Sztuczna inteligencja bez trudnych definicji - kurs dla nauczycieli

Artykuł sponsorowany
Technologie cyfrowe mają wpływ na nasze życie. Zmieniało się ono wraz z powszechnym dostępem do internetu czy smartfonów. Uznajemy za pewnik, że są. Sztuczna inteligencja (AI) dla wielu zaś nadal jest tą, o której czytało się w książkach lub oglądało w filmach. Często towarzyszy nam poczucie, że jest ona odległa i dla wielu wydaje się być tylko techniczną dziedziną i nauką programowania.

Tymczasem…

Sztuczna inteligencja towarzyszy nam w życiu codziennym w wielu aspektach cyfrowych aktywności – np. kiedy słuchamy muzyki w serwisie streamingowym, przeglądamy social media czy prowadzimy rozmowę telefoniczną z konsultantem, który…nie jest człowiekiem. Wszystkie te przykłady nie są abstrakcją, z którą często kojarzy nam się AI, dlatego warto mieć świadomość o tym, gdzie jest, jak działa i jak wpływa na nasze życie. Wiedza, ta pomaga nam zrozumieć, że…

To nie przypadek!

Gdy słuchamy ulubionej muzyki, aplikacja trafnie podpowiada nam piosenki, które mogą się nam spodobać, a media społecznościowe podsuwają nam treści dostosowane do naszych zainteresowań i aktywności. Nie raz będziemy mieć także wrażenie, że w internecie widzimy głównie ludzi mających podobne (lub całkowicie przeciwne) poglądy do nas samych. Dodatkowo gdy po całym dniu pracy zdecydujemy się na relaks przy filmie - platforma trafnie podpowie nam takie, które mogą nas zainteresować.

a_orange_2_LS_graf1.jpg

Jak to się dzieje?

Odpowiedzi można szukać w nowym bezpłatnym programie Fundacji Orange i Lofi Robot #BurzaMózgów. Mogą w nim wziąć udział wszystkie nauczycielki i nauczyciele ze szkół podstawowych, którzy chcą zrozumieć, jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie. Nie wymagana jest tutaj znajomość zagadnień technicznych, ale otwartość na zdobywanie wiedzy, ciekawość świata i chęć rozumienia zjawisk, które dotykają każdego z nas. Program jest propozycją dla nauczycieli wszystkich przedmiotów. Zdobytą wiedzę, można wykorzystać na zajęciach z uczniami.

Dlaczego warto?

Bo biorąc udział w #BurzyMózgów, można zyskać:

  • wiedzę o sztucznej inteligencji od strony społecznej i etycznej – jednocześnie przekazaną w prosty i przyjazny sposób, bez trudnych definicji;
  • elastyczne szkolenie w formie kursu online i cyklu webinarów z przyjaznymi filami i prostymi zadaniami;
  • zaświadczenie Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl;
  • gotowe pomysły na ćwiczenia w szkole oraz scenariusze zajęć, a także szansę na warsztaty dla uczennic i uczniów w szkole z udziałem specjalisty AI.
Zapisy do pierwszej edycji #BurzyMózgów trwają do 18 grudnia br. Aby się zgłosić, wystarczy założyć konto na: burzamozgow.com.
Kurs ruszy w styczniu 2023.

Wspólna sprawa

Jeszcze nigdy technologie nie rozwijały się tak szybko jak obecnie, jednocześnie uczennice i uczniowie nie znają innego świata - świata bez smartfonów czy komunikatorów. I często nie poddają tych zjawisk refleksji. Dla nich po prostu tak jest. Wcześniejsze pokolenia często jednak miotają się między chęcią bycia na bieżąco, a obawą, że cyfrowy świat nie jest dla nich. Jest to zrozumiałe i bliskie wielu osobom. Sposobem na łączenie tych dwóch światów jest wiedza i krytyczne podejście do cyfrowego świata. Wiedza pozwala bowiem lepiej zrozumieć nam fascynującą relację człowieka z technologią, a krytyczne myślenie daje szerszą perspektywę do oceny zjawisk, których jesteśmy świadkami.





Fundacja Orange działa na rzecz edukacji. Założona w 2005 roku do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności Orange Polska. Wspiera dzieci, młodzież, nauczycieli w nabywaniu kompetencji przyszłości. A także grupy zagrożone wykluczeniem społeczno-cyfrowym. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, programowania, sztucznej inteligencji, druku 3d i realizować kreatywne pomysły z wykorzystaniem cyfrowych zasobów. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami, do udziału angażując pracowników Orange jako wolontariuszy. www.fundacja.orange.pl.

LOFI Robot Sp. z o.o. to firma z branży Ed-Tech powstała w 2015r. w Gdańsku, specjalizująca się w tworzeniu narzędzi edukacyjnych związanych z nauką programowania i kreatywnego wykorzystywania technologii cyfrowych zgodnie z ideą metodologii STEAM (Science, Technology, Engeneering, Art, Math). Głównym produktem LOFI jest edukacyjny system do konstruowania robotów oparty o unikatowy system drewnianych części konstrukcyjnych i elektroniczne technologie Open Source. Te zestawy wykorzystywane są w setkach szkół w Polsce i poza jej granicami.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: