Zgłoś szkołę do programów Fundacji Orange

Artykuł sponsorowany
Przeniesienie nauczania na czas epidemii ze szkolnej klasy do internetu pokazało, jak istotne są cyfrowe kompetencje uczniów i nauczycieli. Fundacja Orange od lat pomaga im je zdobywać. Nie tylko w zakresie sprawnego używania różnych aplikacji, ale też zachowania zasad bezpieczeństwa online. Teraz zaprasza szkoły do udziału w kolejnej edycji bezpłatnych programów edukacyjnych, które zapewnią nowoczesne zajęcia i naukę programowania dla dzieci, rozwój umiejętności nauczycieli i sprzęt multimedialny dla szkół. Zgłoszenia można składać do 15 maja.

Dzieci używają technologii głównie w sposób bierny i dla rozrywki – do oglądania filmów, słuchania muzyki, grania w gry czy komunikowania się z rówieśnikami.

Większość młodych ludzi używa mediów społecznościowych i aplikacji do rozrywki. A możliwości jest o wiele więcej i o wiele bardziej wartościowych. Cyfrowe kompetencje to przyszłość, dlatego warto edukować uczniów pod tym kątem – mówi Krzysztof Kosiński z Fundacji Orange.

W programach Fundacji dla szkół młodsze dzieci uczą się bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z technologii, zdrowych nawyków cyfrowych, a starsi uczniowie poznają podstawy programowania. Wszystkie te umiejętności będą im niezbędne w świecie pełnym cyfrowych narzędzi, a już dziś istnieje ogromna potrzeba przygotowania programistów.

Szkoły, które przystąpią do programów, otrzymają atrakcyjne pomoce naukowe – tablety czy zestawy robotów, a nauczyciele będą mogli podnosić swoje kompetencje.

a_FundacjaOrange_LS_LR_graf1.jpg

Szkoła ma Misję

Czy wszystko, co jest w Internecie, to prawda? Jak chronić swoją prywatność i zabezpieczać sprzęt? Jak zachować umiar w korzystaniu z nowych technologii? Jak odróżnić informację od reklamy? Co robić, gdy trafię na niebezpieczne treści? To zagadnienia, które poznają dzieci z klas 1-3 podczas zajęć MegaMisji. To 10 miesięczny kurs przygotowujący najmłodszych do tego, aby odpowiedzialnie korzystać ze smartfonów, tabletów i komputerów oraz unikać pułapek cyfrowego świata. Zajęcia odbywają się w formie zabawy, w której uczniowie za wykonanie kolejnych zadań zdobywają nagrody dla całej szkoły – na przykład tablety, audiobooki, książki, materiały plastyczne i pomoce edukacyjne. Zajęcia te prowadzą nauczyciele i wychowawcy, których Fundacja przygotowuje do tej roli i zapewnia im gotowe scenariusze. Wystarczy 1 godzina tygodniowo w ramach zwykłych lekcji lub na świetlicy. MegaMisja wpisuje się w podstawę programową.

W poprzednich edycjach wzięło udział 950 szkół i ponad 27 000 dzieci z całej Polski. Nauczyciele doceniają kompleksowo przygotowane materiały, spójny pomysł na edukację najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa w internecie, możliwości rozwoju własnych kompetencji. Honorowym ambasadorem #MegaMisji jest Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci, który odwiedza najbardziej zaangażowane szkoły.

a_FundacjaOrange_LS_LR_graf3.jpg 

Rozwijanie talentów z pomocą cyfrowych narzędzi

Konstruowanie i programowanie robotów, stacji pogodowych, kodowanie interaktywnych osi czasu, drzew genealogicznych czy tworzenie stron www lub gier – brzmi ciekawie? Właśnie to dzieje się w trakcie zajęć programu #SuperKoderzy, skierowanego do uczniów klas 4-8. To nauka podstaw programowania i robotyki, nie tylko na informatyce, ale i na innych lekcjach - matematyki, techniki, przyrody, historii, fizyki, muzyki, języka polskiego, niemieckiego czy angielskiego, a także w klasach integracyjnych czy szkołach specjalnych Zajęcia te rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Nowe kompetencje zyskują także nauczyciele, a szkoły zdobywają granty na zakup sprzętów edukacyjnych, w tym zestawów robotów.  Do tej pory z programu skorzystało już prawie 500 szkół i 10 000 dzieci.

Programowanie to umiejętność, która może się okazać bardzo cenna w przyszłości. Już w tej chwili programiści, testerzy rozwiązań, projektanci aplikacji są rozchwytywani na rynku pracy – mówi Monika Wrońska, koordynatorka programu #SuperKoderzy z Fundacji Orange.

Od kiedy jesteśmy w #SuperKoderach, działamy jak nakręcony zegarek, wykorzystujemy roboty na lekcjach i na zajęciach pozalekcyjnych. Skręcamy, programujemy i dobrze się bawimy. – mówi Marek Grzywna, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu, która brała udział w programie.

Co ważne, nauczyciele, którzy chcą prowadzić zajęcia MegaMisji lub #SuperKoderów, nie muszą być specjalistami od technologii, bo z Fundacja Orange przygotuje ich do tej roli.

a_FundacjaOrange_LS_LR_graf2.jpg

Jak się zgłosić?

Zgłoszenia szkoły do programu może dokonać dyrektor placówki lub nauczyciel, który chce zostać liderem MegaMisji lub #SuperKoderów w swojej szkole.

Szkoły mogą zgłaszać się do obu programów lub tylko jednego, wypełniając do 15 maja prosty formularz online na https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol – osobny formularz dla MegaMisji, osobny dla #SuperKoderów

Do formularza trzeba dołączyć wykonaną wspólnie z uczniami w czasie zajęć zdalnych pracę konkursową (dokument Word, Excel, kolaż zdjęć, zdjęcia rysunków, film, prezentacja itp.), która najbardziej przekonująco odpowie na pytanie, dlaczego to właśnie Wasza szkoła powinna znaleźć się w wybranym programie Fundacji Orange.

Komisja oceni prace pod kątem pomysłowości, zaangażowania dzieci i wykorzystania cyfrowych narzędzi. Listę szkół przyjętych do programów opublikuje w czerwcu, aby zajęcia mogły zacząć się od nowego roku szkolnego.

Programy MegaMisja i #SuperKoderzy są bezpłatne, wpisują się w podstawę programową i mają patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji.

Nabór szkół trwa do 15 maja.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: