Czy skutecznie wspierasz swoich nauczycieli?

„Aby zapalać innych, samemu trzeba płonąć” – to słowa jednego z trenerów motywacyjnych – Jacka Walkiewicza. Szczególnie mocno odnoszą się one do sytuacji nauczycieli w naszym kraju. Jak sprawić, aby polscy pedagodzy mimo dużego stresu związanego z nauczaniem zdalnym, nie wypalali się zawodowo i byli zmotywowani do pracy? Co może zrobić dyrektor szkoły, aby wspierać swoich nauczycieli w tak wymagającym czasie?

Pandemia sprawiła, że relacje nauczyciel-nauczyciel, uczeń-nauczyciel, nauczyciel-dyrektor, nauczyciel-rodzic zmieniły się. Na nauczycielskich forach internetowych czytamy, że w wielu przypadkach wręcz pogorszyły się. Wszystko to odbija się negatywnie na kondycji zdrowotnej i psychicznej nauczycieli. Domowa izolacja, godziny spędzone przed komputerem, ciągły stres, presja mediów i społeczeństwa powodują, że wielu z nich zastanawia się nad swoją dalszą karierą zawodową.

Bądź wsparciem i myśl o sobie

Jako manager placówki możesz pomóc im przetrwać ten trudny okres. Dbaj o podtrzymanie relacji z nauczycielami, pokaż że doceniasz pracę, którą wykonują każdego dnia, mimo niesprzyjających okoliczności. Doceniaj ich zaangażowanie i zauważaj sukcesy. Wsłuchaj się w ich problemy i próbuj wspólnie znaleźć rozwiązania – czasem nawet najdrobniejsza pomoc, może okazać się ogromnym wsparciem dla drugiej osoby.

A nade wszystko zadbaj o siebie! Dyrektorze, pamiętaj, że Twoja kondycja psychiczna jest równie ważna. Dbasz w szkole o wszystko i o wszystkich. Zadbaj także o siebie. Nie obawiaj się szukać wsparcia, prosić o pomoc – długotrwały stres wreszcie da o sobie znać.

a_czy_wspierasz_nauczycieli_LSz_graf_1.jpg

Proste czynności, które działają

Zależy Ci na tym, aby Twoi nauczyciele nie czuli się pozostawieni sami sobie podczas nauki zdalnej, jak i wtedy gdy powrócą już do normalnego funkcjonowania? Twoim celem jest, aby wszystkie edukacyjne procesy przebiegały sprawnie, a atmosfera w szkole była wyjątkowa? Wprowadzenie w życie kilku prostych technik, pozwoli Ci przybliżyć się do celu.

  • Bardzo ważną rzeczą, od której możesz zacząć, jest słowo "dziękuję" – często w natłoku spraw ucieka podziękowanie za wykonaną pracę, docenienie roli nauczyciela w jakimś zadaniu czy projekcie. A przecież każdy z nas lubi być doceniany. Uważne praktykowanie tej czynności sprawi, że wpłyniesz pozytywnie na myślenie pedagogów o pracy, jak również podniesiesz ich samoocenę – tak ważną w dzisiejszych czasach. Dzięki temu pokażesz, że interesujesz się tym, co robią i doceniasz ich nakład pracy.
  • Znajdź czas na krótką rozmowę z każdym nauczycielem – posłuchaj, co ma do powiedzenia, czy ma jakieś problemy, z którym samodzielnie sobie nie poradzi lub pomysł inicjatywy, które wpłyną pozytywnie na całą szkolną społeczność.
  • Przekazuj na bieżąco informacje na temat sytuacji w szkole i zmian, jakie planujesz wdrażać – w ten sposób zbudujesz w nauczycielach poczucie, że są dla Ciebie ważni.
  • Pozwól pracownikom uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które ich dotyczą i pytaj o radę – poczują się wtedy odpowiedzialni za zachodzące zmiany.
  • Na koniec pomyśl o ich rozwoju – w obecnej sytuacji możesz zakupić dla całej rady pedagogicznej albo wybranych nauczycieli szkolenia on-line. Tym sposobem wesprzesz osoby, które potrzebują pomocy w danym temacie albo zapewnisz rozwój nowych umiejętności u pozostałych.

Zdobywaj umiejętności od ekspertów

Dziękowanie wydaje się łatwe, ale czy faktycznie tak jest? Oczywiście nie! Jest to proces, którego trzeba się nauczyć, a przede wszystkim, o którym należy pamiętać. Warto czerpać wiedzę na ten temat od ekspertów. Jeśli chcesz zdobyć praktyczne umiejętności dostosowane do aktualnych potrzeb managerów oświaty z zakresu: budowania relacji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, wspierania, motywowania nauczycieli, przeciwdziałania ich wypaleniu zawodowemu oraz zarządzania w okresie pracy zdalnej, dołącz do 9. edycji konferencji Nowoczesny Dyrektor!
 

a_czy_wspierasz_nauczycieli_LSz_graf_2_z_prokop.jpg

Weźmiesz udział w inspirujących wykładach i otrzymasz wiedzę gotową do wykorzystania. Poznasz wskazówki i porady dostosowane do aktualnych warunków nauczania i funkcjonowania placówek edukacyjnych. Otrzymasz nagrania wykładów oraz materiały merytoryczne, które wykorzystasz w swojej pracy

Ogromna dawka wiedzy!

Dołącz do wykładu niezwykle charyzmatycznej dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Katarzyny Popiołek, która opowie nam o relacjach międzyludzkich w czasie pandemii. Czego dowiedzieliśmy się o sobie w tym czasie i jak z tej wiedzy powinniśmy skorzystać? Dowiemy się, czy praca on-line bardziej łączy nas czy dzieli i od czego to zależy. Przekonamy się również, co pandemia wniosła pozytywnego w nasze życie i dlaczego powinniśmy stać się dzięki niej silniejsi.

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie również znanego z mediów Marcina Prokopa! Dziennikarz podpowie nam, jak efektywnie zorganizować swoją pracę online i jak wykorzystać doświadczenie człowieka telewizji w zarządzaniu placówką edukacyjną. Z jego wykładu dowiemy się również, jak prawidłowo przygotować się do wystąpień publicznych - nawet tych szkolnych oraz w jaki sposób tworzyć interesujące prezentacje.

Chcesz wiedzieć więcej na temat efektywnego wspierania pracowników podczas pracy zdalnej? Bądź koniecznie na wykładzie Ewy Sitko: W jaki sposób motywować nauczycieli do efektywnej pracy – czy „proszę” wystarczy? Każdego dnia przygotowujemy zadania, planujemy je, delegujemy i rozliczamy, ale czy dziękujemy? Podczas tego wykładu dowiemy się, dlaczego podziękowań i pochwał nie powinniśmy traktować jako błahostki, jak prawidłowo je budować oraz jaki wpływ mają na naszą współpracę w ramach szkoły.

Z kolei wystąpienie Marty Florkiewicz-Borkowskiej będzie opowieścią o wzlotach i upadkach podczas edukacji zdalnej z perspektywy nauczyciela, wychowawcy i edukatora. Ta osobista wędrówka będzie doskonałym studium przypadku i pokaże nam, co zawodowo i prywatnie czują nauczyciele, nasi pracownicy podczas pandemii. Wykład pomoże nam zrozumieć, dlaczego nauczyciele zachowują się w określony sposób i skłoni do refleksji nad tym obszarem pracy dyrektora.

A to jeszcze nie wszystko…!  

a_czy_wspierasz_nauczycieli_LSz_graf_3.jpg

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

9. edycja konferencji Nowoczesny Dyrektor

Termin: 14 kwietnia 2021 r.

Miejsce: ONLINE

Cena: 329 zł (faktura 0% VAT), cena regularna 400 zł

Rabat dot. szkół, które korzystają z systemu Synergia oraz zarejestrują się i opłacą udział w konferencji do 14.03.2021 r.

Liczba uczestników: ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdziesz TUTAJ lub na naszym FB DOŁĄCZ


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: