Kopalnia Soli „Wieliczka”, czyli przepis na idealną wycieczkę szkolną

Artykuł sponsorowany
Wycieczka szkolna musi być: ciekawa, angażująca, pożyteczna, niezapomniana, wzbogacająca wiedzę etc. Gdzie znaleźć miejsce, które sprawi, że klasowa wyprawa spełni wszystkie powyższe wymogi? Otóż pod ziemią. Wraz z rozważaniami o podziemnej eskapadzie na myśl niemal od razu przychodzi Kopalnia Soli w Wieliczce. Ponad siedem wieków nieprzerwanej historii, piękna trasa zwiedzania, wzorowo przygotowana turystyczna atrakcja – czego chcieć więcej?

Lekcja historii

Początki Kopalni Soli „Wieliczka” sięgają średniowiecza, co czyni ją jedną z najstarszych polskich firm. Gdy współcześnie mówimy o społecznej odpowiedzialności biznesu, to zaraz potem dodać możemy, że górnicy w Wieliczce opiekę medyczną czy stołówkę mieli już za czasów Jagiellonów. Ponad 700 lat dziejów porusza wyobraźnię. Wielicka kopalnia jest starsza niż ruchome czcionki Gutenberga, odkrycie Ameryki czy Machu Picchu. W dawnych czasach była oczywiście po pierwsze producentem bezcennej wówczas soli, jednak co najmniej od XV w. stanowiła też cel wizyt czysto poznawczych. Współcześni turyści śmiało i zgodnie z prawdą mogą powiedzieć, że wędrując po Kopalni Soli „Wieliczka”, wstępują w ślady Kopernika, Goethego, Staszica, Chopina, Piłsudskiego, Paderewskiego czy Wojtyły. Tak, tak – oni wszyscy byli w wielickich podziemiach. Wielu doczekało się nawet unikatowych solnych pomników, bo tak już jest, że górnicy nie tylko sól wydobywali, ale też w niej rzeźbili. Dziś może trudno uwierzyć, ale przed wiekami biała przyprawa była warta tyle, co złoto. Spierano się o prawo do jej wydobycia, toczono o nią wojny.

a_wieliczka_LS_graf1.jpg

Lekcja geologii

Trasa Turystyczna w wielickiej kopalni liczy sobie ok. 3,5 km. Na oko sporo do przejścia, jednak w praktyce dystans kurczy się w oka mgnieniu. Szlak prowadzi przez komory i chodniki, które są dosłownie przesiąknięte historią. Tu wiek XIX, a tam XVII, a wszystko autentyczne, prawdziwe jak sól wkoło. Ta zaś, solidna słona skała, to kolejny wielicki fenomen, bowiem liczące sobie 13,5 mln lat złoże posiada niepowtarzalną budowę geologiczną. Jest dwudzielne. Bliżej powierzchni składa się z brył soli rozmaitej wielkości, głębiej zaś znajdują się pokłady. Sól na ogół kojarzy się z białą i sypką zawartością solniczki, tymczasem w Wieliczce można odkryć, że niby powszednia i powszechna przyprawa ma wiele postaci, a nawet kolorów! Od twardej skały po fantazyjne wtórne krystalizacje, od śnieżnej bieli po odcienie zielonego – taka jest sól z Wieliczki.

W trwającym ok. 2 godziny zwiedzaniu zawsze towarzyszy przewodnik – skarbnica kopalnianych wiadomości oraz górniczych anegdot. To on na czas spaceru turystycznym szlakiem staje się nauczycielem, a w wielickich podziemiach wiedzy można dosłownie dotknąć. Na takiej lekcji nie da się nudzić! Termin wizyty na Trasie Turystycznej wygodnie sprawdzimy, korzystając z elektronicznego formularza dostępnego na www.kopalnia.pl. Przez szczegóły rezerwacji przeprowadzą nas szybko i sprawnie pracownicy kopalni. Wybierając się do Wieliczki, warto pamiętać o wygodnych butach (do przejścia jest aż 800 schodów) oraz odzieży z długim rękawem (w kopalni panuje stała temperatura ok. 17-18 st. C).

Szczypta legend

Historia, geologia, górnictwo należą do tematów ciekawych, lecz niekoniecznie dedykowanych najmłodszym uczniom. Wielicka kopalnia to jednak nie tylko czysta wiedza, ale też legendy. Piękne, przekazywane z pokolenia na pokolenie – o pierścieniu Kingi, o Białej Pani, krasnoludkach czy Skarbniku. Tego ostatniego można spotkać podczas „Odkrywania Solilandii” oraz wędrówki „Śladami legend”, czyli tematycznych spacerów po Trasie Turystycznej. Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji: konkursów, zabaw, quizów, które wizytę w wielickiej kopalni zmieniają w wyprawę do świata baśni.

Poruszająca wyobraźnię przygoda pozwoli najmłodszym na nowo zafascynować się bajkami. Może też zachęci do czytania, bowiem Solilandia ma również swój książkowy odpowiednik dostępny w firmowych sklepach na terenie kopalni. „Odkrywanie Solilandii” jest idealne dla dzieci w wieku 5-8 lat, z kolei „Śladami legend” spodoba się nieco starszym, 9-12-latkom. Szczegółowe informacje o tematycznym zwiedzaniu można zaczerpnąć ze strony internetowej kopalni lub dzwoniąc: 12 278 73 72, 12 278 73 92.

a_wieliczka_LS_graf3.jpg

All inclusive

Nie samą wiedzą żyje uczeń. Podziemna wycieczka wzmaga apetyt, ale i na to znajdzie się w kopalni rada. Wystarczy zamówić zwiedzanie z obiadem (menu wybierzemy za pośrednictwem wygodnego formularza). Na głębokości 125 wszystko smakuje lepiej! Posiłki przygotowywane są na miejscu, w profesjonalnej podziemnej kuchni, która może iść w zawody z najlepszymi na powierzchni.

Wybraną formę zwiedzania – Trasę Turystyczną, Solilandię bądź wędrówkę „Śladami legend” można połączyć z posiłkiem, a także noclegiem pod ziemią. Kopalnia proponuje atrakcyjne pakiety – w dobrej cenie i z gwarancją niezapomnianych wrażeń. Prócz zwiedzania pakiet obejmuje kolację, nocny pobyt pod ziemią oraz śniadanie. Co śni się wśród soli, w głębi ziemi? To trzeba sprawdzić samemu.

Absolutne maksimum solnych atrakcji zapewnia „Szkolna wycieczka trzydniowa”. Pakiet zawiera nie tylko zwiedzenie zabytkowej wielickiej kopalni, ale też noclegi w Hotelu Grand Sal, pobyt w podziemnym Uzdrowisku, inhalacje w tężni solankowej oraz wizytę w Krakowie. Bogaty program zapewnia sporą dawkę wiedzy i aktywny wypoczynek w leczniczym mikroklimacie solnych komór.

a_wieliczka_LS_graf4.jpg

Bezcenna

Ponad 40 lat temu światowa społeczność uznała, że podziemna Wieliczka musi znaleźć się na Liście Dziedzictwa UNESCO. Był rok 1978, a na Liście odnotowano zaledwie 12 miejsc i obiektów. Od tamtej pory prestiżowy spis wydłużył się i rozrósł, obejmując kolejne skarby ludzkości. Mamy z czego być dumni, mamy też co pokazać uczniom. Przy czym nie trzeba wcale szukać daleko, bo Polska szczyci się całkiem pokaźną liczbą wpisów na Listę UNESCO.

Kopalnia Soli w Wieliczce z całą pewnością należy do najciekawszych i najcenniejszych polskich i małopolskich zabytków. Nie bez kozery mówi się, że do wielickich podziemi wraca się co najmniej trzy razy w życiu – jako uczeń, osoba dorosła, wreszcie jako senior. Pierwsze spotkanie z Wieliczką to właśnie szkolna wycieczka. Turystą-uczniem był nawet Karol Wojtyła, czego dowodzi pamiątkowe zdjęcie wykonane przed szybem Daniłowicza w maju 1930 roku.

Wizyta w wielickiej kopalni jest w istocie interdyscyplinarną wyprawą w głąb ziemi. Sól zaś okazuje się intrygującym zagadnieniem. Jako minerał staje się przyczynkiem opowieści o dziejach Ziemi. Jako związek chemiczny ilustruje złożoną budowę naszego świata. W roli surowca wskazuje na długą historię polskiego górnictwa, a będąc tworzywem dla artystów, dowodzi, że wielicka kopalnia nigdy nie była wyłącznie miejscem pracy. I jeszcze jedna zaleta… Kopalnię można zwiedzać niezależnie od pogody. Czy słońce, czy deszcz, podziemna Wieliczka dostarcza wspaniałych wrażeń.

a_wieliczka_LR_graf5.png


Żródła:


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: