Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – poznaj giełdę w praktyce!

Artykuł sponsorowany
Czy wiesz, na czym polega największy konkurs edukacyjny Giełdy Papierów Wartościowych i Fundacji GPW? Dobrze jest mieć świadomość, w jaki sposób funkcjonują rynki kapitałowe, a także jak właściwie inwestować i oszczędzać. To właśnie dlatego już po raz 21. ruszamy ze Szkolną Internetową Grą Giełdową – największym tego typu ogólnopolskim projektem dla uczniów.

SIGG pokazuje uczniom starszych klas szkół podstawowych oraz uczniom szkół ponadpodstawowych tajniki funkcjonowania giełdy. Zachęcamy nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Rejestracja uczestników już trwa (zarejestrować można się na stronie sigg.gpw.pl)  i zakończy się 2 listopada 2022. Po zakończeniu rejestracji będzie miała miejsce krótka gra testowa, a po niej w terminie od 14 listopada 2022 do 31 marca 2023 odbędą się dwa etapy gry właściwej z przewidywaną dogrywką, zwieńczone 27 kwietnia wielkim finałem na Sali Notowań GPW.

Od początku historii projektu w jego dotychczasowych dwudziestu edycjach wzięło udział ponad 310 tysięcy uczniów, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta inicjatywa! SIGG świetnie sprawdza się jako praktyczne uzupełnienie wiedzy przekazywanej w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Zdobyte umiejętności uczniowie wykorzystują do samodzielnego dokonywania wirtualnych transakcji z wykorzystaniem dostępnych w ramach platformy instrumentów finansowych. Wspomniane transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży zawieranych na realnym rynku giełdowym. Dzięki temu uczniowie mogą w praktyce przekonać się, jak wygląda inwestowanie na giełdzie i jakim ryzykiem jest ono obarczone. SIGG daje także możliwość zdobycia umiejętności analizowania danych i sytuacji na rynku, podejmowania decyzji finansowych oraz pracy w grupie.

a_mm-sidg21_LS_graf1.jpg

Jak zacząć? Nauczyciel - opiekun po zebraniu chętnych uczniów rejestruje szkołę na platformie inwestycyjnej i dodaje nazwy zespołów na stronie sigg.gpw.pl, następnie uczniowie dobierają się w 2-4 osobowe zespoły, rejestrują się i przypisują się do szkoły, nauczyciela i zespołu. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Uczestnicy za pomocą gry testowej poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie - akcje, ETF-y i kontrakty terminowe - a następnie wspólnie decydują, w które z nich chcieliby zainwestować i dokonują transakcji. Oprócz części inwestycyjnej SIGG obejmuje też element edukacyjny: polega on na samokształceniu i weryfikacji zdobytej wiedzy poprzez wyzywanie na pojedynki wiedzy innych uczestników projektu. Sama platforma edukacyjna pozwala na przyswajanie wiedzy przez uczestników za pomocą materiałów multimedialnych, a następnie jej weryfikację w formie grywalizacji. W tym roku organizatorzy zadbali o to, aby nauczyciele również mieli możliwość poznania platformy SIGG oraz sprawdzenia się w inwestowaniu. Zaplanowano dla nich odrębny konkurs umożliwiający indywidualne inwestowanie w I i II etapie SIGG oraz specjalne nagrody dla zwycięzców.

a_mm-sidg21_LS_graf2.jpg

Po grze testowej czas na Etap I, w którym uczestnicy otrzymują wirtualne 20 tysięcy zł na inwestycje w akcje i ETF-y. Po zakończeniu tej części nagrodzone zostaną 3 najlepsze zespoły, które uzyskają najwyższe wartości portfela inwestycyjnego oraz 3 najlepsze zespoły w rankingu szkół podstawowych. Etap II to 10 tysięcy zł dla każdego zespołu do wirtualnego zainwestowania w kontrakty terminowe. W nim również na 3 najlepsze zespoły czekają nagrody pieniężne. Na kwiecień 2023 planowana jest dogrywka na szczeblu wojewódzkim, w której zespoły będą miały do dyspozycji wszystkie dostępne instrumenty na platformie SIGG. W tym etapie udział biorą drużyny z pierwszych dwóch miejsc w danym województwie (za wyjątkiem zespołów, które znalazły się w rankingu 10 najlepszych drużyn po obydwu etapach). Do finału przechodzi dziesięć najlepszych zespołów z rankingu I i II etapu oraz 6 najlepszych zespołów wyłonionych w czasie dogrywki.

W finale SIGG zostanie nagrodzonych aż 5 najlepszych zespołów (oraz ich nauczyciele – opiekunowie), które na koniec gry zgromadzą najwyższe wartości w swoich portfelach inwestycyjnych. Nagrody otrzymają nie tylko czołowe drużyny, ale wszystkie wyróżniające się, które dotarły do finału. W tym roku ponownie docenieni będą również nauczyciele pracujący z najlepszymi zespołami, którzy otrzymają dodatkowe bonusy. Łączna pula nagród wynosi aż 100 tysięcy złotych! To jednak nie wszystko, bowiem na platformie można zawalczyć o nagrody finansowe i rzeczowe! Najlepszym pięciu klasom zapewniamy dofinansowanie przyjazdu do GPW. Każda z tych klas otrzyma na ten cel aż 3 500 złotych. Jeżeli jednak warunki epidemiologiczne nie pozwolą na zrealizowanie nagrody w tej formie, sumę tę można będzie zamienić na nagrody rzeczowe. Jest więc o co walczyć!

Szczegółowy regulamin SIGG znajduje się na stronie http://www.sigg.gpw.pl.
Krótki videoprzewodnik, dzięki któremu lepiej zrozumiesz, jak działa SIGG, znajdziesz tutaj.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: