Rogatek uczy zasad bezpieczeństwa na terenach kolejowych!

Artykuł sponsorowany
Z początkiem września, gdy dzieci wracają do szkoły, warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznego podróżowania pociągiem i przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Z pomocą przychodzi Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC II organizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego.

Czas wakacyjnego relaksu już się skończył. Pora na powrót do szkoły, a dzięki Kampanii Kolejowe ABC II może on być bardziej bezpieczny. Początek roku szkolnego to idealny moment na przypomnienie sobie zagadnień związanych z bezpieczeństwem w pobliżu torów, na przejazdach kolejowo-drogowych, dworcach, stacjach i w pociągach. Wielu młodych ludzi ma styczność z koleją, podróżując codziennie do szkoły – poruszając się pieszo, jadąc rowerem, samochodem, autobusem czy pociągiem. Niestety nie wszyscy pamiętają o ważnych zasadach dotyczących poruszania się po drogach i w pobliżu torów, dlatego edukacja w tym zakresie jest niezbędna.

Zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

Dzieci, które samodzielnie pokonują drogę do szkoły, powinny znać przynajmniej podstawowe znaki drogowe stawiane przed przejazdami i zasady obowiązujące na przejazdach z rogatkami i bez rogatek. Dzięki temu, widząc migające czerwone światło czy opuszczany szlaban, będą wiedziały, że muszą się zatrzymać i poczekać aż przejedzie pociąg. Dzieci muszą także wiedzieć, że np. jadąc rowerem, nigdy nie zatrzymujemy się na torach i zaraz za nimi. Zawsze musimy zostawić za sobą miejsce, by inny użytkownik mógł bezpiecznie opuścić przejazd kolejowy.

r_euvic_art.spons_LS_06092022_graf1.png

Zasady bezpieczeństwa na dworcach i peronach

Na peronach szczególną uwagę należy zwrócić na linię bezpieczeństwa, czyli poziomy żółty lub biały pas znajdujący się na peronie w określonej odległości od jego krawędzi. Warto nauczyć dzieci, by przebywając na peronie, nie słuchały muzyki, by mogły usłyszeć nadjeżdżający pociąg czy komunikaty głosowe. Jak zachować się na peronie? Co oznacza żółta linia? Kto sprawdza bilety w pociągu? Do kogo możemy zgłosić się o pomoc? Odpowiedzi na te pytania powinno znać każde dziecko.

Elementy odblaskowe

Bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa w drodze do szkoły jest noszenie elementów odblaskowych – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność na drodze jest ograniczona przez większość dnia. Każdy uczeń powinien więc mieć na sobie coś odblaskowego. Może to być breloczek, opaska na rękę, część garderoby z wszytymi elementami odbijającymi światło itp. Dzięki temu dzieci są dużo bardziej widoczne dla innych uczestników ruchu.

Zajęcia edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC II

Na szczęście na co dzień o wszystkich istotnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem na terenach kolejowych przypomina dzieciom Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC. Wiedzę na ten temat można również zdobyć, uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego. Lekcje kierowane są do przedszkolaków i uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Podczas zajęć wykorzystywane są liczne zagadki, ćwiczenia na spostrzegawczość i aplikacja interaktywna, co ułatwia dzieciom przyswojenie materiału. W trakcie lekcji uczniowie zdobywają umiejętności prawidłowego zachowania w przypadku wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa uczestników ruchu kolejowo-drogowego. Uczą się zasad prawidłowego przekraczania przejazdów kolejowych, bezpiecznego zachowania w pobliżu torów, w pociągu, na dworcu i peronie. Poznają też znaki drogowe stawiane przed przejazdami kolejowymi.

Zajęcia edukacyjne Kampanii Kolejowe ABC II Urzędu Transportu Kolejowego kierowane są do dzieci, ale na co dzień także dorośli – tak jak Rogatek – powinni dawać swoim pociechom dobry przykład, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych.

Więcej informacji na temat Kampanii Kolejowe ABC II można znaleźć na stronie www.kolejoweabc.pl oraz w mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie.

Jeśli chcesz, aby Twoja szkoła wzięła udział w zajęciach edukacyjnych, wyślij zgłoszenie z nazwą placówki i numerem telefonu do osoby kontaktowej na adres kolejoweabc@utk.gov.pl.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: