Laboratoria Przyszłości w szkołach ! Od czego zacząć?

Artykuł sponsorowany
Do szkół ponadpodstawowych dużymi krokami zbliża się program „Laboratoria Przyszłości”. Niedługo licea, technika i szkoły branżowe będą mogły skorzystać z doświadczeń szkół podstawowych w doborze sprzętu, a także w zakresie pracy z zakupionymi do tej pory urządzeniami. Rekomendacja zadowolonych użytkowników to jedna z cenniejszych porad. Jednak czy najlepsza?

Drukarka 3 D drukarce nierówna, czyli na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie sprzętu

Biorąc pod uwagę olbrzymie zainteresowanie ze strony uczniów i nauczycieli, skupiłbym się na drukarce posiadającej pole robocze minimum 20x20x20 cm (długość, szerokość, wysokość). Drukarki z mniejszym polem roboczym, których zakup jest przewidziany w ramach projektu, przy intensywnej eksploatacji po prostu się nie sprawdzą, a na pewno pojawi się problem z wydrukowaniem większych elementów − stół roboczy i przestrzeń zadruku nie będą na to pozwalały.

Przykładem może być wydruk masek z teatru greckiego na lekcję historii lub języka polskiego. Na drukarce o większym polu roboczym wydruk nie powinien stanowić problemu. Na drukarce o mniejszym obszarze zadruku oczywiście wydrukujemy taką maskę, ale będzie ona w skali nieproporcjonalnej do twarzy ucznia.

Kolejną wadą mniejszego obszaru roboczego jest mniejsza liczba powtarzalnych elementów, które możemy wydrukować jednocześnie. Załóżmy hipotetyczną sytuację, iż mamy do wydruku szkolne breloki, w liczbie dajmy na to 100 szt. Na drukarce o większym obszarze roboczym mieści się ich 20. Na tej, która ma mniejsze pole robocze – tylko 15 szt. za jednym razem. Teoretycznie to tylko 5 sztuk mniej. Jednak pamiętajmy o tym, że proces druku jest procesem czasochłonnym – często będą Państwo zostawiali drukarkę na noc lub na weekend. Więc proszę mi wierzyć, większy obszar roboczy ma znaczenie.

Niewątpliwie idealnym wyborem dla szkół będzie drukarka 3D Banach School, która m.in. posiada odpowiednie pole robocze, ale też szereg funkcji, na które twórcy Laboratoriów Przyszłości nie zwrócili uwagi, a są dosyć istotne z perspektywy użytkownika. Jedną z nich jest niezwykle przydatny czujnik końca filamentu, który w przypadku jego braku lub zaplątania na szpuli (co się dosyć często zdarza), przerwie proces wydruku. Drukarka 3D Banach School jest wyposażona również w elastyczną i łatwo zdejmowaną magnetyczną matę, która w prosty sposób pozwala odkleić wydrukowany przedmiot. W mojej opinii demontowane z trzech stron drzwiczki pomagają przy pracy i obserwacji druku. Jednak ostatnimi czasy producent postanowił doposażyć model o przystawki z laserem i frezem grawerującym w materiałach miękkich, jak np. korek czy syntetyczna skóra, którą są powlekane nauczycielskie notesy.

a_eisystem_LS_graf1.jpg

Jak możemy wykorzystać taki laser w klasie? Zastosowań jest tak naprawdę wiele. Ja tworzyłem personalizowane notesy dla gości oglądających naszą szkołę czy nauczycieli będących uczestnikami moich warsztatów na ogólnopolskiej konferencji edukacyjnej organizowanej przez szkołę. Uczestnicy podpisywali się za pomocą tabletu graficznego na komputerze, stworzony plik importowaliśmy do oprogramowania przeznaczonego do przetworzenia pliku do drukarki. Resztę wykonał już laser.

Trochę większym bratem drukarki Banach School będzie Banach Rapid, który jest superszybką drukarką o identycznym polu roboczym jak jej mniejszy odpowiednik. Banach Rapid posiada takie same właściwości jak Banach School, czyli spełnia wymagania katalogu programu „Laboratoria Przyszłości”, jednak jest od swojej poprzedniczki większy i cięższy, a przede wszystkim szybszy. O wiele szybszy!

Za szybkość tej drukarki odpowiada specjalna konstrukcja mechanizmów i wielopłaszczyznowych ruchów osi ze stołem poruszającym się w płaszczyźnie X, Y włącznie. Rapida dodatkowo możemy doposażyć w przystawki służące do grawerowania i wypalania laserem. Przystawka z grawerem wyposażona jest w narzędzie przypominające wiertło z cienkim stożkiem, które rozpędzone do odpowiednich obrotów będzie grawerowało w miękkim materiale, takim jak np. drewno, korek, styrodur oraz stopy metali lekkich.

a_eisystem_LS_graf2.jpg

Krok w przyszłość to wielkoformatowa drukarka Banach Future 3D i w przypadku słowa „wielkoformatowa” nie ma tutaj cienia przesady. Ma ona olbrzymie pole robocze, wydruki realizowane na tej drukarce mogą mieć 2 m szerokości, 2 m długości i 1,5 m wysokości – proszę mi uwierzyć, to jest naprawdę dużo. W przypadku wykorzystania tej drukarki możliwe jest drukowanie np. autorskich mebli, foteli, hookerów czy też odpowiednio zaprojektowanego biurka do złożenia w częściach. Ta drukarka zdecydowanie otwiera umysły, rozpala wyobraźnię i sprawia, że potężne narzędzie dostępne do tej pory tylko dla nielicznych przedstawicieli biznesu ma szansę wejść do polskiej szkoły.

Prawdziwe Laboratorium Przyszłości w Szkole Przyszłości staje się faktem

Co zrobić, gdy posiadamy kreatywny pomysł zrobienia pamiątek dla klas kończących naszą szkołę? Powiedzmy breloczki z popiersiem patrona placówki, np. Majora Hubala lub Tadeusza Kościuszki… Ale takiego modelu nie możemy znaleźć w sieci, natomiast jest on dostępny w szkole, ale jako mosiężny odlew? Zapraszam do naszego szkolnego Laboratorium Przyszłości, gdzie można rozsiąść się wygodnie w fotelu i obserwować, jak uczniowie z przyjemnością zajmują się Państwa problemem.

Do rozwiązania problemu uszkodzonych części poleciłbym… długopisy 3D. Tak, dobrze Państwo przeczytali. Długopisy 3D z bardzo prostej przyczyny idealnie sprawdzą się w roli urządzeń serwisowych „pierwszego kontaktu” – działają trochę jak klej na gorąco, ale są bardziej precyzyjne i wytrzymałe. Osobiście wielokrotnie ich używałem do naprawy wszelkiego rodzaju pęknięć czy uszkodzeń, nie mówiąc o ich zaletach związanych z prowadzeniem zajęć.

Długopisy 3D rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pozwalają na niesztampową i kreatywną pracę z wykorzystaniem projektowania przestrzennego. Są bardzo proste w obsłudze, ich „paliwem” jest ten sam filament, który mamy w drukarkach 3D, więc jeżeli pozostanie Państwu jakaś mała ilość filamentu na szpuli, to uczniowie z przyjemnością wykorzystają go w swoich długopisach. Wielokrotnie prowadziłem warsztaty z pracy z długopisami 3D. Kilka razy pracowałem z dziećmi ze SPE i odnoszę wrażenie, że te długopisy wyciszają użytkownika, powodują, że jego skupienie jest dużo większe − przecież nikt nie chce wyjść poza wydrukowaną w projekcie linię. Tak bardzo, jak staraliśmy się nie wyjść za linię, gdy jako dzieci malowaliśmy kolorowanki.

a_eisystem_LS_graf3.jpga_eisystem_LS_graf4.jpg

Jeżeli jednak nasz element nie nadaje się do takiej szybkiej naprawy, ma obłe kształty z dużą ilością zniekształceń, rozwiązaniem będzie zeskanowanie tego elementu za pomocą skanera 3D, a potem jego wydrukowanie na drukarce 3D. Rozwój technologii daje nam niesamowite możliwości, a jednym z jego przejawów jest dosyć nowa dziedzina informatyki zwana fotogrametrią. W bardzo dużym uproszczeniu – tak samo jak my oglądamy elementy fizyczne w naszym świecie, np. wymienione popiersie, tak samo musimy zeskanować ten obiekt, pamiętając, że konieczne jest obejrzenie go z każdej strony i pod każdym kątem. Skaner 3D wykona resztę pracy za nas.

a_eisystem_LS_graf5.jpg

Jest takie miejsce w sieci – czyli gdzie szukać inspiracji, pomocy i materiałów dydaktycznych

Drukarka 3D, laser, grawer, drukarka wielkogabarytowa, długopis 3D czy skaner 3D, czyli urządzenia, które relatywnie szybko możemy mieć w swojej szkole lub sali lekcyjnej powodują, że edukacja szkolna w Polsce może wyglądać tak, jak nie przesadzając, na amerykańskich filmach SF. Odpowiednie wykorzystanie tych narzędzi pobudzi wyobraźnię, stworzy podstawy do rozwoju kreatywności, pracy zespołowej, myślenia krytycznego, projektowania przestrzennego, czyli umiejętności, które są tak wymagane na nowoczesnym rynku pracy, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Mam już drukarkę, co dalej? Z pomocą przychodzi rozwiązanie przygotowywane przez nauczycieli praktyków dla pozostałych nauczycieli, rozwiązanie pełne pomysłów i scenariuszy zajęć. Tym rozwiązaniem jest ekoSystem Banach 3D, który pozwala, by każdy użytkownik drukarek 3D, niezależnie od poziomu zaawansowania, uzyskał dla siebie pomocne materiały. Jeśli dopiero zaczynasz drukowanie 3D, znajdziesz niezbędne filmy instruktażowe w zakresie obsługi samego sprzętu. A może obsługa sprzętu jest Ci znana i chciałbyś nauczyć się modelowania 3D? W ekoSystemie Banach 3D znajdziesz kursy online w zakresie obsługi takich programów jak Tinkercad, Bledner, Onshape czy Fusion 360.

a_eisystem_LS_graf6.jpg

Czy druk 3D to droga do przyszłości?

Obserwując rozwój nowych technologii i zmiany, które pojawiają się na rynku przemysłowym, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że tak! Już dziś druk 3D jest szeroko wykorzystywany w wielu branżach, m.in. w medycynie, stomatologii, motoryzacji, produkcji, a teraz również w edukacji. Druk 3D to przyszłość, to nowe umiejętności i zawody, które powstaną, możliwe, że szybciej, niż się spodziewamy. To dzięki takim programom jak Laboratoria Przyszłości szkoły mogą przygotować młodzież-przyszłych pracowników do zawodów przyszłości. W tym celu Ei System – wydawnictwo edukacyjne i producent drukarek 3D marki Banach ogłosiło pierwszy ogólnopolski konkurs dla szkół ponadpodstawowych, wykorzystujący druk 3D.

Konkurs „Droga do Przyszłości” ruszył 5 września 2022 r. Pierwszy etap (naboru zespołów) trwa do 14 listopada 2022 r. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych (licea, technika, szkoły branżowe). Posiadanie drukarki 3D w placówce szkolnej nie jest wymagane. Na czas trwania konkursu szkoła, której uczniowie zgłoszą swój udział i przejdą do drugiego etapu, zostanie wyposażona w drukarkę 3D oraz niezbędny materiał do druku (filament). Zespoły konkursowe będą realizowały projekty w jednym z wybranych obszarów: świat przyszłości, zawody przyszłości, relacje społeczne w przyszłości.

Szczegóły na temat konkursu są dostępne tutaj.

Wielokrotnie pokazywaliśmy, iż dla polskiej edukacji i polskich nauczycieli nie ma rzeczy niemożliwych. Udowodniła to chociażby pandemia i prowadzenie lekcji zdalnych. Nauczyciele z dnia na dzień stali się youtuberami, teraz staną się ekspertami druku, modelowania i skanowania 3D. I tego Państwu z całego serca życzę.

a_eisystem_LS_graf7.jpg






Łukasz Gierek
Wykładowca akademicki na Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wyróżniony i zaliczony do grona 100 osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2019 oraz 2021 r. przez kapitułę ekspertów oraz praktyków skupionych wokół Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Uczestnik, trener i prelegent na międzynarodowych konferencjach dla nauczycieli (m.in. Toronto, Singapur, Ateny, Helsinki, Wiedeń, Sarajewo). Z zakresu szeroko pojętej edukacji w przestrzeni cyfrowej współpracował i pracował dla: Acer Polska, Dell Polska, Microsoft Polska, Microsoft Worldwide, Wacom Polska, Ambasada USA w Polsce. Z zakresu szeroko pojętej edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa współpracował i pracował dla: Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu, Miejska Komenda Policji, Sąd Rejonowy w Radomiu, Ambasada USA w Polsce.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: