Kompetencje cyfrowe kluczem do przyszłości – projekt „Lekcja: Enter”

Artykuł sponsorowany
Doświadczenie edukacji zdalnej, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, pokazało jak ważna jest znajomość narzędzi cyfrowych i doskonalenie kompetencji cyfrowych. Wiele z aktywności (w tym lekcje), które wcześniej wykonywaliśmy w osobiście, z konieczności przeniosło się do sieci. Znajomość narzędzi cyfrowych okazała się w tym czasie kluczowa i umożliwiała sprawne poruszanie się środowisku online. Edukacja zdalna pokazała też, jak ważne jest odpowiednie podejście i otwartość na nowe technologie.

Zapraszamy na szkolenia w projekcie „Lekcja:Enter”. Udział w nich umożliwia rozwinięcie cyfrowych kompetencji i pokazuje jak mądrze wykorzystywać technologie na lekcjach. Wykaz i dane kontaktowe placówek realizujących szkolenia w różnych regionach dostępny jest tutaj.
Dla bardzo wielu placówek – uczniów, nauczycieli i rodziców – było to trudne doświadczenie. Jedocześnie wielu z nich zdobyło nowe umiejętności cyfrowe, na rozwój których być może nigdy by się nie odważyli, gdyby nie nagła potrzeba i konieczność używania aplikacji do prowadzenia i udziału w lekcjach online.  Bardzo ważne jest wykorzystanie tego potencjału i budowanie na nim nowych umiejętności, które będzie można wykorzystać nie tylko w edukacji zdalnej, ale przed wszystkim stacjonarnej.

Najlepszy moment jest teraz

Uczenie się korzystania z nowych technologii nie dla wszystkich jest proste. Wielu z nas potrzebuje wsparcia w tym procesie. Warto wówczas skorzystać ze szkoleń doskonalących. Jeśli szukasz rzetelnego kursu dotyczącego TIK – Twoja szkoła może dołączyć całkowicie bezpłatnie do projektu “Lekcja:Enter” – www.lekcjaenter.pl, którego celem jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas szkoleń dowiecie się, jak odpowiedzialnie, kreatywnie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii na lekcjach, jak korzystać z aktywizujących metod nauczania, urozmaicić swoje lekcje i na stałe zmienić sposób ich prowadzenia, a także jak tworzyć własne treści cyfrowe.

a_Orange_Enter_LS_graf1.png

Wachlarz możliwości dla nauczycieli

W projekcie „Lekcja:Enter” prezentujemy szeroki wachlarz ogólnodostępnych, bezpłatnych narzędzi cyfrowych (aplikacji, komunikatorów, platform – w tym e-podręczniki.pl), co pozwoli na swobodne poruszanie się w środowisku cyfrowym, dobieranie narzędzi najbardziej odpowiadające lekcjom oraz modyfikowanie ich w zależności od potrzeb. Podczas szkoleń omawiany jest między innymi przegląd dostępnych online gier i quizów (Kahoot), narzędzi służących edycji zdjęć (np. Gimp) czy projektowania własnych prezentacji, plakatów itp. (jak Canva) – na zajęciach z przedmiotów humanistycznych czy artystycznych. Prezentowane są możliwości pracy z uczniami w sieci – na co pozwala choćby środowisko Google. Nauczyciele informatyki poznają wybrane narzędzia informatyczne wspierające pisanie kodu i wybrane technologie do realizacji zadań przewidzianych przez podstawę programową (np. płytkę Arduino (symulator), narzędzie Tinkercad Circuits, środowisko Jupyter, algorytm Euklidesa np. w Scratch).

Na szkolenia można zgłaszać się przez cały rok. Zespoły nauczycieli zgłasza dyrektor szkoły, który też weźmie udział w szkoleniu -> więcej informacji jest dostępnych tutaj.

Być tam, gdzie uczniowie

Podczas szkolenia w ramach projektu prowadzący skupiają się na podejściu, które zakłada aktywne korzystanie z narzędzi TiK przez uczniów. Dla przykładu wymieniona wcześniej aplikacja Kahoot pozwala np. przeprowadzić szybkie sprawdzenie wiedzy uczniów, którzy na swoich tabletach lub smartfonach udzielą odpowiedzi na pytania quizu. Może to być podsumowanie, ale również wstęp do dyskusji czy wykładu choćby o charakterystyce malarstwa barokowego, metodach zapobiegania powodziom czy historii powstawania gór – w zależności od tego, na jakiej akurat lekcji odbywa się quiz.

Kolejnym celem projektu jest sprawienie, by nauczyciele, którzy niezbyt chętnie wykorzystują nowe technologie w swojej pracy, pewniej poczuli się w cyfrowym świecie i „spotkali się” z uczniami tam, gdzie aktualnie spędzają czas, poznali i lepiej zrozumieli ich świat.

Dołącz do nas!

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli prowadzą realizatorzy szkoleń – wybrane w poszczególnych województwach organizacje, instytucje i firmy szkoleniowe. Trenerzy prowadzący szkolenia przygotowywani są przez konsorcjum prowadzące projekt z wykorzystaniem jednolitych scenariuszy i materiałów szkoleniowych.

Na szkolenia można zgłaszać się przez cały rok, do realizatorów działających w województwie, w którym znajduje się szkoła. Ich wykaz znajduje się tutaj.

Więcej informacji o projekcie: www.lekcjaenter.pl.

a_Orange_Enter_LS_graf2.png



"Lekcja:Enter” to projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach którego prowadzone są szkolenia z doskonalenia kompetencji cyfrowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przewidziana jest na lata 2019-2023. Za jego realizację odpowiedzialne jest partnerstwo trzech organizacji: Fundacja Orange (lider), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytut Spraw Publicznych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. (Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych").


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: