Jaki laptop dla nauczyciela?

Artykuł sponsorowany
Nie tylko uczniowie dostaną laptopy w tym roku od rządu. Poza czwartoklasistami w nowy sprzęt będą mogli się też zaopatrzyć nauczyciele. O czym trzeba pamiętać przed zakupem takiego sprzętu i jak go wykorzystać? Na te pytania odpowiemy w tym poradniku.

Nauczyciele, w przeciwieństwie do uczniów, nie dostaną gotowych laptopów. Otrzymają natomiast bony na komputery o wartości 2 500 złotych. Pierwsza partia dofinansowań ma trafić do nauczycieli uczących w klasach IV-VII. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na rządowej stronie.

Co ciekawe, tę kwotę można wykorzystać zarówno na zakup laptopa z systemem Windows, jak i zakup sprzętu z systemem opartym o chmurę. W tym drugim przypadku mowa o coraz bardziej popularnych w Polsce laptopach z systemem ChromeOS, takich jak chociażby Acer Chromebook.
Zarówno te, jak i bardziej tradycyjne modele – jak seria Acer Extensa 15 czy świetnie sprawdzające się także w biznesie i podróży Acer TravelMate P2 – to coś, co warto rozważyć, jeśli szukasz najlepszego laptopa dla nauczyciela. Ale zanim zapadnie decyzja o zakupie, warto najpierw przyjrzeć się szczegółowym wymaganiom dla tych laptopów.

Wymagania dla laptopów

Kupowany w ramach bonu laptop musi spełniać konkretne wymagania wynikające z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki znajdujące się w Dzienniku Ustaw (pobierz w PDF).

Dwa najważniejsze to posiadanie certyfikatu EPEAT oraz wydajność w teście CrossMark – tu wynik musi wynosić minimum 1200 punktów. Jeśli ten drugi punkt został spełniony, oznacza to, że zakupiony laptop będzie oferować odpowiednią wydajność. Na uzyskanie takich wyników składają się poszczególne elementy samego laptopa, o których też warto pamiętać przy zakupie. Do tego tematu wrócimy jeszcze za chwilę.

Natomiast certyfikat EPEAT jest przyznawany tym laptopom, które są produkowane w sposób szczególnie przyjazny środowisku, chociażby przez możliwość recyklingu przynajmniej części sprzętu. Wracając jednak do wydajności laptopa – ustawa określa też minimalna wymagania wobec konkretnych elementów wyposażenia mobilnego komputera, który zostanie zakupiony w ramach bonu dla nauczyciela. Najważniejsze z nich znajdziecie poniżej.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

To między innymi 8 GB pamięci RAM. Jest ona ważna chociażby przy korzystaniu z przeglądarek internetowych czy pracy z wieloma programami na raz. 8 GB będzie odpowiednie do takich działań. Ale dla tych, którzy chcą więcej, warto pamiętać, że w ramach bonu można też kupić takie laptopy jak Acer Extensa 15 oraz Acer TravelMate P2, które w zależności od konfiguracji oferują nawet dwa razy więcej, bo aż 16 GB pamięci RAM.

Każdy laptop powinien też mieć pamięć masową o pojemności minimum 256 GB. To właśnie ten element laptopa pozwoli nam przetrzymywać nasze pliki. Co ważne, będą to niezwykle szybkie dyski SSD, dzięki czemu komputer będzie się szybko uruchamiać i zapewniać sprawną pracę. Nie ma też obaw o prezentacje multimedialne podczas lekcji dla uczniów, jak i wieczorne seanse ulubionego serialu w domowym zaciszu w ramach zasłużonego odpoczynku. Dzięki odpowiedniemu złączu, umożliwiającemu połączenie wideo, laptopa będzie można wpiąć przez kabel HDMI do tablicy interaktywnej, projektora lub telewizora.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w wymaganiach znajdziemy też punkty opisujące maksymalną wagę laptopa – 2,5 kg – oraz minimalną przekątną i rozdzielczość – to odpowiednio 13 cali oraz Full HD, czyli 1920 na 1080 pikseli, co przełoży się na wysoką jakość obrazu. Ponadto laptopy kupowane w ramach bonu dla nauczycieli muszą też mieć możliwość przygotowywania dokumentów w wersji “PDF” oraz DOCX” (znany z popularnego programu Microsoft Word), arkuszy kalkulacyjnych (takich jak te przygotowywane w znanym Excelu), a także możliwość tworzenia prezentacji multimedialnych oraz wysyłania poczty elektronicznej za pomocą skrzynki e-mailowej.

No dobrze, ta liczba szczegółów może nieco przytłoczyć. Dlatego – by wesprzeć nauczycieli w wyborze – przygotowaliśmy kilka propozycji, które spełniają powyższe warunki. Jednocześnie każdy z tych laptopów jest nieco inny, dzięki czemu można wybrać ten model, który jest idealnie dopasowany do potrzeb.

Acer Extensa 15 – jeśli szukasz czegoś uniwersalnego

Pierwsza propozycja to Acer Extensa 15, który znajdzie wiele różnych zastosowań. Co ważne, to także dobry model na lata pracy – w środku zastosowano procesor Intel® Core™ 12. Generacji, a dzięki zastosowaniu dwóch slotów na pamięć RAM, komputer będzie można szybko i łatwo usprawnić poprzez dokupienie kolejnej kości pamięci. Maksymalnie mogą to być nawet 32 GB! Ale to nie koniec…

Acer Extensa 15 to laptop, który pozwala też dorzucić dodatkowy dysk pamięci masowej, dzięki czemu zyskujemy jeszcze więcej przestrzeni na wszystkie nasze dokumenty. Do tego oferuje też 3 złącza USB 3.2, a więc szybki przesył danych na przykład między laptopem a telefonem.

Wisienką na torcie jest natomiast kamerka 720p HD, która świetnie nada się do ewentualnych zajęć zdalnych, a także opcja Acer BlueLightShield. Dzięki niej ekran o przekątnej 15,6 cala emituje co najmniej o 30% mniej niż standardowe wyświetlacze LCD wysokoenergetycznego, szkodliwego światła niebieskiego. Jednocześnie zachowuje przy tym wysoką dokładność odwzorowania kolorów.

a_melmak_acer_LS_graf1.png

Kup teraz

A może Chromebook?

Na początku miesiąca polskie media obiegła wieść o premierze Acer Chromebook Plus 515. Czym różni się on od poprzednich propozycji i dlaczego warto wziąć go pod uwagę pod kątem zakupu laptopa za bon dla nauczycieli?

Chromebooki to laptopy bazujące na systemie ChromeOS. To właśnie te komputery mobilne są oparte przede wszystkim na rozwiązaniach chmurowych – dzięki temu są szybkie, bezpieczne, łatwe w obsłudze, a także charakteryzują się niezwykle długim czasem pracy na baterii.

Na pierwszy rzut oka widać, że ChromeOS różni się nieco wyglądem pulpitu od Windowsa, ale jest też wiele podobieństw. To między innymi obecność takich programów jak przeglądarka Chrome, poczta Gmail i Youtube. Dla posiadaczy smartfonów z Androidem, cenna jest także możliwość połączenia w prosty sposób obu urządzeń ze sobą, co ułatwi korzystanie z plików, zabezpieczenie laptopa, a nawet odpisywanie na wiadomości SMS! Bez problemu można też przygotować na nich dokument typu “docx”, “xlsx” lub prezentację multimedialną. Zdecydowanie Acer Chromebook to sprzęt, który nie odstaje od laptopów działających na Windowsie.

Co jeszcze sprawia, że to laptop, który idealnie sprawdzi się w szkolnych warunkach? Acer Chromebook Plus 515 jest niezwykle wytrzymały i spełnia amerykańską normę militarną MIL-STD 810H, dzięki czemu z łatwością sprostają codziennemu użytkowaniu nawet tam, gdzie o upadek na przykład z biurka nietrudno.

a_melmak_acer_LS_graf2.png

Kup teraz

Acer TravelMate P2 – do zadań specjalnych

Dla tych, którzy szukają sprzętu do zadań wyjątkowych, świetnie sprawdzi się natomiast TravelMate P2. Po pierwsze może pochwalić się świetną specyfikacją. W środku zastosowano procesor Intel® Core™ 12. generacji, nawet 16 GB pamięci RAM (w zależności od konfiguracji) z opcją rozbudowy oraz szybki dysk SSD o ogromnej pojemności 512 GB. TravelMate to także 15-calowy ekran FHD z matrycą IPS, dzięki czemu może pochwalić się dobrym odwzorowaniem kolorów oraz szerokim kątem widzenia.

Ten notebook jest też wytrzymały – posiada między innymi certyfikat amerykańskiej armii MIL-STD-810H, co pokazuje tylko, jak dużą odpornością może się pochwalić. Wśród tych zalet jest między klawiatura odporna na zalanie. Sama obudowa jest też dość nietypowa, bo w 18% została wykonana z plastiku pochodzącego z recyklingu (PCR).

Acer TravelMate P2 to nie tylko bezpieczeństwo pod kątem obudowy. Znajdziemy w nim przesłonę na kamerę, specjalne aplikacje wspierające bezpieczeństwo sprzętu czy moduł TPM 2.0, używany w takich funkcjach jak chociażby Windows Hello. Do tego bogactwo złącz i konfiguracji, które z kolei przełożą się na płynne korzystanie ze sprzętu. Można tu znaleźć między innymi USB-C z Thunderbolt 4, trzy USB 3.2 (w tym jeden port wspierające ładowanie) oraz wejście microSD.

a_melmak_acer_LS_graf3.png

Jak złożyć wniosek?

Według zapowiedzi, wniosek o bon dla nauczycieli będzie mógł dla nich złożyć organ prowadzący szkołę lub placówkę. Ministerstwo Cyfryzacji ma udostępnić specjalną platformę w Internecie, w której prowadzony będzie cały proces. Bon będzie można otrzymać raz na 5 lat. Natomiast przez trzy lata od zakupu komputera nie będzie można go sprzedać.

Co ciekawe, kupowany laptop może być też droższy niż kwota 2500 zł. W tym wypadku różnica w cenie jest pokrywana przez nauczyciela. Jeśli laptop będzie tańszy niż wspomniana kwota, nie otrzyma on jednak zwrotu nadwyżki. Należy też pamiętać, że z bonu będzie można skorzystać tylko w określonych przez Ministerstwo punktach. Nie będzie też możliwości zakupu komputera na raty, ani wymiany na gotówkę.

Na jaki laptop stawiają nauczyciele?

O komentarz poprosiliśmy Przemysława Szlagora – nauczyciela matematyki w Dwujęzycznych Szkołach im. W. Kopalińskiego w Bielsku-Białej, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem pracy na komputerach w szkole i zdradził kilka wskazówek dla innych nauczycieli, którzy niedługo będą realizowali swój bon.

Nauczyciele i ich praca z komputerem

Nauczyciele uczący różnych przedmiotów mają często inne potrzeby w zakresie korzystania z komputerów na lekcjach. Na przykład nauczyciele matematyki mogą prezentować animacje i wykonywać symulacje, a nauczyciele języka polskiego analizują teksty literackie, umożliwiając uczniom rozwój kompetencji humanistycznych. Praktycznie każdy uczący używa komputera do obsługi dziennika elektronicznego, a także do tworzenia i edycji dokumentów biurowych. Ze względu na charakter nauczanego przedmiotu, zastosowanie komputera może zasadniczo się różnić, co z pewnością należy rozważyć podczas wyboru nowego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego komputera?

Każdy nauczyciel decydując się na zakup laptopa z przeznaczeniem do pracy w szkole musi wziąć pod uwagę przede wszystkim niezawodność. Analizując oferty różnych producentów, zwracam uwagę na komputery firmy Acer. Producent ten jest bardzo popularny na rynku, a jego urządzenia bardzo solidne. Jakie więc cechy laptopa dla nauczyciela będą najważniejsze?

Jakość wykonania. Laptop musi być wytrzymały, obudowa nie może się łatwo wyginać. Z doświadczenia wiem, że jest to zaleta laptopów Acer. Klawiatura ma wyraźne i ergonomiczne klawisze, które łatwo nie ulegają zniszczeniu.

Mobilność. Ze względu na konieczność częstego przemieszczania się między salami lekcyjnymi, a nawet między szkołami, laptop powinien być lekki, dać się szybko spakować do torby lub plecaka.

Szybkość działania. Komputer powinien działać płynnie, a istotnym jest szybkość uruchamiania po czasie uśpienia oraz wyłączania po zakończonej lekcji.

Czas pracy na baterii. To chyba najważniejsza dla nauczyciela cecha, a także element, który wyróżnia laptopy Acer na rynku. Częste przemieszczanie oraz dostęp do gniazdek sprawia, że szukamy urządzenia, którego bateria pozwoli działać bardzo długo.

Karta sieciowa. Każdy nauczyciel wie, jak działa szkolne WiFi. Oznacza to, że komputer musi mieć mocną kartę sieciową do połączeń bezprzewodowych.

Kompatybilność. Acer gwarantuje możliwość podłączenia produkowanych laptopów poprzez najbardziej popularne złącza (HDMI, USB). Nie trzeba się więc martwić o zakup dodatkowych urządzeń i przejściówek.

Pojemność dysku. Większość danych gromadzona jest obecnie w chmurach, więc nie będzie koniecznym zakup komputera z potężnym dyskiem. Ważne jest jednak, aby dysk był szybki, a to zapewnia m.in. stosowana już standardowo w produktach Acer technologia SSD.

Kamera. Wbudowana kamera doskonale przydaje się podczas organizacji zajęć pozalekcyjnych, więc warto zwrócić uwagę na jej jakość. Do transmisji online w zupełności wystarcza kamera 720p.

System operacyjny. Wśród nauczycieli w Polsce najpopularniejszym jest system operacyjny Windows, jednak wielu edukatorów przekonało się już do systemu Chrome OS. Warto więc przed zakupem rozważyć, który z nich będzie w bardziej przydatny w pracy w szkole.

Gwarancja. Acer w swoich laptopach dla nauczycieli oferuje 36 miesięcy gwarancji. Tak długi okres gwarancyjny świadczy o zaufaniu producenta do jakości swojego produktu. Daje to pewność, że w przypadku awarii lub problemów technicznych w okresie trzech lat od zakupu, można bezpłatnie skorzystać z naprawy lub wymiany sprzętu.

Serwis. Firma Acer posiada swój własny serwis - Asplex oraz wsparcie techniczne na terenie Polski. To duży plus, ponieważ umożliwia szybką i sprawna naprawę lub serwisowanie produktów bez konieczności wysyłania ich za granicę. To znacznie skraca czas oczekiwania i minimalizuje niedogodności.

Które laptopy Acer spełniają te warunki?

W szerokiej ofercie laptopów, jaką posiada Acer, szczególnie polecić mogę poniższe modele modele: Acer TravelMate P2 oraz Acer Extensa 15. To sprzęt idealnie dobrany do pracy w szkole. Będą służyły przez wiele lat, dzięki zastosowanym materiałom, które pozwalają na płynną pracę oraz możliwość otrzymywania aktualizacji oprogramowania. Wyróżniają się bowiem wytrzymałością oraz szybkością działania, które w pracy nauczyciela mają kluczowe znaczenie. Jeśli ktoś zdecyduje się na Chromebooka, to należy zainteresować się modelami Acer Chromebook Plus, które zagwarantują pełną wydajność, mobilność, trwałość na lata i pracę na baterii wręcz przez cały dzień.

Podsumowanie

Z komputera przenośnego korzystam od początku mojej pracy w szkole. Co jakiś czas oczywiście musiałem wymieniać ten sprzęt i z doświadczenia wiem, że najlepiej służyły mi laptop firmy Acer. Mój pierwszy laptop - Acer Chromebook CB5-311 kupiłem ponad 8 lat temu, działa do dziś, a bateria daje mi ciągle około 8 godzin pracy. Do szkoły zabieram na co dzień nowszego laptopa, w którym niezwykle cenię sobie szybkość działania, mobilność i długi czas pracy na baterii. Wybór odpowiedniego laptopa dla nauczyciela zależy jednak od indywidualnych potrzeb i preferencji. Wielu nauczycielom wystarczy laptop w podstawowej konfiguracji, przede wszystkim do obsługi przeglądarki internetowej i pakietu biurowego.

Niektórzy jednak będą potrzebowali bardziej zaawansowanego urządzenia, choćby ze względu na większą moc obliczeniową podczas wykonywania symulacji, produkcji graficznych lub wideo. Nowoczesne laptopy Acer oferują mobilność i wysoką wydajność, a dla tych, którzy potrzebują szybkiej i elastycznej pracy, to właśnie Chromebooki mogą stanowić atrakcyjną ofertę. Myślę, że w ofercie Acer każdy nauczyciel znajdzie sprzęt, który spełni jego wymagania.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: