnego rodzaju presji, co może mieć zbawienny wpływ, jeśli odkładasz cel zbyt długo.

  10. Dbaj o swoją pewność siebie

    To ważna cecha w osiąganiu sukcesu. Świadomość własnej wartości, zdolność do wybaczania własnych błędów to ważna część motywacji wewnętrznej. Przydaje się w sytuacji zwątpienia i słabości.
Na zakończenie - jeśli coś Ci się nie udało, nie szukaj winy na zewnątrz. Zastanów się, czego nie zrobiłeś(-aś) lub co mogłeś(-aś) zrobić lepiej. Przyznaj się do błędu, a łatwiej będzie Ci go naprawić i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Akceptacja odpowiedzialności to też sposób na odkrycie w sobie motywacji, poczucie wpływu na to, co robię. Swoje słabości traktuj jak wyzwania, które mają Cię zmobilizować do dalszej pracy. Będzie to zgodne z filozofią mistrzowskiej motywacji.





Dr Marta Majorczyk
Pedagog, psycholog, psychoterapeuta systemowy, doradca rodzinny, trener, animator rozwoju (coach, mentor, tutor), badacz i wieloletni nauczyciel akademicki.

Od stycznia 2015 roku współpracuje z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kierownik studiów podyplomowych dla nauczycieli z zakresu: edukacji elementarnej, terapii pedagogicznej, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wychowania do życia w rodzinie. Współtwórca nowatorskich kierunków kształcenia: edukacja prorozwojowa oraz mediaworking. Autorka sześciu monografii i wielu tekstów popularno-naukowych, analiz oraz opracowań o tematyce rodzinnej, rozwoju dziecka, wychowania i opieki, a także neurodydaktyki.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: