Klub Młodego Programisty zaprasza rodziców i nauczycieli

Artykuł sponsorowany
Zaproś rodziców swoich uczniów na bezpłatny cykl spotkań online organizowany przez Klub Młodego Programisty. To więcej niż przekazywanie wiedzy o programowaniu. To przede wszystkim – choć nie tylko – inspiracja i wsparcie dla dorosłych w zakresie rozwoju kompetencji przyszłości ich dzieci. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, możliwy po uprzedniej rejestracji. Zachęcamy także do dołączenia do kursu dla nauczycieli.

Kurs dla rodziców

Celem działania Klubów Młodego Programisty jest promocja nauki logicznego myślenia, kodowania i programowania wśród uczniów i uczennic szkół podstawowych, a także zachęcanie rodziców do rozwijania tych umiejętności u swoich dzieci. To właśnie dorośli mają największy wpływ na rozwój kompetencji cyfrowych oraz wykorzystywanie technologii cyfrowych przez dzieci i młodzież. Stąd pomysł na kurs skierowany właśnie do rodziców i opiekunów.

Kursy składają się z czterech, co miesięcznych, godzinnych spotkań online. Każde z nich jest poświęcone osobnej tematyce, będącej kluczowym elementem procesu uczenia się programowania przez dzieci i młodzież. Choć udział w kursie jest bezpłatny, to liczba uczestników jest ograniczona. Należy wcześniej dokonać rejestracji na stronie kursu. Kurs poprowadzą doświadczeni trenerzy i pedagodzy: Anna Jędryczko i Sławomir Baturo, z zespołu Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Cyfrowy Dialog.

SPOTKANIE PIERWSZE: 13 lutego, godz. 19:00
Tematyka: Komunikacja i współpraca - kompetencje przyszłości?

Jak pomóc dzieciom rozwijać umiejętności współpracy w grupie? Czy mocne podstawy komunikacji pomogą w sprostaniu wyzwaniom współczesnego świata? Podczas warsztatu uczestniczki i uczestnicy poznają model 4K (ang. 4C). W skład tego modelu wchodzą: komunikacja (od ang. communication), kooperacja/współpraca (od ang. collaboration), kreatywność (od ang. creativity) oraz krytyczne myślenie (od ang. critical thinking). Model 4K opisany przez Jérémy Lamri jest uznawany za katalog kompetencji przyszłości. Na tym spotkaniu przyjrzymy się w szczególności obszarowi komunikacji i współpracy oraz będziemy korzystać z narzędzi i pomysłów, które pomagają młodym ludziom rozwijać dwa wspomniane obszary. Poznamy między innymi Emojipedię, Archiwum Internetu, dzięki któremu cofniemy się do 2005 r. oraz Google Arts & Culture.

SPOTKANIE DRUGIE: 13 marca, godz. 19:00
Tematyka: Kreatywność i krytyczne myślenie - kompetencje przyszłości?

Drugie spotkanie również upłynie nam na analizie modelu 4K. Tym razem porozmawiamy o kreatywności i krytycznemu myśleniu oraz o tym, co je ze sobą łączy. A wbrew pierwszemu wrażeniu podobieństw jest całkiem sporo. Przyjrzymy się narzędziom, które wspierają młodych ludzi w rozwijaniu obszarów kreatywności m.in. Padlet, Scratch. Przedstawimy także fragment pracy Austina Kleona, który w bardzo otwarty sposób mówi o tym, jak mimo przeciwności pozostać kreatywnym w dzisiejszym świecie.

SPOTKANIE TRZECIE: 24 kwietnia, godz. 19:00
Tematyka: Jak połączyć dziecięcą pasję gry w Minecraft z nauką programowania?

Podczas warsztatu porozmawiamy o fenomenie gry Minecraft, która już od 11 lat podbija serca dzieci i młodzieży. Przedstawimy główne założenia tego survivalowego świata, a następnie przekonamy się, czy w specjalnej wersji – Minecraft Education Edition – można doskonalić umiejętności programowania? Zdradzimy wam wskazówki, jak zacząć ze swoim dzieckiem wspólną przygodę w sześciennym świecie. Na koniec otrzymacie dodatkowe inspiracje dot. programowania w Minecrafcie.

SPOTKANIE CZWARTE: 15 maja, godz. 19:00
Tematyka: Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Czy można ustrzec dziecko od cyber przemocy? Na te i inne pytania związane z bezpieczeństwem najmłodszych w sieci spróbujemy odpowiedzieć na ostatnim spotkaniu. Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników i uczestniczki z wynikami ostatnich badań dot. użytkowania internetu przez dzieci i młodzież oraz sposobami na wspieranie ich w rozwoju kompetencji zachowania bezpieczeństwa w sieci. Ważne jest, by rodzice i opiekunowie zdawali sobie sprawę z tego, co dziecko robi w internecie, jak radzi sobie z ewentualnymi przejawami przemocy internetowej i czy wie, jak na nie odpowiednio zareagować. Istnieje szereg cennych zasobów online, które pomagają rodzicom i opiekunom w tym temacie. Dużą dawkę wiedzy, dobrych praktyk oraz pomysłów na rodzinne aktywności dostarcza poradnik dla rodziców pt. Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie, autorstwa edukatorki Karoliny Żelazowskiej (współautorami są Iwona Brzózka-Złotnicka i Krzysztof Jaworski).

Dodatkowo, Klub Młodego Programisty planuje także spotkania online dla dzieci:

  • Już 27 stycznia startują 3 kursy online z podstawy programowania - dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej
  • w lutym 2023 rozpoczną się spotkania online dla uczniów klas 1-3, 4-5 i 6-8 szkoły podstawowej. To pojedyncze zajęcia wprowadzające w świat kodowania i kreatywnego myślenia,
  • a kolejne kursy online ruszą w marcu.
Zapisy są możliwe na stronie Klubu Młodego Programisty.

Kurs dla nauczycieli

Zapraszamy także do dołączenia do darmowego kursu online dla pasjonatów programowania, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych. To kurs dla edukatorów i edukatorek, składający 10 spotkań online.

Na kursie uczestnicy przejdą poszczególne etapy wprowadzania w świat kodu, jednocześnie poznając rozwiązania i pomysły dotyczące prowadzenia zajęć, zarówno w wersji online i offline, w tym scenariuszy lekcji. Będzie praktycznie, konkretnie i twórczo. Wśród tematów znajdą się m.in. kodowanie offline, aplikacje i platformy takie jak code.org, Scratch Junior i Scratch, elementy sztucznej inteligencji, programowanie tekstowe oraz Design Thinking.

Udział w kursie jest darmowy. Należy jednak wcześniej dokonać rejestracji. Więcej informacji na stronie kursu

Liczba miejsc na kurs jest ograniczona. Uczestnicy, którzy będą mieć 70% frekwencji podczas zajęć, otrzymają certyfikat ukończenia kursu.

O Klubach Młodego Programisty

Kluby (KMP) to część projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystaniem technologii cyfrowych”, realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (Cyfryzacja KPRM) w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. KMP utworzone zostały jesienią 2018 r. Od samego początku cieszyły się niemalejącą popularnością. Tylko w 2019 roku wzięło w nich udział ponad 21 tysięcy uczestników. W każdym województwie działał jeden stacjonarny klub.

Obecnie bezpłatne warsztaty stacjonarne odbywają się w kolejnych 16 miastach: Busko Zdroju, Chełmie, Działdowie, Gryfinie, Grajewo, Luboniu, Nakle nad Notecią, Namysłowie, Nowej Soli, Oleśnicy, Sieradzu, Skawinie, Słupsku, Stalowej Woli, Wyszkowie, Żywcu. Nadal prowadzone są także zajęcia online – dostępne dla dzieci i młodzieży z całej Polski oraz dedykowane spotkania online dla rodziców i edukatorów. Warsztaty w Klubach potrwają do sierpnia 2023 r.

Więcej informacji o ofercie Klubów Młodego Programisty można znaleźć na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: