O matmo! Nowa mobilna wystawa Centrum Nauki Kopernik

Artykuł sponsorowany
Już w styczniu nowa wystawa objazdowa stworzona w ramach programu Nauka dla Ciebie zawita do polskich szkół. Starannie przemyślana i pięknie opracowana ekspozycja interaktywna pozwoli odkryć Twoim uczniom fascynujące oblicze matematyki. Zapisz swoją szkołę na bezpłatne pokazy!

„O matmo!” to nazwa nowej mobilnej wystawy zaprojektowanej i wykonanej przez Centrum Nauki Kopernik. Ekspozycja przygotowana została z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składa się na nią 20 interaktywnych eksponatów, które pokazują, że matematyka jest fascynującą przygodą, i zachęcają do dalszego samodzielnego jej poznawania. Mają też skłaniać odbiorców do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie można odnaleźć zagadnienia związane z matematyką. Co istotne, ekspozycja stanowi także dowód na to, że Centrum Nauki Kopernik jako instytucja badawczo-rozwojowa wyrosła na wiodącego w kraju producenta eksponatów i pomocy naukowych. Producenta stosującego autorskie i kreatywne rozwiązania konstrukcyjne w oparciu o najnowsze technologie.

Królowa Nauk

Dlaczego bohaterką nowej mobilnej ekspozycji Centrum Nauki Kopernik została matematyka? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze dlatego, że to Królowa Nauk. Po drugie od lat badania i statystyki pokazują, że to właśnie ona jest przysłowiową piętą achillesową polskich maturzystów. Stąd idea, by pomóc uczniom zrozumieć sens i logikę podstawowych działań matematycznych, a także pomóc im je polubić.

Interaktywne eksponaty

„Wstęga Möbiusa”, „Rodzina trójkątów”, „Spacer z funkcją”, „Szyfr Cezara”, „Zbuduj most”, „Sferorożki” czy „Parkietaże” to nazwy tylko niektórych eksponatów z wystawy. Zostały one podzielone na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna. Dzięki nim można m.in. lepiej uzmysłowić sobie, czym jest algorytm i jak w oparciu o algorytmy działają najbardziej znane wyszukiwarki internetowe. Co ważne i co podkreślają twórcy wystawy, eksponaty są zróżnicowane, niektóre wymagają skupienia i może z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych można eksperymentować we dwie lub więcej osób.

Interdyscyplinarny zespół twórców

Większość eksponatów „O matmo!” (17 z 20) powstała w Centrum Nauki Kopernik. Podobnie jak przy tworzeniu innych ekspozycji także przy tej wystawie pracował interdyscyplinarny zespół specjalistów – od matematyków i fizyków przez projektantów, inżynierów, konstruktorów, elektroników i pracowników laboratorium po stolarzy i tokarzy. Zgodnie ze stosowaną przez Centrum Nauki Kopernik metodą design thinking, opierającą się na zespołowym myśleniu projektowym, w którym punktem odniesienia są potrzeby użytkowników – to właśnie perspektywa odbiorców przyjmowana była podczas budowy eksponatów matematycznych. Jednak jak w większości procesów tworzenia eksponatów także i tutaj pogodzić trzeba było dwa różne spojrzenia – projektanta i konstruktora. Pierwszy patrzy od strony designu, drugi chce eksponatu niezniszczalnego. Nie do przecenienia jest także praca projektanta treści, który zadbał o rzetelność naukową prezentowanych zjawisk oraz intuicyjny sposób interakcji z eksponatem.

Wstępne prace merytoryczne nad wystawą „O matmo!” rozpoczęły się wiosną 2020 roku, pierwsze prace wzornicze nad prototypami ruszyły rok później, zaś jesienią 2022 roku gotowe eksponaty przeszły ostatnie testy.   

Wystawa mobilna, czyli jaka?

Tworząc wystawę „O matmo!”, jej twórcy nie zapomnieli, że ekspozycja objazdowa rządzi się swoimi prawami. Zasady jej tworzenia stanowią zarówno wyzwanie, jak i ograniczenie. Ekspozycja musi być mobilna, co oznacza, że każdy jej element będzie można zapakować i złożyć do odpowiedniej skrzyni. Rozmiary skrzyń są zestandaryzowane, co usprawnia załadunek. Same eksponaty muszą być lekkie, a także odporne na wstrząsy, a czas instalacji wystawy – jak najkrótszy. „O matmo!” spełnia wszystkie te wymogi. Ponadto każdy z eksponatów jest bezpieczny, intuicyjny w obsłudze, trwały, atrakcyjny wizualnie i angażujący, czyli wywołujący emocje. Całość cechuje też minimalistyczne wzornictwo – monochromatyczna kolorystyka (kolory: czarny, ciemnoszary i biały) z żółtym wyróżnieniem blatów oraz czerwonymi akcentami w miejscach interakcji odbiorcy z eksponatem. Te wszystkie cechy sprawiają, że zwiedzający skupia się na zjawisku bądź działaniu i nie jest rozpraszany przez inne czynniki. 

Od lutego 2023 roku wystawa „O matmo!” będzie podróżować do polskich szkół, w ramach programu Nauka dla Ciebie. Szkołę do programu można zgłosić na stronie programu Nauka dla Ciebie.

Szkołę będzie można zgłaszać od 1 lutego 2023 przez formularz na stronie www.kopernik.org.pl/edukacja/nauka-dla-ciebie


Wystawa „O matmo!” powstała w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowanego w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: