Rusza nabór szkół do bezpłatnych programów Fundacji Orange

Artykuł sponsorowany
„Moc działania razem” – pod tym hasłem, które podkreśla rolę współpracy, Fundacja Orange zaprasza szkoły z całej Polski do bezpłatnych programów edukacyjnych. Wspierają one uczniów w budowaniu zdrowych nawyków cyfrowych i zachęcają do działania razem. Zgłoszenia do MegaMisji (dla klas 1–3) i #SuperKoderów (dla klas 4–8) przyjmowane są do 15 maja na stronie programów Fundacji Orange. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu br.

Moc działania razem

Środowisko cyfrowe jest ważną i naturalną częścią życia młodych ludzi. Według badań UKE za 2022 rok1, dzieci zwykle zaczynają korzystać z telefonu komórkowego, mając 7-10 lat. Niemal każde z nich ma w tym wieku telefon typu smartfon (96,9%). Większość korzysta też z internetu (91,3 %).

Jak sprawić, aby uczniowie czerpali z cyfrowego świata to, co dobre i co im służy, a jednocześnie nie tracili z oczu tego, co ważne – satysfakcjonujących relacji i umiejętności współpracy. Jak dokonać tego w szkole? Mówi o tym nauczycielka z Janikowa, realizująca  program #SuperKoderzy dla klas 4-8.

Edukacja z #SuperKoderami to prawdziwa edukacja. Program pokazał mojej młodzieży, że można pracować inaczej, że relacje są ważne – mówi Monika Gnutek, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Janikowie. Na zajęciach nie zawsze trzeba siedzieć na krzesełkach. Moi uczniowie sami przygotowują sobie stanowisko pracy, dzielą się zadaniami, wybierają, gdzie siedzą i czy chcą siedzieć, wybierają sobie zadania. W sali często włączona jest muzyka, czujemy się dobrze w swoim towarzystwie, rozmawiamy i pracujemy – dodaje nauczycielka.

Na czym polegają programy?

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji dedykowany klasom 1-3, który podnosi kompetencje cyfrowe dzieci. To m.in. krytyczne podejście do treści w sieci, netykieta, ochrona prywatności, zachowanie bezpieczeństwa, wartościowe spędzanie czasu przed ekranami czy dbanie o cyfrową równowagę i umiar. A wszystko to w formie angażującej zabawy w cyfrowym laboratorium, w którym dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika.

#SuperKoderzy natomiast zachęcają  uczniów klas 4-8 do poznania podstaw programowania na takich przedmiotach jak historia, język polski, muzyka, matematyka, lekcje przyrody czy język obcy. Program pokazuje, jak kreatywnie korzystać z nowych technologii i uczyć się w sposób ciekawy, angażujący i po prostu nowoczesny.

Oba programy wpisują się w podstawę programową, a  udział w nich wzięło 2 tysiące szkół i ponad 50 tysięcy uczniów. Co ważne, nauczycielki i nauczyciele nie muszą być specjalistami od nowych technologii - każdy, bez względu na swoje kompetencje cyfrowe, otrzyma kompleksowe wsparcie i stanie się członkiem wyjątkowej społeczności. Obie inicjatywy realizujemy z powodzeniem w placówkach dużych i małych, w miastach i wsiach. Szkoła nie ponosi żadnych kosztów związanych z udziałem w programie, otrzymuje natomiast nagrody dla szkół – wyjaśnia Izabela Kręgiel, koordynatorka MegaMisji w Fundacji Orange.

Jak wyglądają zajęcia w ramach programu MegaMisja?

MegaMisja daje ogromną przestrzeń do współpracy uczniów w czasie pracy w parach, zespołach. Możliwości takiej współpracy i współdziałania uczniowie doświadczają na każdych zajęciach. Często jest to wspólna praca plastyczna np. przy przygotowaniu plakatów, komiksów – tłumaczy Krystyna Dziąg ze Szkoły Podstawowej w Trzciannie. Dzieci pracują razem bardzo chętnie, szczególnie wtedy, kiedy mają możliwość samodzielnego dobierania się w zespoły, wówczas efektywność wspólnego działania przynosi największe efekty – dodaje.

a_FundacjaOrange_graf2_N.jpg


Tak o pracy podczas MegaMisji dla klas 1-3 mówi nauczycielka biorąca udział w poprzedniej edycji. Program to edukacyjna inicjatywa wpleciona w zajęcia edukacji wczesnoszkolnej lub świetlicowej, podczas której dzieci zdobywają zdrowe nawyki cyfrowe. Nauczyciele bazują na gotowych scenariuszach, a uczniowie dowiadują się, jak odróżnić informację od reklamy, opinię od faktu. Wszystko to daje im ważne przygotowanie do tego, aby z cyfrowych mediów korzystać w sposób refleksyjny i krytyczny. Dzieci w MegaMisji uczą się też, jak zachować umiar w korzystaniu z ekranów, jak chronić swoją prywatność, czym są prawa autorskie w internecie, jak kulturalnie komunikować się i wyrażać swoje opinie. Program zajęć ułożony jest tak, by trudne tematy tłumaczyć poprzez zabawę i aktywności, dzięki którym dzieci same wyciągają wnioski. Co ważne, choć tematyka związana jest z cyfrowym światem, uczniowie zdobywają nowe umiejętności w dużej mierze bez użycia technologii pod czujnym okiem nauczycieli w towarzystwie animowanych bohaterów: Julki, Kuby i Psotnika.

Czym zajmują się uczniowie w ramach programu #SuperKoderzy?

Z kolei w programie #SuperKoderzy uczniowie przy okazji zwykłych zajęć poznają podstawy programowania składają roboty, tworzą stacje pogodowe, grają na owocach, kodują. A przy tym rozwijają kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Nauczyciel ma do wyboru 15 ścieżek tematycznych i zajęcia może prowadzić nie tylko na lekcjach informatyki, ale też m.in. muzyki, matematyki czy na języku angielskim. Co ważne, nie musi być specjalistą od nowinek technologicznych, bo otrzymuje wsparcie merytoryczne od Fundacji. Efekty pracy na #SuperKoderach powodują efekt WOW, dzieciaki się cieszą, niejednokrotnie podskakują – dzieli się nauczycielka z Opola, Joanna Świercz.

Jak zgłosić się do programów?

Aby zacząć od września szkolną przygodę z MegaMisją lub z #SuperKoderami, nauczyciel powinien do 15 maja wypełnić formularz i dołączyć do niego pracę zgłoszeniową wykonaną z uczniami. Temat pracy brzmi: „Zaproś MegaMisję/#SuperKoderów do swojej szkoły, przedstaw swój zespół i uzasadnij, dlaczego chcesz być w naszym programie”.

a_FundacjaOrange_graf1.jpg


Szczegóły znajdują się na stronie programów Fundacji Orange, gdzie można znaleźć tutoriale pomocne przy tworzeniu wniosku. Informacji udziela również dedykowana infolinia: +48 502 091 955.Fundacja Orange od lat działa na rzecz edukacji, rocznie wspiera tysiące nauczycielek i nauczycieli w tym, by ciekawie i skutecznie uczyli najmłodszych, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z internetu. Programy fundacji rozwijają także zainteresowanie dzieci i młodzieży nauką programowania i sztuczną inteligencją. Podkreślają jednocześnie, jak ważne jest zachowanie zdrowego umiaru oraz krytyczne myślenie. Fundacja szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja: Enter realizowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Jej inicjatywy oparte są na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami. Więcej na: www.fundacja.orange.pl

1Badanie konsumenckie dzieci i rodziców w 2022 roku, Urząd Komunikacji Elektronicznej 


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: