Usuń wirusy i smog za pomocą bezpiecznej technologii oczyszczania

Artykuł sponsorowany

Zanieczyszczenia powietrza

W powietrzu, poza potrzebnym naszym płucom tlenem, czai się szereg zanieczyszczeń. Zaczynając od pyłu zawieszonego w postaci smogu, ultra-drobnych cząsteczek różnych zanieczyszczeń, aerozoli, które przenoszą wirusy, bakterie. Niemniej jednak powietrze wewnątrz pomieszczeń może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz, np. za sprawą lotnych związków organicznych emitowanych przez między innymi nowe meble, farby, kleje i lakiery. Wszystko to przyczynia się do problemów oddechowych, infekcji i problemów z wydolnością płuc.

Jak ograniczyć ekspozycję na zanieczyszczenia, smog i wirusy?

Poziom zanieczyszczeń może wzrastać wewnątrz pomieszczeń, nie tylko w przypadku gdy jest on wysoki na zewnątrz. Jak ograniczyć ekspozycję na zanieczyszczenia, smog i wirusy?

  • Powinniśmy oddychać przez nos, ponieważ stanowi on filtr będący pierwszą barierą dla zanieczyszczeń powietrza.
  • Warto mieć w klasie rośliny, które według badań usuwają w pewnym stopniu zanieczyszczenia. Mogą to być: epipremnum złociste, dracena wonna, palma Areka, paproć.
  • Planujmy wietrzenie klas w oparciu o prognozę pogody, jakości powietrza i stanu zanieczyszczeń. Takie informacje możemy uzyskać w Internecie.
  • Należy unikać palenia świec, które wydzielają lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia.
  • Nowe meble, mogą zawierać lotne związki organiczne takie jak np. Formaldehyd, dlatego po wstawieniu mebli do pomieszczenia, warto je kilkukrotnie przewietrzyć.
  • Należy regularnie monitorować jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.
  • Bądźmy odpowiedzialni, przypominajmy rodzicom, że jeśli dziecko kaszle lub ma gorączkę powinno zostać w domu.
  • Zwróć uwagę na funkcje i parametry oczyszczaczy powietrza – niektóre ich rodzaje posiadają zdolność zmniejszenia zanieczyszczeń, smogu czy wirusów i bakterii, jednocześnie jednak również emitują inne zanieczyszczenia.
Należy zwracać uwagę na technologię oczyszczania zakupowanych urządzeń oczyszczających, zgodnie z oficjalną publikacją naukowców w Environmental Science and Technology Letters.  „Wiele urządzeń do oczyszczania powietrza, które są oparte na chemicznym/utleniającym usuwaniu zanieczyszczeń dostępnych jest na rynku, w tym przenośne oczyszczacze klasy konsumenckiej przeznaczone do użytku w domu lub w biurze. Są one często sprzedawane jako sposób do usuwania wirusów (…) i lotnych związków organicznych, jako dodatkowa korzyść w odniesieniu do redukcji cząsteczek PM (…). Jednakże utleniające usuwanie LZO, przy użyciu technik takich jak fotokatalityczne utlenianie lub jonizacja, wiąże się z ryzykiem generowania szkodliwych produktów ubocznych takich jak ozon lub utlenione związki organiczne.”1

Powietrze w pomieszczeniach może być od 2 do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz.

Naturalna wentylacja przepuszcza do wnętrz pomieszczeń współtworzące smog cząsteczki  pyłu zawieszonego PM2,5. Problem zanieczyszczenia powietrza nie ma tylko związku z sezonem grzewczym. Przez cały rok jesteśmy narażeni na szkodliwe gazy, wirusy, bakterie, kurz powstający wewnątrz pomieszczeń czy pyłki roślin.

Oczyszczacze powietrza dzięki wieloetapowej filtracji dostarczają zdrowsze powietrze, dzięki czemu pozbędziesz się nawet do 99,97% szkodliwych cząsteczek, od smogu, wirusów, bakterii po kurz, alergeny i szkodliwe gazy. 

Najgroźniejsze są dla nas najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, ponieważ mają największy potencjał chorobotwórczy i mogą przedostawać się do naszego krwiobiegu, atakując nasze organy – między innymi mózg i serce. Dlatego warto wybierać takie oczyszczacze, które mają możliwość ich usunięcia. Stosowane w oczyszczaczach Philips filtry NanoProtect HEPA są w stanie usunąć 99,97% cząsteczek mniejszych od najmniejszego znanego wirusa (Rinowirus, grypa, Rotawirus, Parwowirus - 0,02 mikrometra), nawet do 0,003 mikrometrów, a więc 100 razy mniejsze niż standardowy filtr HEPA. Dzięki temu naszym płucom oddycha się lepiej.

r_philips_LS_08112021_graf2.jpg

Przy wyborze oczyszczacza do przedszkola czy szkoły warto zwrócić uwagę na niski poziom hałasu urządzenia, sprawdzoną i skuteczną technologię oczyszczania powietrza, efektywność energetyczną, certyfikaty i badania potwierdzające wyżej wymienione cechy produktu.

Philips, posiadający 40 letnie doświadczenie w konstruowaniu i produkcji oczyszczaczy powietrza, przygotował atrakcyjną ofertę z myślą o zdrowszym i czystym powietrzu w szkołach. Sprawdź ją tutaj. Oczyszczacze firmy Philips wyróżniają się potwierdzoną skutecznością, badaniami i rekomendacjami. W trybie cichym jego urządzenia emitują tylko 15-18 dB(A). Inflacja i podwyżki mediów stają się dla nas istotne, dlatego warto zwrócić uwagę, ile kosztuje nas praca takiego urządzenia. Niektórzy producenci komunikują pobór energii, w przypadku firmy Philips praca w trybie cichym (o najniższej prędkości) w ciągu 8 h to koszt zaledwie 2 groszy3. Warte uwagi są oczyszczacze dedykowane na dużą powierzchnię, modele oczyszczaczy Philips z serii 3000 i 4000. Są to urządzenia ze sprawdzoną technologią oczyszczania (bez chemicznych metod oczyszczania), o bardzo dużym współczynniku CADR – ilości dostarczanego czystego powietrza w ciągu godziny. Dodatkowo nie musimy martwić się o ustawienia, gdyż urządzenie jest łatwe i intuicyjne w użytku. W dowolnym czasie możesz w prosty sposób monitorować stan powietrza za pomocą aplikacji mobilnej. 

r_philips_LS_08112021_graf1.jpg

Rosnąca świadomość w odniesieniu do zanieczyszczeń powietrza (smogu, aerozoli przenoszących wirusy, bakterii) i rozwiązań służących do ograniczania ich ekspozycji, pomoże naszym dzieciom i nauczycielom zadbać o lepsze samopoczucie, koncentrację i zdrowszy oddech podczas lekcji i zabaw. Kluczem jest odpowiedzialna ochrona i profilaktyka. Również od Ciebie może zależeć czym w szkołach oddychają dzieci i pracownicy oświaty.



Źródła:
  • https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.estlett.1c00773?goto=recommendations&?ref=pdf  Laboratoryjne pomiary w czasie rzeczywistym emisji lotnych związków organicznych, szybkości usuwania i tworzenia produktów ubocznych w oczyszczaczach powietrza klasy konsumenckiej opartych na utlenianiu, USA - 27.10.2021r.
  • Test pomiaru energii elektrycznej, wykonany w czerwcu 2021r przez Philips, Do obliczeń kosztów przyjęto cenę za 1kWh = 74 grosze


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: