Organizacja lekcji sprzyjająca uczeniu się

Nauczyciele na szkoleniach coraz częściej sygnalizują, że ich uczniowie mają kłopoty ze skupieniem uwagi podczas lekcji. W takiej sytuacji, bez wątpienia, ciężko uczyć efektywnie. Dlatego nauczyciele dwoją się i troją, by przygotowywać lekcje w sposób atrakcyjny i dopasowany do wymagań uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi. Chcą tworzyć lekcje oparte na nowoczesnych metodach nauczania i aktualnej wiedzy na temat pracy naszego mózgu. A to nie lada wyzwanie! Sprawdź, dlaczego Pernille Ripp jest wspaniałym nauczycielem i ma znakomitych uczniów. Przekonaj się, jak zorganizować proces lekcyjny i wzbudzić u uczniów chęć do działania.

Jak zachęcić uczniów do nauki

Jeśli pozwolisz swoim uczniom myśleć o tym, że coś wiedzą i potrafią, to będą to wiedzieć i potrafić! Pewność, że coś umiem, mogę – czyni cuda. Dlatego wiara we własne możliwości w procesie uczenia się ma kluczowe znaczenie.

Pernille Ripp, amerykańska nauczycielka duńskiego pochodzenia, w swojej książce pt. „Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą podróżą” pisze: „Kiedy zaczynamy ufać sobie i uczniom, kiedy pozwalamy, by mieli wpływ na proces nauki, możemy stać się wspaniałymi nauczycielami znakomitych uczniów, nawet jeśli ograniczają nas zasady, testomania i obowiązująca podstawa programowa. Możemy zmienić edukację od wewnątrz. Możemy zmienić to, jak dzieci czują się w szkole”. P. Ripp podczas licznych szkoleń, audycji, wywiadów i publikacji zachęca uczniów do przejmowania kontroli nad własnym procesem uczenia się. Nauczycieli z kolei nakłania i inspiruje do tego, by przestali być najważniejszą osobą w klasie. Zdaniem autorki rolą nauczyciela jest budowanie atmosfery i wspólnoty, w której każde dziecko będzie miało realny wpływ na swój proces uczenia się i funkcjonowanie grupy.

Pernille Ripp na początku roku szkolnego przedstawia swojej klasie materiał, który jest do opanowania zgodnie z podstawą programową w danym roku. Następnie klasa wspólnie podejmuje decyzje o tym, m.in. w jakiej kolejności, czego, w jaki sposób i w jakim tempie będzie się uczyć. Myślisz – to niemożliwe w polskiej szkole. Nic bardziej mylnego! Pernille również realizuje podstawę programową, ma równie liczne klasy, dysponuje tymi samymi środkami i możliwościami. Jej kluczem do sukcesu jest organizacja lekcji, która sprzyja uczeniu się.

Organizacja lekcji, która sprzyja uczeniu się

Metod pomocnych w organizacji lekcji sprzyjającej uczeniu się jest wiele. Warto jednak wspomnieć o tej, która pozwala na zmianę rozwiązań organizacyjnych i osiągnięcie efektów w ciągu 45 min. lekcji. Chodzi o metodę 4U, czyli:

  • uruchomienie uwagi ucznia,
  • ukierunkowanie jego uwagi,
  • utrzymanie uwagi ucznia,
  • ukończenie dzieła (lekcji).
Podczas tak prowadzonej lekcji każda jej część (uruchomienie, ukierunkowanie, utrzymanie, ukończenie) ma określony czas. Na uruchomienie i ukierunkowanie uwagi mamy po 3 minuty, następnie przechodzimy do sekcji utrzymania uwagi – ta część lekcji powinna trwać maksymalnie do 35 minut. Na koniec pozostaje ukończenie lekcji – do 4 minut.

Co dzieje się na poszczególnych etapach lekcji? To przede wszystkim przestrzeń na dobór różnorodnych metod i technik aktywizujących uczniów. Nauczyciel staje się kapitanem, ale statek płynie przede wszystkim dzięki pracy uczniów.

Podczas uruchomienia uwagi wykorzystaj m.in.

  • pytania na dobry początek,
  • prowokacyjne wprowadzenie do tematu lekcji,
  • odrobinę tajemniczości,
  • filmy, muzykę, sentencję, przysłowia,
  • burzę mózgów,
  • rundki bez przymusu.
Przy ukierunkowaniu uwagi:

  • wskaż cel lekcji,
  • bazuj na ciekawości uczniów, odpowiadając na pytanie: „dlaczego mam się tego uczyć?”,
  • wykorzystaj techniki planowania, takie jak: metaplan, diagram Ishikawy (ości ryby), analiza sił, gwiazda pytań.

a_organizacja_lekcji_LS_graf_2.jpg

Utrzymując uwagę uczniów korzystaj m.in. z:

  • wielu metod aktywizujących – zmieniaj je, nie pozwól na nudę,
  • przekazania inicjatywy uczniom,
  • pracy w parach lub grupach,
  • elementów dramy,
  • różnych formy dyskusji i debat,
  • karty pracy i zestawów ćwiczeń, stacji zadaniowych, metody puzzli czy gier dydaktycznych.
Podczas ukończenia lekcji wykorzystaj:

  • różne formy podsumowań i powtórek,
  • zdania podsumowujące: ”Dowiedziałem się, że…”, “Nie wiedziałem o tym, że…”, “Zaskoczyło mnie, że…”, “Zdziwiło mnie…”, “Zrozumiałem…”, “Podobało mi się…”, itp.
  • pracę domową do wyboru.
Metod i technik, które możesz wykorzystać na lekcji jest wiele. Próbuj i szukaj takich, w których Twoi uczniowie czują się najlepiej. Interesuje Cię temat organizacji lekcji, która sprzyja uczeniu się uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi? Chcesz otrzymać więcej pomysłów, kart pracy pomocnych w pracy? Chcesz dowiedzieć się, jak zaplanować lekcje (cykl lekcji), aby uczniowie z różnymi potrzebami (w tym ze SPE) mogli się uczyć? Dołącz do szkolenia otwartego on-line! Spotkanie poprowadzi Maria Tuchowska – nauczyciel dyplomowany, polonista i teolog. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą w placówkach integracyjnych różnego poziomu, edukator, coach.

Forma: szkolenie otwarte online – zgłoś się indywidualnie!
Data: 11.02.2022 r.
Godzina: 16:30

a_organizacja_lekcji_LS_graf_3.jpg

A może interesuje Cię temat: Zagrożenia wieku dorastania – jak przeciwdziałać? Potrzebujesz uporządkować swoją wiedzę o charakterystyce wieku dorastania? Chcesz poznać zagrożenia najczęściej występujące podczas tego okresu rozwojowego? Chcesz dowiedzieć się, jakie strategie działań profilaktycznych można stosować w szkole i jakie można podjąć działania wspierające uczniów przejawiających zachowania niebezpieczne? Dołącz do szkolenia otwartego on-line, które poprowadzi Maria Tuchowska – nauczyciel dyplomowany, polonista i teolog. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą w placówkach integracyjnych różnego poziomu, edukator, coach.

Forma: szkolenie otwarte online – zgłoś się indywidualnie!
Data: 08.02.2022 r.
Godzina: 15:00

a_organizacja_lekcji_LS_graf_3.jpg

Materiały do pobrania

a_organizacja_lekcji_LS_graf_1.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: