Jak sprawdzają się szkoły ćwiczeń? Opinie i raport z badań

Artykuł sponsorowany
Dostosowanie się do szybko zmieniającej się rzeczywistości to kluczowy temat w polskiej oświacie. Dotyczy on zarówno nauczycieli z długim stażem, jak i tych dopiero rozpoczynających karierę. A także dyrektorów szkół, którzy odpowiadają za stworzenie optymalnych warunków do nauczania i uczenia się. Pedagogów i dyrektorów w podejmowanych działaniach wspierają Fundusze Europejskie z Programu Wiedza Edukacja Rozwój. Powstałe dzięki nim szkoły ćwiczeń mogą inspirować do rozwoju.

Nauczyciel uczy… nie tylko swoich uczniów. Świat zmienia się tak szybko, że wiedza i metody nauczania wymagają ciągłego doskonalenia. To dlatego nauczyciele chcą się stale rozwijać, uczyć od siebie nawzajem, szukać nowych, ciekawych sposobów pracy z uczniem. Dyrektorzy natomiast starają się uczynić szkołę miejscem otwartym i przyjaznym zarówno uczniom, jak i uczącym.

Dotacje z Funduszy Europejskich przychodzą z pomocą jednym i drugim – nauczycielom ułatwiają zdobywanie i rozwijanie kompetencji, a dyrektorom pomagają w dostosowaniu szkoły do wymogów nowoczesnego nauczania. Jednym z przykładów takiego wsparcia jest projekt „Szkoła ćwiczeń”. To przedsięwzięcie w ramach którego 39 szkół otrzymało unijne granty na to, by przekształcić się w szkoły ćwiczeń.

Czym jest szkoła ćwiczeń?

Szkoły ćwiczeń mają długą historię, ale oczywiście zmieniają się wraz ze zmieniającą się rzeczywistością. Kiedyś były to po prostu wybrane szkoły, w których studenci (przyszli nauczyciele) zdobywali doświadczenie pod okiem pedagogów z dużym stażem. Istotą było obserwowanie i kopiowanie wzorców zachowań doświadczonych nauczycieli.

Nowy model szkoły ćwiczeń, wypracowany w ramach projektu sfinansowanego ze środków Programu Wiedza Edukacja Rozwój, kładzie nacisk na partnerstwo, zaangażowanie i wzajemne uczenie się od siebie doświadczonych i początkujących nauczycieli.

Nowa szkoła ćwiczeń to miejsce, w którym nauczyciele praktycy zyskują wsparcie we wprowadzaniu nowych metod pracy z uczniami oraz dostęp do najnowszych materiałów dydaktycznych. Natomiast studenci (przyszli nauczyciele) mają unikalną szansę poznawania nowoczesnych metod nauczania w rzeczywistym środowisku. Współpraca wielu nauczycieli i specjalistów oraz instytucji wspierających (psychologów, dydaktyków, bibliotekarzy, naukowców itd.) sprawia, że nauczyciele doskonalą swój warsztat, a uczniowie zyskują atrakcyjne i niesztampowe lekcje.

Szkoły ćwiczeń poszerzają horyzonty

W nowej odsłonie szkoły ćwiczeń wyjątkowa jest właśnie współpraca wielu instytucji oraz nauczycieli z innych szkół. Wszystko po to, aby stworzyć środowisko ludzi, którzy mają wspólny cel – są zainteresowani nowoczesnymi sposobami nauczania oraz chcą efektywnie podnosić umiejętności. Dlatego nauczyciele szkoły ćwiczeń mogą liczyć na wsparcie:
  • nauczycieli z innych szkół, którzy organizują lekcje otwarte, sieci współpracy i samokształcenia, dzielą się wiedzą podczas szkoleń itp.,
  • placówek doskonalenia nauczycieli, które organizują i prowadzą szkolenia, warsztaty, konferencje dla nauczycieli i dyrektorów itp.,
  • poradni psychologiczno-pedagogicznych, które pomagają nauczycielom w rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów,
  • bibliotek pedagogicznych, które gromadzą i udostępniają specjalistyczne zbiory oraz pomagają korzystać nauczycielom z otwartych zasobów edukacyjnych,
  • wyższych uczelni, które dzielą się najnowszą wiedzą, np. opracowują materiały dydaktyczne itp.
Wsparcie to docenili nauczyciele i dyrektorzy, którzy już uczestniczyli w projekcie. Jak mówiła jedna z uczestniczek podczas badań fokusowych (Funkcjonalność modelu szkoły ćwiczeń, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawa 2022): „Utworzyła się nowa sieć relacji – nauczyciele kontaktują się i nadal korzystają ze swoich zasobów (…). Bez siebie jesteśmy ubożsi. Szkoła ćwiczeń to bardzo wartościowa rzecz”.

Co udało się osiągnąć szkole ćwiczeń w Jarocinie?

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Jarocinie przystąpiła do projektu w 2021 roku. Dyrektorka Iwona Tobolska powiedziała: „Informację o przyznanym dofinansowaniu przyjęliśmy jako sukces i wyróżnienie, ale przede wszystkim jako ogromne wyzwanie edukacyjne i organizacyjne”.

34 nauczycieli tej szkoły mogło podnosić swoje kompetencje metodyczne dzięki współpracy z ośrodkiem doskonalenia nauczycieli, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i innymi instytucjami wspierającymi. Nie bez znaczenia była też możliwość doposażenia pracowni przedmiotowych, które dostały nowy sprzęt i pomoce naukowe za ponad 380 tys. zł.

„Po projekcie zostanie jednak nie tylko sprzęt, nie tylko pomoce, które zostały zakupione, ale zostaną też pewne nawyki” – powiedział Radosław Nawrocki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzięki licznym lekcjom pokazowym, warsztatom i indywidualnym konsultacjom udało się zachęcić nauczycieli do bardziej kreatywnego podejścia do uczenia języków obcych, matematyki, przedmiotów przyrodniczych i informatyki. Ta trwała zmiana postaw i zaszczepienie ciągłego dążenia do doskonalenia metod pracy z uczniami jest istotą nowego modelu szkoły ćwiczeń.

a_mediagroup_LS_graf1a.jpg

Jak oceniają nowy model szkoły ćwiczeń uczestniczący w projekcie

W czasie wspomnianych badań fokusowych uczestnicy podkreślali przede wszystkim to, że szkoła ćwiczeń stwarza naturalne środowisko wymiany myśli i doświadczeń, oferowania i przyjmowania wsparcia. Wielu nauczycieli stwierdziło, że ich proces doskonalenia był niezwykle intensywny, skondensowany i dynamiczny. Czuli się zainspirowani do wchodzenia w nowe obszary merytoryczne i metodyczne. Spotkania nauczycieli o tak różnym doświadczeniu i kompetencjach zaowocowały nowatorskimi sposobami pracy z uczniem, a także nowymi zajęciami pozalekcyjnymi (Klub Tutora, Klub Młodych Odkrywców).

Skorzystaj i Ty

Opinie dydaktyków pokazują, jak potrzebne są nowe szkoły ćwiczeń i jak ich funkcjonowanie zmienia szkolną – a czasami i pozaszkolną – rzeczywistość. Warto więc poznać ten nowy model i skorzystać z dostępnych materiałów.

Do pobrania tutaj

W pokaźnej bazie szkoły ćwiczeń nauczyciele znajdą pakiety dla czterech grup przedmiotowych (matematyka, przedmioty przyrodnicze, języki obce i technologie informacyjno-komunikacyjne), a wśród nich przykładowe scenariusze lekcji oraz propozycje rozwiązań dydaktycznych, wychowawczych i organizacyjnych.

a_mediagroup_LS_graf2.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: